Kalendarz liturgiczny na czwartek 20 lutego 2025 r.
PIERWSZE CZYTANIE
Rdz 9, 1-13
Przymierze Boga z Noem
Czytanie z Księgi Rodzaju
Bóg pobłogosławił Noego i jego synów, mówiąc do nich: «Bądźcie płodni i mnóżcie się, abyście zaludnili ziemię. Wszelkie zaś zwierzę na ziemi i wszelkie ptactwo podniebne niechaj się was boi i lęka. Wszystko, co się porusza na ziemi, i wszystkie ryby morskie zostały oddane wam we władanie. Wszystko, co się porusza i żyje, jest przeznaczone dla was na pokarm, tak jak rośliny zielone, daję wam wszystko. Nie wolno wam tylko jeść mięsa z krwią życia. Upomnę się o waszą krew przez wzgląd na wasze życie – upomnę się o nią u każdego zwierzęcia. Upomnę się też u człowieka o życie człowieka i u każdego – o życie brata. Jeśli ktoś przeleje krew ludzką, przez ludzi ma być przelana krew jego, bo człowiek został stworzony na obraz Boga. Wy zaś bądźcie płodni i mnóżcie się; zaludniajcie ziemię i miejcie nad nią władzę».
Potem Bóg tak rzekł do Noego i do jego synów: «Oto Ja zawieram przymierze z wami i z waszym potomstwem, które po was będzie; z wszelką istotą żywą, która jest z wami: z ptactwem, ze zwierzętami domowymi i polnymi, jakie są przy was, ze wszystkimi, które wyszły z arki, z wszelkim zwierzęciem na ziemi. Zawieram z wami przymierze, tak iż nigdy już nie zostanie zgładzona wodami potopu żadna istota żywa i już nigdy nie będzie potopu niszczącego ziemię».
Po czym Bóg dodał: «A to jest znak przymierza, które Ja zawieram z wami i każdą istotą żywą, jaka jest z wami, na wieczne czasy: Łuk mój kładę na obłoki, aby był znakiem przymierza między Mną a ziemią».
Oto słowo Boże.
PSALM RESPONSORYJNY
Ps 102 (101), 16-17. 18-19. 20-21. 29 i 22-23 (R.: por. 20b)
Refren: Bóg z wyżyn nieba spogląda na ziemię.
Poganie będą się bali imienia Pana, *
a Twej chwały wszyscy królowie ziemi,
bo Pan odbuduje Syjon *
i ukaże się w swym majestacie.
Refren.
Pan przychyli się ku modlitwie opuszczonych *
i nie odrzuci ich modłów.
Należy to zapisać dla przyszłych pokoleń, *
lud, który się narodzi, niech wychwala Pana.
Refren.
Spojrzał Pan z wysokości swego przybytku, *
popatrzył z nieba na ziemię,
aby usłyszeć jęki uwięzionych, *
aby skazanych na śmierć uwolnić.
Refren.
Synowie sług Twoich bezpiecznie mieszkać będą, *
a ich potomstwo będzie trwało w Twej obecności.
Aby imię Pana głoszono na Syjonie †
i w Jeruzalem Jego chwałę, *
kiedy zgromadzą się razem narody i królestwa,
aby służyć Panu.
Refren.
ŚPIEW PRZED EWANGELIĄ
Por. J 6, 63c. 68c
Aklamacja: Alleluja, alleluja, alleluja.
Słowa Twoje, Panie, są duchem i życiem.
Ty masz słowa życia wiecznego.
Aklamacja: Alleluja, alleluja, alleluja.
EWANGELIA
Mk 8, 27-33
Wyznanie Piotra i zapowiedź męki
Słowa Ewangelii według Świętego Marka
Jezus udał się ze swoimi uczniami do wiosek pod Cezareą Filipową. W drodze pytał uczniów: «Za kogo uważają Mnie ludzie?» Oni Mu odpowiedzieli: «Za Jana Chrzciciela, inni za Eliasza, jeszcze inni za jednego z proroków».
On ich zapytał: «A wy za kogo Mnie uważacie?» Odpowiedział Mu Piotr: «Ty jesteś Mesjasz».
Wtedy surowo im przykazał, żeby nikomu o Nim nie mówili. I zaczął ich pouczać, że Syn Człowieczy wiele musi wycierpieć, że będzie odrzucony przez starszych, arcykapłanów i uczonych w Piśmie; że zostanie zabity, ale po trzech dniach zmartwychwstanie. A mówił zupełnie otwarcie te słowa.
Wtedy Piotr wziął Go na bok i zaczął Go upominać. Lecz On obrócił się i patrząc na swych uczniów, zgromił Piotra słowami: «Zejdź Mi z oczu, szatanie, bo nie myślisz po Bożemu, lecz po ludzku».
