Kalendarz liturgiczny na środa 11 września 2024 r.

środa 11 września 2024 r.

PIERWSZE CZYTANIE

1 Kor 7, 25-31

Celibat i małżeństwo

Czytanie z Pierwszego Listu Świętego Pawła Apostoła do Koryntian

Bracia:
Nie mam nakazu Pańskiego co do dziewic, lecz daję radę jako ten, który – wskutek doznanego od Pana miłosierdzia – godzien jest, aby mu wierzono. Uważam, iż przy obecnych utrapieniach dobrze jest tak zostać, dobrze to dla człowieka tak żyć.

Jesteś związany z żoną? Nie usiłuj odłączać się od niej! Jesteś wolny? Nie szukaj żony! Ale jeśli się ożenisz, nie grzeszysz. Podobnie i dziewica, jeśli wychodzi za mąż, nie grzeszy. Tacy jednak cierpieć będą udręki ciała, a ja chciałbym ich wam oszczędzić.

Mówię wam, bracia, czas jest krótki. Trzeba więc, by ci, którzy mają żony, tak żyli, jakby byli nieżonaci, a ci, którzy płaczą, tak jakby nie płakali, ci zaś, którzy się radują, tak jakby się nie radowali; ci zaś, którzy nabywają, jak gdyby nie posiadali; ci, którzy używają tego świata, tak jakby z niego nie korzystali. Przemija bowiem postać tego świata.

Oto słowo Boże.

PSALM RESPONSORYJNY

Ps 45 (44), 11-12. 14-15. 16-17 (R.: 11a)

Refren: Posłuchaj, córko, spójrz i nakłoń ucha.

Posłuchaj, córko, spójrz i nakłoń ucha, *
zapomnij o swym ludzie, o domu swego ojca.
Król pragnie twego piękna, *
on twoim panem, oddaj mu pokłon.

Refren.

Córa królewska wchodzi pełna chwały, *
w złotogłów odziana.
W szacie wzorzystej do króla ją prowadzą, *
za nią przywodzą do ciebie dziewice, jej druhny.

Refren.

Wiodą je z radością i w uniesieniu, *
wkraczają do królewskiego pałacu.
Synowie twoi zajmą miejsce twych ojców, *
ustanowisz ich książętami na całej ziemi.

Refren.

ŚPIEW PRZED EWANGELIĄ

Por. Łk 6, 23ab

Aklamacja: Alleluja, alleluja, alleluja.

Cieszcie się i radujcie,
bo wielka jest wasza nagroda w niebie.

Aklamacja: Alleluja, alleluja, alleluja.

EWANGELIA

Łk 6, 20-26

Błogosławieni ubodzy, biada bogaczom

Słowa Ewangelii według Świętego Łukasza

Jezus podniósł oczy na swoich uczniów i mówił:

«Błogosławieni jesteście, ubodzy, albowiem do was należy królestwo Boże.
Błogosławieni, którzy teraz głodujecie, albowiem będziecie nasyceni.
Błogosławieni, którzy teraz płaczecie, albowiem śmiać się będziecie.
Błogosławieni jesteście, gdy ludzie was znienawidzą i gdy was wyłączą spośród siebie, gdy zelżą was i z powodu Syna Człowieczego odrzucą z pogardą wasze imię jako niecne: cieszcie się i radujcie w owym dniu, bo wielka jest wasza nagroda w niebie. Tak samo bowiem przodkowie ich czynili prorokom.

Natomiast biada wam, bogaczom, bo odebraliście już pociechę waszą.
Biada wam, którzy teraz jesteście syci, albowiem głód cierpieć będziecie.
Biada wam, którzy się teraz śmiejecie, albowiem smucić się i płakać będziecie.
Biada wam, gdy wszyscy ludzie chwalić was będą. Tak samo bowiem przodkowie ich czynili fałszywym prorokom».

Oto słowo Pańskie.

