Kalendarz liturgiczny na czwartek 31 października 2024 r.

czwartek 31 października 2024 r.

PIERWSZE CZYTANIE

Ef 6, 10-20

Walka chrześcijan ze złym duchem

Czytanie z Listu Świętego Pawła Apostoła do Efezjan

Bracia:
Bądźcie mocni w Panu – siłą Jego potęgi. Przyobleczcie pełną zbroję Bożą, byście mogli się ostać wobec podstępnych zakusów diabła. Nie toczymy bowiem walki przeciw krwi i ciału, lecz przeciw Zwierzchnościom, przeciw Władzom, przeciw rządcom świata tych ciemności, przeciw duchowym pierwiastkom zła na wyżynach niebieskich.

Dlatego przywdziejcie pełną zbroję Bożą, abyście się zdołali przeciwstawić w dzień zły i ostać, zwalczywszy wszystko. Stańcie więc do walki, przepasawszy biodra wasze prawdą i przyoblókłszy pancerz, którym jest sprawiedliwość, a obuwszy nogi w gotowość głoszenia dobrej nowiny o pokoju. W każdym położeniu bierzcie wiarę jako tarczę, dzięki której zdołacie zgasić wszystkie rozżarzone pociski Złego.

Weźcie też hełm zbawienia i miecz Ducha, to jest słowo Boże – wśród wszelakiej modlitwy i błagania. Przy każdej sposobności módlcie się w Duchu! Nad tym właśnie czuwajcie najusilniej i proście za wszystkich świętych i za mnie, aby dane mi było słowo, gdy usta otworzę, by jawnie i swobodnie głosić tajemnicę Ewangelii, dla której sprawuję poselstwo jako więzień – żebym jawnie ją wypowiedział, tak jak winienem.

Oto słowo Boże.

PSALM RESPONSORYJNY

Ps 144 (143), 1b-2. 9-10 (R.: 1b)

Refren: Błogosławiony Pan, Opoka moja.

Błogosławiony Pan, Opoka moja, †
On moje ręce zaprawia do walki, *
moje palce do bitwy.
On mocą i warownią moją, osłoną moją i moim wybawcą, *
moją tarczą i schronieniem, On, który mi poddaje ludy.

Refren.

Boże, będę Ci śpiewał pieśń nową, *
grać Ci będę na harfie o dziesięciu strunach.
Ty królom dajesz zwycięstwo, *
Ty wyzwoliłeś Dawida, swego sługę.

Refren.

ŚPIEW PRZED EWANGELIĄ

Łk 19, 38

Aklamacja: Alleluja, alleluja, alleluja.

Błogosławiony Król, który przychodzi w imię Pańskie.
Pokój w niebie i chwała na wysokościach.

Aklamacja: Alleluja, alleluja, alleluja.

EWANGELIA

Łk 13, 31-35

Jezus wierny swojemu posłannictwu

Słowa Ewangelii według Świętego Łukasza

W tym czasie przyszli niektórzy faryzeusze i rzekli do Jezusa: «Wyjdź i uchodź stąd, bo Herod chce Cię zabić».

Lecz On im odpowiedział: «Idźcie i powiedzcie temu lisowi: Oto wyrzucam złe duchy i dokonuję uzdrowień dziś i jutro, a trzeciego dnia będę u kresu. Jednak dziś, jutro i pojutrze muszę być w drodze, bo rzecz to niemożliwa, żeby prorok zginął poza Jeruzalem.

Jeruzalem, Jeruzalem! Ty zabijasz proroków i kamienujesz tych, którzy do ciebie są posłani. Ile razy chciałem zgromadzić twoje dzieci, jak ptak swoje pisklęta pod skrzydła, a nie chcieliście. Oto dom wasz tylko dla was pozostanie.

Mówię zaś wam: nie ujrzycie Mnie, aż nadejdzie czas, gdy powiecie: „Błogosławiony Ten, który przychodzi w imię Pańskie”».

Oto słowo Pańskie.

Z Ewangelii na dziś: „W tym czasie przyszli niektórzy faryzeusze i rzekli do Jezusa: «Wyjdź i uchodź stąd, bo Herod chce Cię zabić». Lecz On im odpowiedział: «Idźcie i powiedzcie temu lisowi: Oto wyrzucam złe duchy i dokonuję uzdrowień dziś i jutro, a trzeciego dnia będę u kresu. Jednak dziś, jutro i pojutrze muszę być w drodze, bo rzecz to niemożliwa, żeby prorok zginął poza Jeruzalem. Jeruzalem, Jeruzalem! Ty zabijasz proroków i kamienujesz tych, którzy do ciebie są posłani. Ile razy chciałem zgromadzić twoje dzieci, jak ptak swoje pisklęta pod skrzydła, a nie chcieliście. Oto dom wasz tylko dla was pozostanie. Mówię zaś wam: nie ujrzycie Mnie, aż nadejdzie czas, gdy powiecie: ‘Błogosławiony Ten, który przychodzi w imię Pańskie»” (Łk 13,31-35). 

 

Faryzeusze są zazwyczaj wrogami Chrystusa, jednak niektórzy z nich starają się Mu pomóc. O tym, że Herod chce zabić Jezusa – tak jak zabił Jana Chrzciciela – można było wywnioskować już wcześniej, gdy starał się Go zobaczyć. Dlatego Jezus ruszył w stronę Betsaidy, na terytorium niepodlegające jego władzy (Łk 9,10). Ostatecznie jednak nie Herod i jego plany mają decydować o miejscu, do którego uda się Jezus, lecz plan Boga. „Jeruzalem, Jeruzalem” – dwukrotnie wypowiedziane – to nawiązanie do lamentacji starotestamentalnych. To nawiązanie do tego, że miasto nie chciało przyjmować nauki Ewangelii. To też zapowiedź tego, co ma się tam wydarzyć. Proszę Boga, abyśmy żyli tak, aby Jego plany, a nie nasze, były dla nas najważniejsze. Proszę Boga, abyśmy słuchali Go na poważnie oraz aby było to widać po sposobie naszego życia. 

Marcin Wrzos OMI 

Katolicy rzymscy:

30. tydzień zwykły
Wspomnienia: Świętego Wolfganga z Ratyzbony (bp)

Prawosławni:

Świętego Apostoła i Ewangelisty Łukasza
Święci dnia:
Łukasz, apostoł i ewangelista (I)
Marin z Tarsu (IV)
Julian, perski pustelnik (IV)
Aurelia (Chrisa) z Bułgarii (1795)
Józef Wołocki (1515)

Luteranie:

Pamiątka Reformacji

Żydzi:

Muzułmanie:

Źródło: wiara.pl/KalendarzTrzechReligii

Ta msza została ufundowana na ten dzień

2 sierpnia to rocznica mego chrztu. Msza w kościele kapucynek. Ta msza została na zawsze ufundowana na ten dzień. Nie mogę liczyć na większe wsparcie duchowe niż modły świętych zakonnic, by dziękować Bogu za łaskę mego odrodzenia przez chrzest (Dziennik, 1.08.1849, w: PO I, t. XXII).

Dla Eugeniusza rocznica chrztu była ważniejsza od urodzin. Była to rocznica jego narodzin do życia Bożego.

Kościół Boży przyjmuje cię z wielką radością. W imieniu tej wspólnoty znaczę cię znakiem krzyża (obrzędy chrztu).

Franc Santucci OMI, tłum. Roman Tyczyński OMI