Kalendarz liturgiczny na czwartek 10 kwietnia 2025 r.

czwartek 10 kwietnia 2025 r.

PIERWSZE CZYTANIE

Rdz 17, 3-9

Przymierze Boga z Abrahamem

Czytanie z Księgi Rodzaju

Abram padł na oblicze, a Bóg tak do niego mówił:
«Oto moje przymierze z tobą: staniesz się ojcem mnóstwa narodów. Nie będziesz więc odtąd nazywał się Abram, lecz imię twoje będzie Abraham, bo uczynię ciebie ojcem mnóstwa narodów. Sprawię, że będziesz niezmiernie płodny, tak że staniesz się ojcem narodów i pochodzić będą od ciebie królowie.

Przymierze moje, które zawieram pomiędzy Mną a tobą oraz twoim potomstwem, będzie trwało przez pokolenia jako przymierze wieczne, abym był Bogiem twoim, a potem twego potomstwa. I oddaję tobie i twym przyszłym potomkom kraj, w którym przebywasz, cały kraj Kanaan, jako własność na wieki i będę ich Bogiem».

Potem rzekł Bóg do Abrahama: «Ty zaś, a po tobie twoje potomstwo przez wszystkie pokolenia zachowujcie przymierze ze Mną».

Oto słowo Boże.

PSALM RESPONSORYJNY

Ps 105 (104), 4-5. 6-7. 8-9 (R.: por. 8a)

Refren: Pan Bóg pamięta o swoim przymierzu.

Rozmyślajcie o Panu i Jego potędze, *
zawsze szukajcie Jego oblicza.
Pamiętajcie o cudach, które On uczynił, *
o Jego znakach, o wyrokach ust Jego.

Refren.

Potomkowie Abrahama, słudzy Jego, *
synowie Jakuba, Jego wybrańcy.
On, Pan, jest naszym Bogiem, *
Jego wyroki obejmują świat cały.

Refren.

Na wieki pamięta o swoim przymierzu, *
obietnicy danej tysiącu pokoleń,
o przymierzu, które zawarł z Abrahamem, *
przysiędze danej Izaakowi.

Refren.

ŚPIEW PRZED EWANGELIĄ

Por. Ps 95 (94), 8a. 7d

Aklamacja: Chwała Tobie, Słowo Boże.

Nie zatwardzajcie dzisiaj serc waszych,
lecz słuchajcie głosu Pańskiego.

Aklamacja: Chwała Tobie, Słowo Boże.

EWANGELIA

J 8, 51-59

Abraham ujrzał mój dzień

Słowa Ewangelii według Świętego Jana

Jezus powiedział do Żydów: «Zaprawdę, zaprawdę, powiadam wam: Jeśli ktoś zachowa moją naukę, nie zazna śmierci na wieki».

Rzekli do Niego Żydzi: «Teraz wiemy, że jesteś opętany, Abraham umarł, i prorocy – a Ty mówisz: „Jeśli ktoś zachowa moją naukę, ten śmierci nie zazna na wieki”. Czy Ty jesteś większy od ojca naszego, Abrahama, który przecież umarł? I prorocy pomarli. Kimże Ty siebie czynisz?»

Odpowiedział Jezus: «Jeżeli Ja sam siebie otaczam chwałą, chwała moja jest niczym. Ale jest Ojciec mój, co otacza Mnie chwałą, o którym wy mówicie: „Jest naszym Bogiem”. Lecz wy Go nie poznaliście. Ja Go jednak znam. Gdybym powiedział, że Go nie znam, byłbym podobnie jak wy kłamcą. Ale Ja Go znam i słowo Jego zachowuję. Abraham, ojciec wasz, rozradował się z tego, że ujrzał mój dzień – ujrzał go i ucieszył się».

Na to rzekli do Niego Żydzi: «Pięćdziesięciu lat jeszcze nie masz, a Abrahama widziałeś?»

Rzekł do nich Jezus: «Zaprawdę, zaprawdę, powiadam wam: Zanim Abraham stał się, Ja jestem».

Porwali więc kamienie, aby rzucić w Niego. Jezus jednak ukrył się i wyszedł ze świątyni.

Oto słowo Pańskie.

