Kalendarz liturgiczny na piątek 11 lipca 2025 r.
PIERWSZE CZYTANIE
Prz 2,1-9
Nakłoń serce ku roztropności
Czytanie z Księgi Przysłów
Synu, jeśli przyjmiesz moje nauki i zachowasz u siebie wskazania; ku mądrości nachylisz swe ucho, ku roztropności swe serce; jeśli wezwiesz rozsądek, przywołasz donośnie rozwagę, jeśli szukać jej poczniesz jak srebra i pożądać jej będziesz jak skarbów, to bojaźń Pana zrozumiesz, osiągniesz znajomość Boga. Bo Pan udziela mądrości, z ust Jego wychodzą wiedza i roztropność; dla prawych On chowa swą pomoc, On jest tarczą dla żyjących uczciwie.
On strzeże ścieżek prawości, ochrania drogi pobożnych. Wtedy sprawiedliwość pojmiesz i prawość, i rzetelność i każdą dobrą ścieżkę.
Oto słowo Boże
PSALM RESPONSORYJNY
Ps 34,2-3.4 i 6.9 i 12.14-15
Refren: Po wieczne czasy będę chwalił Pana.
Będę błogosławił Pana po wieczne czasy,
Jego chwała będzie zawsze na moich ustach.
Dusza moja chlubi się Panem,
niech słyszą to pokorni i niech się weselą.
Wysławiajcie razem ze mną Pana,
wspólnie wywyższajmy Jego imię.
Spójrzcie na Niego, a rozpromienicie się radością,
oblicza wasze nie zapłoną wstydem.
Skosztujcie i zobaczcie, jak Pan jest dobry,
szczęśliwy człowiek, który znajduje w Nim ucieczkę.
Zbliżcie się, synowie, posłuchajcie, co mówię,
będę was uczył bojaźni Pańskiej.
Powściągnij swój język od złego,
a wargi swoje od kłamstwa.
Od zła się odwróć, czyń dobrze,
szukaj pokoju i dąż do niego.
W kościołach, które obchodzą uroczystość:
DRUGIE CZYTANIE
Dz 4,32-35
Życie pierwszych chrześcijan
Czytanie z Dziejów Apostolskich
Jeden duch i jedno serce ożywiały wszystkich wierzących. Żaden nie nazywał swoim tego, co posiadał, ale wszystko mieli wspólne. Apostołowie z wielką mocą świadczyli o zmartwychwstaniu Pana Jezusa, a wszyscy oni mieli wielką łaskę. Nikt z nich nie cierpiał niedostatku, bo właściciele pól albo domów sprzedawali je i przynosili pieniądze uzyskane ze sprzedaży, i składali je u stóp Apostołów. Każdemu też rozdzielano według potrzeby.
Oto słowo Boże.
ŚPIEW PRZED EWANGELIĄ
Por. Mt 19,29
Alleluja, alleluja, alleluja
Kto porzuci wszystko dla Ewangelii,
stokroć tyle otrzyma
i życie wieczne odziedziczy.
Alleluja, alleluja, alleluja
EWANGELIA
Mt 19,27-29
Porzucić wszystko dla Chrystusa
Słowa Ewangelii według świętego Mateusza
Piotr powiedział do Jezusa: „Oto my opuściliśmy wszystko i poszliśmy za Tobą, cóż więc otrzymamy?”
Jezus zaś rzekł do nich: „Zaprawdę, powiadam wam: Przy odrodzeniu, gdy Syn Człowieczy zasiądzie na swym tronie chwały, wy, którzy poszliście za Mną, zasiądziecie również na dwunastu tronach i będziecie sądzić dwanaście pokoleń Izraela. I każdy, kto dla mego imienia opuści dom, braci lub siostry, ojca lub matkę, dzieci lub pole, stokroć tyle otrzyma i życie wieczne odziedziczy”.
Oto słowo Pańskie.
Z Ewangelii na dziś: „Piotr powiedział do Jezusa: «Oto my opuściliśmy wszystko i poszliśmy za Tobą, cóż więc otrzymamy?». Jezus zaś rzekł do nich: «Zaprawdę, powiadam wam: Przy odrodzeniu, gdy Syn Człowieczy zasiądzie na swym tronie chwały, wy, którzy poszliście za Mną, zasiądziecie również na dwunastu tronach i będziecie sądzić dwanaście pokoleń Izraela. I każdy, kto dla mego imienia opuści dom, braci lub siostry, ojca lub matkę, dzieci lub pole, stokroć tyle otrzyma i życie wieczne odziedziczy»” (Mt 19,27-29).
Piotr zadaje Jezusowi pytanie, które dziś wielu z nas nosi w sercu: „Co z tego będziemy mieli, że poszliśmy za Tobą?” (por. Mt 19,27). Konkretnie i po ludzku – pytamy: czy wiara da mi zdrowie, bezpieczeństwo, sukces, spokój w rodzinie, dobrą pracę, pieniądz? Przecież tyle daję z siebie: modlitwa, rekolekcje, ofiary, zaangażowanie… To trochę taka duchowa wymiana: ja Tobie, Panie Boże, a Ty mi coś w zamian. Tyle że Jezus nie obiecuje komfortu i życia bez krzyża – obiecuje bliskość, prawdę i życie, które nie przemija. Jezus zachęca, byśmy myśleli nie kategoriami zysku, ale relacji. On chce, byśmy zaufali Jego planowi. Czasem planowi innemu niż sobie wyobrażaliśmy. Ale zawsze pełnym sensu – nawet jeśli nie od razu wszystko rozumiemy. To jest droga św. Benedykta – patrona Europy, którego święto dziś obchodzimy. Jego „módl się i pracuj” to styl życia, który opiera się na zaufaniu Bogu w każdej codzienności. Bez spektakularnych efektów, ale z pokojem w sercu..
Marcin Wrzos OMI
Katolicy rzymscy:
Prawosławni:
Ikony Matki Bożej „Trójręka”
Święci dnia:
Paweł, lekarz (VII)
Sergiusz z Wałaamu (1353)
German z Wałaamu (1353)
Cyrus, darmo leczący (311)
Jan, darmo leczący (311)
Luteranie:
Żydzi:
Muzułmanie:
Źródło: wiara.pl/Kalendarz Trzech Religii
Nasza miłość do Kościoła – podziw dla komunii pomiędzy dziećmi tego samego Ojca
Poszukując sensu swojego życia, rozpoczynając stopniową drogę nawrócenia, 22-letni Eugeniusz czytał, studiował i robił notatki:
Jedną z rzeczy, która mnie najbardziej uderza w religii, jest jej katolickość, ta komunia, istniejąca pomiędzy dziećmi tego samego Ojca, który z wysokości nieba otrzymuje życzenia formułowane w tym samym czasie w różnych odległych krainach i chce im nadać wspólną wartość. Myśl, że jestem członkiem tej wielkiej rodziny, której sam Bóg jest Głową… zdaje się dodawać mej duszy skrzydeł, jakiegoś uniesienia, które trudno wyrazić.
Zapiski, maj 1804, PO I, t. XIV, nr 7.
Dziś nasza charyzmatyczna rodzina oblacka posługuje w ponad 60 krajach. Co za inspirująca myśl, że jesteśmy znakiem komunii, która istnieje, ponieważ jako Kościół wszyscy jesteśmy dziećmi tego samego Boga.
Franc Santucci OMI, tłum. Roman Tyczyński OMI