Z Ewangelii na dziś: „Jezus podniósł oczy na swoich uczniów i mówił: «Błogosławieni jesteście, ubodzy, albowiem do was należy królestwo Boże. Błogosławieni, którzy teraz głodujecie, albowiem będziecie nasyceni. Błogosławieni, którzy teraz płaczecie, albowiem śmiać się będziecie. Błogosławieni jesteście, gdy ludzie was znienawidzą i gdy was wyłączą spośród siebie, gdy zelżą was i z powodu Syna Człowieczego odrzucą z pogardą wasze imię jako niecne: cieszcie się i radujcie w owym dniu, bo wielka jest wasza nagroda w niebie. Tak samo bowiem przodkowie ich czynili prorokom. Natomiast biada wam, bogaczom, bo odebraliście już pociechę waszą. Biada wam, którzy teraz jesteście syci, albowiem głód cierpieć będziecie. Biada wam, którzy się teraz śmiejecie, albowiem smucić się i płakać będziecie. Biada wam, gdy wszyscy ludzie chwalić was będą. Tak samo bowiem przodkowie ich czynili fałszywym prorokom»” (Łk 6,20-26). 

 

Jezus schodzi z góry z Dwunastoma i zaczyna ich nauczać, a także wielu innych uczniów i zgromadzony lud pochodzący z terenów żydowskich, jak i pogańskich (nadmorskie okolice Tyru i Sydonu) – tak jakby chciał podkreślić, że Jego nauka jest uniwersalna. Wierzący czy nie – wszyscy chcemy być szczęśliwi i realizujemy receptę na szczęście, którą przyjmiemy za swoją. Spotykamy różne recepty. Duża kasa, władza, sukces, kolejna „miłość” fizyczna (często zdobywane kosztem ludzi) – niech inni nas podziwiają – to pewien ich skrót. W tej Ewangelii znajduje się recepta na szczęście według Mistrza z Nazaretu zbudowana na dekalogu i przykazaniach miłości – to ich rozszerzenie. Greckie słowo makarioi dosłownie znaczy „szczęśliwi”, a nie tylko „błogosławieni”. Takie też było pierwotne znaczenie użytego w Wulgacie łacińskiego beati. Czy odkryłam/em to, że jedynie Bóg daje prawdziwe szczęście, nasycenie i spełnienie? To ważne pytania. Od odpowiedzi na nie zależy naprawdę wiele. 

Marcin Wrzos OMI 

Katolicy rzymscy:

23. tydzień zwykły
Wspomnienia: Świętego Jana Gabriela Perboyre (prez m)

Prawosławni:

Dzień postny
Ścięcie głowy św. Jana Chrzciciela

Luteranie:

Żydzi:

Muzułmanie:

Źródło:
wiara.pl/KalendarzTrzechReligii

Bóg będzie Ojca pociechą i nagrodą

Pomimo braku współpracy i wrogości biskupa Algieru, dla Eugeniusza najważniejsze było zbawienie dusz i z tego powodu radził oblatom, aby pozostali.

Co teraz należy zrobić? Gdyby nie chodziło o tak poważne sprawy, jak wystawienie na szwank zbawienia dusz, moja decyzja bardzo szybko zostałaby podjęta. Ale konsekwencje decyzji, która pociągałaby porzucenie wszelkich nadziei, jakie powzięliśmy w związku z nawracaniem niewiernych, i dobry kierunek zaniedbanego chrześcijaństwa, zasługują na refleksję. Tak więc w obliczu zniewag i obelg, które musi Ojciec znosić, nie podejmę decyzji… Niech Ojciec cierpliwie trwa w nadprzyrodzonych myślach; niech na chwilę obecną zgodzi się Ojciec na to, co się Ojcu proponuje, ponieważ dzięki temu tworzy się forma Waszego pobytu na misji, która zapowiada tak piękną przyszłość… Mój drogi o. Viala, niech osobiście nie daje się Ojciec powalić przez tak obce i tak mało oczekiwane sposoby zachowania się. Bóg, któremu Ojciec służy, będzie Ojca pociechą i nagrodą (List do ojca Jean’a Viala, 05.04.1849, w: PO I, t. IV, nr 8).

Trudności zniechęcają nas, ale jeśli będziemy pamiętać o szerszej perspektywie, będziemy mieć odwagę, by wytrwać. Jeśli pełnimy dzieło Boże, nie powinniśmy oczekiwać uznania od innych ludzi, a jedynie od Boga.

Frank Santucci OMI, tłum. o. Roman Tyczyński OMI