Kalendarz liturgiczny na piątek 24 stycznia 2025 r.
PIERWSZE CZYTANIE
Hbr 8, 6-13
Chrystus pośrednikiem Nowego Przymierza
Czytanie z Listu do Hebrajczyków
Bracia:
Teraz Chrystus otrzymał w udziale o tyle wznioślejszą służbę, o ile też stał się pośrednikiem lepszego przymierza, które oparte zostało na lepszych obietnicach. Gdyby bowiem owo pierwsze było bez zarzutu, nie szukano by miejsca na drugie przymierze. Albowiem ganiąc ich, zapowiada: «Oto nadchodzą dni, mówi Pan, a zawrę z domem Izraela i z domem Judy przymierze nowe. Nie takie jednak przymierze, jakie zawarłem z ich domem w dniu, gdy ich wziąłem za rękę, by wyprowadzić ich z ziemi egipskiej. Ponieważ oni nie wytrwali w moim przymierzu, przeto i Ja przestałem dbać o nich, mówi Pan.
Takie jest przymierze, które zawrę z domem Izraela po owych dniach, mówi Pan. Nadam prawa moje w ich myśli, i wypiszę je na ich sercach, i będę im Bogiem, a oni będą Mi ludem. I nikt nie będzie uczył swojego rodaka ani nikt swego brata, mówiąc: Poznaj Pana! Bo wszyscy Mnie poznają, od małego aż do wielkiego. Ponieważ ulituję się nad ich nieprawością, a na ich grzechy więcej już nie wspomnę».
Skoro zaś mówi o nowym, pierwsze uznał za przestarzałe; a to, co się przedawnia i starzeje, bliskie jest zniszczenia.
Oto słowo Boże.
PSALM RESPONSORYJNY
Ps 85 (84), 8 i 10. 11-12. 13-14 (R.: 11a)
Refren: Łaska i wierność spotkają się z sobą.
Okaż nam, Panie, łaskę swoją *
i daj nam swoje zbawienie.
Zaprawdę, bliskie jest Jego zbawienie †
dla tych, którzy Mu cześć oddają, *
i chwała zamieszka w naszej ziemi.
Łaska i wierność spotkają się z sobą, *
ucałują się sprawiedliwość i pokój.
Wierność z ziemi wyrośnie, *
a sprawiedliwość spojrzy z nieba.
Pan sam szczęściem obdarzy, *
a nasza ziemia wyda swój owoc.
Sprawiedliwość będzie kroczyć przed Nim, *
a śladami Jego kroków zbawienie.
ŚPIEW PRZED EWANGELIĄ
Por. 2 Kor 5, 19
Aklamacja: Alleluja, alleluja, alleluja.
W Chrystusie Bóg pojednał świat z sobą,
nam zaś przekazał słowo jednania.
Aklamacja: Alleluja, alleluja, alleluja.
EWANGELIA
Mk 3, 13-19
Jezus wybiera dwunastu Apostołów
Słowa Ewangelii według Świętego Marka
Jezus wszedł na górę i przywołał do siebie tych, których sam chciał, a oni przyszli do Niego. I ustanowił Dwunastu, aby Mu towarzyszyli, by mógł wysyłać ich na głoszenie nauki i by mieli władzę wypędzać złe duchy.
Ustanowił więc Dwunastu: Szymona, któremu nadał imię Piotr; dalej Jakuba, syna Zebedeusza, i Jana, brata Jakuba, którym nadał przydomek Boanerges, to znaczy synowie gromu; dalej Andrzeja, Filipa, Bartłomieja, Mateusza, Tomasza, Jakuba, syna Alfeusza, Tadeusza, Szymona Gorliwego i Judasza Iskariotę, który właśnie Go wydał.
Oto słowo Pańskie.
