Kalendarz liturgiczny na środa 22 stycznia 2025 r.
PIERWSZE CZYTANIE
Hbr 7, 1-3. 15-17
Melchizedek typem biblijnym Chrystusa
Czytanie z Listu do Hebrajczyków
Bracia:
Melchizedek, król Szalemu, kapłan Boga Najwyższego, wyszedł na spotkanie Abrahama, wracającego po rozgromieniu królów, i udzielił mu błogosławieństwa. Jemu Abraham także wydzielił dziesięcinę z całego łupu. Imię jego najpierw oznacza króla sprawiedliwości, a następnie także króla Szalemu, to jest króla pokoju. Bez ojca, bez matki, bez rodowodu, nie ma ani początku swych dni, ani też końca życia, upodobniony zaś do Syna Bożego, pozostaje kapłanem na zawsze.
Jest to jeszcze bardziej oczywiste, skoro na podobieństwo Melchizedeka jest ustanowiony inny kapłan, który stał się takim nie według cielesnego przepisu Prawa, ale według mocy niezniszczalnego życia. Dane Mu jest bowiem takie świadectwo: «Ty jesteś kapłanem na wieki na wzór Melchizedeka».
Oto słowo Boże.
PSALM RESPONSORYJNY
Ps 110 (109), 1b-2. 3-4 (R.: por. 4b)
Refren: Jesteś kapłanem, tak jak Melchizedek.
Rzekł Pan do Pana mego: «Siądź po mojej prawicy, *
aż uczynię Twych wrogów podnóżkiem stóp Twoich».
Pan rozciągnie moc Twego berła z Syjonu: *
«Panuj wśród swych nieprzyjaciół!
Przy Tobie panowanie w dniu Twego triumfu, †
w blasku świętości, *
z łona jutrzenki zrodziłem Cię jak rosę».
Pan przysiągł i tego nie odwoła: *
«Ty jesteś kapłanem na wieki na wzór Melchizedeka».
ŚPIEW PRZED EWANGELIĄ
Por. Mt 4, 23
Aklamacja: Alleluja, alleluja, alleluja.
Jezus głosił Ewangelię o królestwie
i leczył wszelkie choroby wśród ludu.
Aklamacja: Alleluja, alleluja, alleluja.
EWANGELIA
Mk 3, 1-6
Uzdrowienie w dzień szabatu
Słowa Ewangelii według Świętego Marka
W dzień szabatu Jezus wszedł do synagogi. Był tam człowiek, który miał uschniętą rękę. A śledzili Go, czy uzdrowi go w szabat, żeby Go oskarżyć.
On zaś rzekł do człowieka z uschłą ręką: «Podnieś się na środek!» A do nich powiedział: «Co wolno w szabat: uczynić coś dobrego czy coś złego? Życie uratować czy zabić? » Lecz oni milczeli. Wtedy spojrzawszy na nich dokoła z gniewem, zasmucony z powodu zatwardziałości ich serc, rzekł do człowieka: «Wyciągnij rękę!» Wyciągnął, i ręka jego stała się znów zdrowa.
A faryzeusze wyszli i ze zwolennikami Heroda zaraz się naradzali przeciwko Niemu, w jaki sposób Go zgładzić.
Oto słowo Pańskie.
Z Ewangelii na dziś: „W dzień szabatu Jezus wszedł do synagogi. Był tam człowiek, który miał uschniętą rękę. A śledzili Go, czy uzdrowi go w szabat, żeby Go oskarżyć. On zaś rzekł do człowieka z uschłą ręką: «Podnieś się na środek!». A do nich powiedział: «Co wolno w szabat: uczynić coś dobrego czy coś złego? Życie uratować czy zabić?». Lecz oni milczeli. Wtedy spojrzawszy na nich dookoła z gniewem, zasmucony z powodu zatwardziałości ich serc, rzekł do człowieka: «Wyciągnij rękę!». Wyciągnął, i ręka jego stała się znów zdrowa. A faryzeusze wyszli i ze zwolennikami Heroda zaraz się naradzali przeciwko Niemu, w jaki sposób Go zgładzić” (Mk 3, 1-6).
To musiał być skandal, o którym długo rozmawiano w ówczesnych domach. Środek synagogi, w szabes – kiedy nie można było wykonywać żadnej pracy, chociażby uzdrawiać (tylko w wypadku bezpośredniego zagrożenia życia) – staje człowiek ze sparaliżowaną, czyli uschłą, ręką i odzyskuje zdrowie. Jezus go uzdrawia. Ta Ewangelia kolejny raz pokazuje, że człowiek jest w centrum zainteresowania Boga, jest kochany przez Niego. Ty i ja.
Marcin Wrzos OMI
Katolicy rzymscy:
Prawosławni:
Święci dnia:
Polieukt (295)
Filip, metropolita Moskwy (1596)
Szemajasz (X BC)
Piotr, biskup Sebasty Armeńskiej (IV)
Eustracjusz (IX)
Adrian z Canterbury (709)
Luteranie:
Żydzi:
Muzułmanie:
Źródło: wiara.pl/KalendarzTrzechReligii
Jego dobry duch i budujący przykład, jaki wszyscy jego członkowie dają, wywarły bardzo dobre wrażenie
Pisząc do biskupa Guiguesa, Eugeniusz wyraził swój optymizm co do obecności oblatów w Anglii i ich szans na rozwój.
Idziemy olbrzymimi krokami. Oprócz nowicjatu, który niebawem będziemy mieli w Anglii, i domu studiów, ofiaruje się nam w Londynie placówkę, o sprawie której pertraktujemy z ks. bp. Wisemanem, i drugą wspaniałą placówkę w Dublinie. Wszyscy nasi członkowie w Anglii mają wspaniałego ducha, są ogromnie przywiązani do swojego powołania oraz pełni miłości i poświęcenia dla Zgromadzenia. Dlatego nie ma nic łatwiejszego niż nimi kierować. Jest to prawdziwe błogosławieństwo Boże. Skutkiem tego pojawiają się nawrócenia. Pewien biskup angielski, przejeżdżając ostatnio przez Marsylię, powiedział mi, że oblaci Maryi są najbardziej cenionym Zgromadzeniem w Anglii. Jego dobry duch i budujący przykład, jaki wszyscy jego członkowie dają, wywarły bardzo dobre wrażenie (List do biskupa Bruno Guigues’a, 04.03.1849, w: PO I, t. I, nr 112).
Franc Santucci OMI, tłum. Roman Tyczyński OMI