Oto słowo Pańskie.
Z Ewangelii na dziś: „Jezus udał się ze swoimi uczniami do wiosek pod Cezareą Filipową. W drodze pytał uczniów: «Za kogo uważają Mnie ludzie?». Oni Mu odpowiedzieli: «Za Jana Chrzciciela, inni za Eliasza, jeszcze inni za jednego z proroków». On ich zapytał: «A wy za kogo Mnie uważacie?». Odpowiedział Mu Piotr: «Ty jesteś Mesjasz». Wtedy surowo im przykazał, żeby nikomu o Nim nie mówili. I zaczął ich pouczać, że Syn Człowieczy wiele musi wycierpieć, że będzie odrzucony przez starszych, arcykapłanów i uczonych w Piśmie; że zostanie zabity, ale po trzech dniach zmartwychwstanie. A mówił zupełnie otwarcie te słowa. Wtedy Piotr wziął Go na bok i zaczął Go upominać. Lecz On obrócił się i patrząc na swych uczniów, zgromił Piotra słowami: «Zejdź Mi z oczu, szatanie, bo nie myślisz po Bożemu, lecz po ludzku»” (Mk 8,27-33).
Piotr został zgromiony przez Mistrza z Nazaretu. Dlaczego? Nie zrozumiał jeszcze, że to on ma wykonywać plany Chrystusa, ma być na drugim miejscu (gr. opisō mou), a nie Chrystus ma wykonywać jego plany. To ważny moment w życiu wiary, gdy uznamy Chrystusa za kogoś dla nas najważniejszego – Mesjasza. Jeszcze ważniejszym jest ten moment, kiedy będzie to widać w sposobie życia.
Marcin Wrzos OMI
Katolicy rzymscy:
Prawosławni:
Święci dnia:
Parteniusz, biskup Lampsaki (IV)
Łukasz, biskup Hellady (ok. 946)
Serapion, biskup Thmuis (IV)
Luteranie:
Żydzi:
Muzułmanie:
Źródło: wiara.pl/KalendarzTrzechReligii
Podał mi słuszne racje, aby w jego interesującej diecezji otworzyć dom naszego Zgromadzenia
W sumie mam u siebie trzech biskupów i rozumie Ojciec, że z takimi gośćmi nie tak łatwo jest zorganizować czas. Jednym z tych prałatów jest bp Timon z Buffalo w Stanach Zjednoczonych, którego gościłem przez osiem dni. Podał mi słuszne racje, aby w jego interesującej diecezji otworzyć dom naszego Zgromadzenia. Oczywiste jest, że będzie można tam dokonać wiele dobra, skądinąd jego diecezja jest nieco oddalona od Montrealu i będzie stopniem dla naszych innych domów. Zatem przystałem na jego usilne prośby. To nie sprawia, abym i dla Ojca nie zatrzymał jeszcze jednego (List do o. Étienne’a Semeria w Jaffna, 17.01.1850, w: PO IV nr 14).
Yvon Beaudoin napisał: „W sprawozdaniu z posiedzenia Rady Generalnej z 4 stycznia 1850 r. była mowa o przyjęciu oferty wysłania oblatów do Buffalo w stanie Nowy Jork. Na korzyść tej fundacji przemawiało kilka powodów: miasto Buffalo znajdowało się zaledwie 24 godziny od Nowego Jorku, w takiej samej odległości od Montrealu, siedziby domów w Kanadzie i 48 godzin od Bytown, gdzie mieszkał biskup Guigues, biskup tego miasta i wikariusz misji oblackich w Ameryce Północnej; ponadto miasto to szybko się rozwijało i miało stać się jednym z głównych miast w Stanach Zjednoczonych. W raporcie czytamy, że biskup chciałby, aby przydzielić mu trzech oblatów, którym powierzyłby małą parafię i kolegium; biskup zapewniłby im pełne prawo własność tych placówek i dochodów. Propozycja została zatwierdzona przez Radę”.
Oblaci z Teksasu i Buffalo podjęli przyjazną rywalizację o to, aby dowiedzieć się, gdzie była pierwsza placówka oblacka w Stanach Zjednoczonych. W Teksasie twierdzi się, że oblaci przybyli pierwsi. W Buffalo mówią: „Tak, ale wy wyjechaliście wkrótce potem, podczas gdy my zostaliśmy najdłużej”. Obaj są w błędzie, ponieważ pierwszym miejscem w Stanach Zjednoczonych, do którego przybyli oblaci, był Oregon.
Na poważnie: Głoszenie misji i misje zagraniczne tradycyjnie zajmują pierwsze miejsce w naszym apostolstwie (Reguła 7b).
Franc Santucci OMI, tłum. Roman Tyczyński OMI