Z Ewangelii na dziś: „Jezus wszedł na górę i przywołał do siebie tych, których sam chciał, a oni przyszli do Niego. I ustanowił Dwunastu, aby Mu towarzyszyli, by mógł wysyłać ich na głoszenie nauki i by mieli władzę wypędzać złe duchy. Ustanowił więc Dwunastu: Szymona, któremu nadał imię Piotr; dalej Jakuba, syna Zebedeusza, i Jana, brata Jakuba, którym nadał przydomek Boanerges, to znaczy synowie gromu; dalej Andrzeja, Filipa, Bartłomieja, Mateusza, Tomasza, Jakuba, syna Alfeusza, Tadeusza, Szymona Gorliwego i Judasza Iskariotę, który właśnie Go wydał” (Mk 3,13-19).
Wracam często do tego fragmentu Ewangelii, zwłaszcza wtedy, gdy czuję, że nie nadaję się na ucznia Chrystusa – bo coś znowu mi nie wychodzi, za mało żyję Ewangelią lub powiedziałem znowu coś nieodpowiedniego. Po raz pierwszy Jezus nazywa uczniów „apostołami”, czyli „posłanymi” (gr. apostolos). Mają Mu towarzyszyć, aby mógł ich wysyłać – jak krótko opisuje to św. Marek. „Towarzyszyć” Jezusowi oznacza zgodę na bycie z Nim, a tym samym na przemienianie swojego życia przez Ewangelię, nawracanie się i podejmowanie wysiłku przemiany. Apostołowie nie byli ludźmi idealnymi: nie mieli najwyższego wykształcenia, nie byli nieskazitelni moralnie ani bezgrzeszni – i oni upadali, choć z czasem coraz rzadziej. Wśród nich byli kolaboranci, jak Mateusz, czy partyzanci-zeloci, jak Szymon Gorliwy. Jezus pokazuje, że w Jego szkole jest miejsce także dla nas – nieidealnych, niepoukładanych ludzi XXI wieku. Bycie z Nim gwarantuje przemianę, jeśli tylko zdecydujemy się Mu towarzyszyć.
Marcin Wrzos OMI
Katolicy rzymscy:
Prawosławni:
Święci dnia:
Teodozjusz Wielki (529)
Teodozjusz Antiocheński (412)
Michał Kłopski (ok. 1453-1456)
Włodzimierz (Chirasko), prezbiter (1932)
Luteranie:
Żydzi:
Muzułmanie:
Źródło: wiara.pl/KalendarzTrzechReligii
Niech Bóg da, abyśmy mieli taki szybki środek do korespondencji
Eugeniusz zawsze był zdumiony wynalazkami swoich czasów. Kilka lat wcześniej Morse i inni wynaleźli telegraf, a Eugeniusz był zachwycony szybkością komunikacji:
Niech Bóg da, abyśmy mieli tak szybki środek do korespondencji z Cejlonem: depesza telegraficzna, która została napisana dziś o godzinie 14 w Paryżu, dotarła do mnie o 17.08; trzy godziny i osiem minut, aby pokonać dwieście mil, to wspaniałe.
Właśnie czterdzieści dwa dni po wysłaniu otrzymał list z Cejlonu! W liście znajdowały się następujące informacje:
Nie mamy jeszcze informacji o dotarciu o. Lempfrita do Oregonu, trzeba ośmiu miesięcy na dotarcie listu (List do o. Etienne’a Semeria, 21.02.1849, w: PO I, t. IV, nr 10).
Eugeniusz chciał mieć stały kontakt ze swoimi misjonarzami i często spotykamy się z jego frustracją spowodowaną faktem, iż jedyną formą transportu korespondencji były powolne statki pływające po oceanach. Gdyby żył dzisiaj, stale korzystałby z mediów społecznościowych, aby pozostać w kontakcie ze swoją misjonarską rodziną.
Dla mnie pisanie to po prostu myślenie dzięki palcom (Isaac Asimov).
Franc Santucci OMI, tłum. Roman Tyczyński OMI