Kalendarz liturgiczny na wtorek 13 maja 2025 r.

wtorek 13 maja 2025 r.

PIERWSZE CZYTANIE

Dz 11, 19-26

Pierwsi „chrześcijanie” w Antiochii

Czytanie z Dziejów Apostolskich

Ci, których rozproszyło prześladowanie, jakie wybuchło z powodu Szczepana, dotarli aż do Fenicji, na Cypr i do Antiochii, głosząc słowo samym tylko Żydom. Niektórzy z nich pochodzili z Cypru i z Cyreny. Oni to po przybyciu do Antiochii przemawiali też do Greków i głosili Dobrą Nowinę o Panu Jezusie. A ręka Pańska była z nimi, bo wielka liczba uwierzyła i nawróciła się do Pana.

Wieść o tym doszła do uszu Kościoła w Jeruzalem. Wysłano do Antiochii Barnabę. Gdy on przybył i zobaczył działanie łaski Bożej, ucieszył się i zachęcał wszystkich, aby całym sercem wytrwali przy Panu; był bowiem człowiekiem dobrym i pełnym Ducha Świętego i wiary. Pozyskano wtedy wielką liczbę wiernych dla Pana.

Barnaba udał się też do Tarsu, aby odszukać Szawła. A kiedy go znalazł, przyprowadził do Antiochii i przez cały rok pracowali razem w Kościele, nauczając wielką rzeszę ludzi. W Antiochii też po raz pierwszy nazwano uczniów chrześcijanami.

Oto słowo Boże.

PSALM RESPONSORYJNY

Ps 87 (86), 1b-3. 4-5. 6-7 (R.: por. Ps 117 [116], 1b)

Refren: Wszystkie narody, wysławiajcie Pana.
albo: Alleluja.

Gród Jego wznosi się na świętych górach, †
umiłował Pan bramy Syjonu *
bardziej niż wszystkie namioty Jakuba.
Wspaniałe rzeczy głoszą o tobie, *
miasto Boże.

Refren.

Wymienię Egipt i Babilon wśród tych, którzy mnie znają. †
Oto Filistea, Tyr i Etiopia, *
nawet taki kraj tam się narodził.
O Syjonie powiedzą: «Każdy człowiek urodził się na nim, *
a Najwyższy sam go umacnia».

Refren.

Pan zapisuje w księdze ludów: *
«Oni się tam narodzili».
I tańcząc, śpiewać będą: *
«Wszystkie moje źródła są w tobie».

Refren.

ŚPIEW PRZED EWANGELIĄ

Por. J 10, 27

Aklamacja: Alleluja, alleluja, alleluja.

Moje owce słuchają mego głosu,
Ja znam je, a one idą za Mną.

Aklamacja: Alleluja, alleluja, alleluja.

EWANGELIA

J 10, 22-30

Moje owce słuchają mego głosu

Słowa Ewangelii według Świętego Jana

Obchodzono w Jerozolimie uroczystość Poświęcenia Świątyni. Było to w zimie. Jezus przechadzał się w świątyni, w portyku Salomona.

Otoczyli Go Żydzi i mówili do Niego: «Dokąd będziesz nas trzymał w niepewności? Jeśli Ty jesteś Mesjaszem, powiedz nam otwarcie!»

Rzekł do nich Jezus: «Powiedziałem wam, a nie wierzycie. Czyny, których dokonuję w imię mojego Ojca, świadczą o Mnie. Ale wy nie wierzycie, bo nie jesteście z moich owiec.

Moje owce słuchają mego głosu, a Ja znam je. Idą one za Mną, a Ja daję im życie wieczne. Nie zginą na wieki i nikt nie wyrwie ich z mojej ręki. Ojciec mój, który Mi je dał, jest większy od wszystkich. I nikt nie może ich wyrwać z ręki mego Ojca. Ja i Ojciec jedno jesteśmy».

Oto słowo Pańskie.

Z Ewangelii na dziś: „Obchodzono w Jerozolimie uroczystość Poświęcenia Świątyni. Było to w zimie. Jezus przechadzał się w świątyni, w portyku Salomona. Otoczyli Go Żydzi i mówili do Niego: «Dokąd będziesz nas trzymał w niepewności? Jeśli Ty jesteś Mesjaszem, powiedz nam otwarcie!». Rzekł do nich Jezus: «Powiedziałem wam, a nie wierzycie. Czyny, których dokonuję w imię mojego Ojca, świadczą o Mnie. Ale wy nie wierzycie, bo nie jesteście z moich owiec. Moje owce słuchają mego głosu, a Ja znam je. Idą one za Mną, a Ja daję im życie wieczne. Nie zginą na wieki i nikt nie wyrwie ich z mojej ręki. Ojciec mój, który Mi je dał, jest większy od wszystkich. I nikt nie może ich wyrwać z ręki mego Ojca. Ja i Ojciec jedno jesteśmy»” (J 10,22-30).

 

Wspomnienie Najświętszej Maryi Panny Fatimskiej. Mocne słowo i zawstydzające: „Czyny, których dokonuję w imię mojego Ojca, świadczą o Mnie”. Idąc tym tropem, czy nasz, mój sposób życia, to co robię, mówię, są wyrazem poważnego traktowania Boga, chrześcijaństwa? Chciałbym móc powiedzieć, że „tak”. Choć nie zawsze. Czasem zwycięża we mnie poganin, żyję tak, wybieram tak, jakbym był „nieochrzczony”. Na szczęście to On nas zna i nie puszcza z rąk. On jest wierny, nawet jeśli my bywamy chwiejni. „Nie zginą na wieki” – to obietnica, której dziś chcę się uchwycić. Maryja w Fatimie wzywała do nawrócenia sercem, nie tylko zewnętrznie. A Jezus przypomina: nie chodzi o piękne deklaracje, ale o ewangeliczne życie, które mówi więcej niż słowa.

Marcin Wrzos OMI

Katolicy rzymscy:

4. tydzień Wielkanocy
Wspomnienia: Najświętszej Maryi Panny z Fatimy

Prawosławni:

Świętego Apostoła Jakuba Zebedeusza
Święci dnia:
Bazyli, biskup Amasji (ok. 322)
Jakub, syn Zebedeusza (44)
Donat, biskup Rewii (387)
Ignacy Brianczaninow, biskup (1867)
Nikita, biskup Nowogrodu (1108)

Luteranie:

Żydzi:

Muzułmanie:

Źródło: wiara.pl/Kalendarz Trzech Religii

Katolicy rzymscy:

4. tydzień Wielkanocy
Wspomnienia: Najświętszej Maryi Panny z Fatimy

Prawosławni:

IV tydzień po Wielkanocy

Świętego Apostoła Jakuba Zebedeusza
Święci dnia:
Bazyli, biskup Amasji (ok. 322)
Jakub, syn Zebedeusza (44)
Donat, biskup Rewii (387)
Ignacy Brianczaninow, biskup (1867)
Nikita, biskup Nowogrodu (1108)

Luteranie:

Żydzi:

Muzułmanie:

Źródło: wiara.pl/Kalendarz Trzech Religii