Z Ewangelii na dziś: „Jezus powiedział do Żydów: «Zaprawdę, zaprawdę, powiadam wam: Jeśli ktoś zachowa moją naukę, nie zazna śmierci na wieki». Rzekli do Niego Żydzi: «Teraz wiemy, że jesteś opętany, Abraham umarł, i prorocy – a Ty mówisz: ‘Jeśli ktoś zachowa moją naukę, ten śmierci nie zazna na wieki’. Czy Ty jesteś większy od ojca naszego, Abrahama, który przecież umarł? I prorocy pomarli. Kimże Ty siebie czynisz?». Odpowiedział Jezus: «Jeżeli Ja sam siebie otaczam chwałą, chwała moja jest niczym. Ale jest Ojciec mój, co otacza Mnie chwałą, o którym wy mówicie: ‘Jest naszym Bogiem’. Lecz wy Go nie poznaliście. Ja Go jednak znam. Gdybym powiedział, że Go nie znam, byłbym podobnie jak wy kłamcą. Ale Ja Go znam i słowo Jego zachowuję. Abraham, ojciec wasz, rozradował się z tego, że ujrzał mój dzień – ujrzał go i ucieszył się». Na to rzekli do Niego Żydzi: «Pięćdziesięciu lat jeszcze nie masz, a Abrahama widziałeś?». Rzekł do nich Jezus: «Zaprawdę, zaprawdę, powiadam wam: Zanim Abraham stał się, Ja jestem». Porwali więc kamienie, aby rzucić w Niego. Jezus jednak ukrył się i wyszedł ze świątyni” (J 8,51-59). 

 

Chcemy żyć „na pełnej petardzie”. I to jest dobre. Szkoda, że czasem tylko tu na ziemi, bo zapominamy o tym, że po drugiej stronie, już po śmierci, jest kolejny etap życia. Jedna z modlitw, prefacja na mszę św. pogrzebową, nam to przypomina: „nasze życie zmienia się, ale się nie kończy” (łac. vita mutatur, non tollitur). Myślimy, że „jakoś się prześliźniemy do nieba, w końcu w miarę porządni jesteśmy” (przynajmniej w swoich oczach). Warunkiem bycia na zawsze z Bogiem – w niebie – jest życie według zasad (przykazania miłości, dekalog). Mówi o tym pierwsze ewangeliczne zdanie: „Jeśli ktoś zachowa moją naukę, nie zazna śmierci na wieki”. Potrzeba nam pokory. Pokory, by uznać, że Boże zasady są lepsze, i że sami z siebie nie damy rady po chrześcijańsku żyć, aby tam się dostać. Potrzebna jest nam pomoc: On. On nas na szczęście nie pozostawi. 

Marcin Wrzos OMI 

Katolicy rzymscy:

5. tydzień Wielkiego Postu
Wspomnienia: Świętego Fulberta (bp)

Prawosławni:

Dzień postny
Święci dnia:
Hezychiusz z Jerozolimy (V)
Hilarion Nowy (ok. 754)
Stefan, cudotwórca i wyznawca (ok. 815)
Eustracjusz Pieczerski (1097)
Hiparion Pskowo-Jezierski (1476)
Jonasz z Persji (ok. 330)
Warachizjusz z Persji (ok. 330)

Luteranie:

Żydzi:

Muzułmanie:

Źródło: wiara.pl/KalendarzTrzechReligii

W oczach Zbawiciela Panowie i służący mają to samo przeznaczenie (K 4)

Eugeniusz był przekonany, że krew Zbawiciela uczyniła wszystkich ludzi równymi w oczach Boga. Od pierwszych lat swojej posługi kładł nacisk na tę zasadę, o czym świadczą statuty, które napisał dla młodzieży, z którą pracował tuż po święceniach kapłańskich.

We wszystkich wydarzeniach i relacjach mieli wcielać w życie tożsamość nadaną przez krew Zbawiciela. W tamtym czasie niektórzy członkowie stowarzyszenia młodzieżowego pochodzili z domów, w których byli służący, co odzwierciedlało ówczesną sytuację społeczną.

Z wielką łagodnością będą kierować tymi, którzy są im poddani, pamiętając, że służący, jakkolwiek niegodni mogą się wydawać na tym świecie, są jednak przeznaczeni, aby pewnego dnia mieć udział w nieśmiertelnej koronie chwały, która została zdobyta dla nich i ich panów przez drogocenną krew ich wspólnego Zbawiciela i Mistrza (Regulaminy i Statuty Stowarzyszenia Młodzieży Chrześcijańskiej z 1813 r., s. 24).

Franc Santucci OMI, tłum. Roman Tyczyński OMI