Kalendarz liturgiczny na niedziela 11 maja 2025 r.

niedziela 11 maja 2025 r.

PIERWSZE CZYTANIE

Dz 13, 14. 43-52

Apostołowie zwracają się do pogan

Czytanie z Dziejów Apostolskich

W owym czasie Paweł i Barnaba, przeszedłszy przez Perge, dotarli do Antiochii Pizydyjskiej, weszli w dzień szabatu do synagogi i usiedli.

A wielu pobożnych prozelitów towarzyszyło Pawłowi i Barnabie, którzy w rozmowie starali się zachęcić ich do wytrwania w łasce Boga.

W następny szabat zebrało się niemal całe miasto, aby słuchać słowa Bożego. Gdy Żydzi zobaczyli tłumy, ogarnęła ich zazdrość, i bluźniąc, sprzeciwiali się temu, co mówił Paweł.

Wtedy Paweł i Barnaba powiedzieli odważnie: «Należało głosić słowo Boże najpierw wam. Skoro jednak odrzucacie je i sami uznajecie się za niegodnych życia wiecznego, zwracamy się do pogan. Tak bowiem nakazał nam Pan:  „Ustanowiłem cię światłością dla pogan, abyś był zbawieniem aż po krańce ziemi”».

Poganie, słysząc to, radowali się i wielbili słowo Pańskie, a wszyscy, przeznaczeni do życia wiecznego, uwierzyli. Słowo Pańskie szerzyło się na cały kraj.

Ale Żydzi podburzyli pobożne a wpływowe niewiasty i znaczniejszych obywateli, wzniecili prześladowanie Pawła i Barnaby i wyrzucili ich ze swoich granic. A oni, strząsnąwszy na nich pył z nóg, przyszli do Ikonium. A uczniowie byli pełni wesela i Ducha Świętego.

Oto słowo Boże.

PSALM RESPONSORYJNY

Ps 100 (99), 2-3. 4-5 (R.: por. 3c)

Refren: My ludem Pana i Jego owcami.
albo: Alleluja.

Służcie Panu z weselem, *
stańcie przed obliczem Pana z okrzykami radości.
Wiedzcie, że Pan jest Bogiem, †
On sam nas stworzył, jesteśmy Jego własnością, *
Jego ludem, owcami Jego pastwiska.

Refren.

W Jego bramy wstępujcie z dziękczynieniem, †
z hymnami w Jego przedsionki, *
chwalcie i błogosławcie Jego imię.
Albowiem Pan jest dobry, †
Jego łaska trwa na wieki, *
a Jego wierność przez pokolenia.

Refren.

DRUGIE CZYTANIE

Ap 7, 9. 14b-17

Baranek będzie ich pasł i prowadził ich do źródeł wód życia

Czytanie z Apokalipsy Świętego Jana Apostoła

Ja, Jan, ujrzałem: a oto wielki tłum, którego nie mógł nikt policzyć, z każdego narodu i wszystkich pokoleń, ludów i języków, stojący przed tronem i przed Barankiem. Odziani są w białe szaty, a w ręku ich palmy.

I rzekł do mnie jeden ze Starców: «To ci, którzy przychodzą z wielkiego ucisku i opłukali swe szaty, i w krwi Baranka je wybielili. Dlatego są przed tronem Boga i w Jego świątyni cześć Mu oddają we dnie i w nocy. A Zasiadający na tronie rozciągnie namiot nad nimi. Nie będą już łaknąć ani nie będą już pragnąć, i nie porazi ich słońce ani żaden upał, bo pasł ich będzie Baranek, który jest pośrodku tronu, i poprowadzi ich do źródeł wód życia: i każdą łzę otrze Bóg z ich oczu».

Oto słowo Boże.

ŚPIEW PRZED EWANGELIĄ

J 10, 14

Aklamacja: Alleluja, alleluja, alleluja.

Ja jestem dobrym pasterzem
i znam owce moje, a moje Mnie znają.

Aklamacja: Alleluja, alleluja, alleluja.

EWANGELIA

J 10, 27-30

Jezus daje swoim owcom życie wieczne

Słowa Ewangelii według Świętego Jana

Jezus powiedział:
«Moje owce słuchają mego głosu, a Ja znam je. Idą one za Mną, a Ja daję im życie wieczne. Nie zginą na wieki i nikt nie wyrwie ich z mojej ręki. Ojciec mój, który Mi je dał, jest większy od wszystkich. I nikt nie może ich wyrwać z ręki mego Ojca. Ja i Ojciec jedno jesteśmy».

Oto słowo Pańskie.

Z Ewangelii na dziś: „Jezus powiedział: «Moje owce słuchają mego głosu, a Ja znam je. Idą one za Mną, a Ja daję im życie wieczne. Nie zginą na wieki i nikt nie wyrwie ich z mojej ręki. Ojciec mój, który Mi je dał, jest większy od wszystkich. I nikt nie może ich wyrwać z ręki mego Ojca. Ja i Ojciec jedno jesteśmy»” (J 10, 27-30).

 

Niedziela Dobrego Pasterza. W Ewangelii czytam poruszające wyznanie miłości Boga – Jego głębokiego zainteresowania, a wręcz zakochania w człowieku. Jezus mówi, że zna swoje owce, a żadna z nich nie zginie. Zatrzymuję się dziś nad jednym słowem. Greckie akolouthousin, tłumaczone zazwyczaj jako „idą za Mną”, można również przetłumaczyć: „towarzyszą Mi”. To coś więcej niż podążanie ślepe za kimś w „owczym pędzie”. To relacja, bliskość, współuczestnictwo. Bóg nie tylko nas zna i troszczy się o nas – On daje nam wolność i zaprasza do współpracy. Niech ewangeliczny Dobry Pasterz będzie wzorem dla wszystkich dzisiejszych „małych pasterzy”: duchownych, rodziców, nauczycieli, katechistów, wychowawców, terapeutów…

Marcin Wrzos OMI

Katolicy rzymscy:

IV Niedziela Wielkanocy
Niedziela Dobrego Pasterza
Wspomnienia: Świętego Mamerta (bp)
Ton 3.
Niedziela IV po Wielkanocy: O Paralityku
Święci dnia:
Abrahamiusz Bułgarski (1229)
Neon z Kerkiry (ok. 63)
Euzebiusz z Kerkiry (ok. 63)
Zinon z Kerkiry (ok. 63)
Murin z Kerkiry (ok. 63)
Mariusz z Kerkiry (ok. 63)
January z Kerkiry (ok. 63)
Faustian z Kerkiry (ok. 63)
Joakischol z Kerkiry (ok. 63)
Saturnin z Kerkiry (ok. 63)
Cyryl, biskup Turowa (1183)
Kwintylian (286)
Maksym (286)
Dada (286)
Sozypeter, biskup Ikonium (I)
Jazon, biskup Tarsu (I)
Tabita z Jafy (I)
Witalis z Kerkiry (ok. 63)

Luteranie:

3. Niedziela po Wielkanocy (Jubilate – Radośnie wysławiajcie Boga)

Żydzi:

Muzułmanie:

Źródło: wiara.pl/Kalendarz Trzech Religii