Kalendarz liturgiczny na niedziela 18 maja 2025 r.

niedziela 18 maja 2025 r.

PIERWSZE CZYTANIE

Dz 14, 21b-27

Bóg działa przez ludzi

Czytanie z Dziejów Apostolskich

Paweł i Barnaba wrócili do Listry, do Ikonium i do Antiochii, umacniając dusze uczniów, zachęcając do wytrwania w wierze, «bo przez wiele ucisków trzeba nam wejść do królestwa Bożego». Kiedy w każdym Kościele wśród modlitw i postów ustanowili im starszych, polecili ich Panu, w którego uwierzyli.

Potem przeszli przez Pizydię i przybyli do Pamfilii. Głosili słowo w Perge, zeszli do Attalii, a stąd odpłynęli do Antiochii, gdzie za łaską Bożą zostali przeznaczeni do dzieła, które wykonali.

Kiedy przybyli i zebrali miejscowy Kościół, opowiedzieli, jak wiele Bóg przez nich zdziałał i jak otworzył poganom podwoje wiary.

Oto słowo Boże.

PSALM RESPONSORYJNY

Ps 145 (144), 8-9. 10-11. 12-13 (R.: 1b)

Refren: Będę Cię wielbił, Boże mój i Królu.
albo: Alleluja.

Pan jest łagodny i miłosierny, *
nieskory do gniewu i bardzo łaskawy.
Pan jest dobry dla wszystkich, *
a Jego miłosierdzie nad wszystkim, co stworzył.

Refren.

Niech Cię wielbią, Panie, wszystkie Twoje dzieła *
i niech Cię błogosławią Twoi wyznawcy.
Niech mówią o chwale Twojego królestwa *
i niech głoszą Twoją potęgę.

Refren.

Aby synom ludzkim oznajmić Twoją potęgę *
i wspaniałość chwały Twojego królestwa.
Królestwo Twoje królestwem wszystkich wieków, *
przez wszystkie pokolenia Twoje panowanie.

Refren.

DRUGIE CZYTANIE

Ap 21, 1-5a

Bóg otrze wszelką łzę

Czytanie z Apokalipsy Świętego Jana Apostoła

Ja, Jan, ujrzałem niebo nowe i ziemię nową, bo pierwsze niebo i pierwsza ziemia przeminęły, i morza już nie ma.

I Miasto Święte – Jeruzalem Nowe ujrzałem zstępujące z nieba od Boga, przystrojone jak oblubienica zdobna w klejnoty dla swego męża. I usłyszałem donośny głos mówiący od tronu: «Oto przybytek Boga z ludźmi: i zamieszka wraz z nimi, i będą oni Jego ludem, a On będzie „Bogiem z nimi”. I otrze z ich oczu wszelką łzę, a śmierci już nie będzie. Ani żałoby, ni krzyku, ni trudu już nie będzie, bo pierwsze rzeczy przeminęły».

I rzekł Zasiadający na tronie: «Oto czynię wszystko nowe».

Oto słowo Boże.

ŚPIEW PRZED EWANGELIĄ

J 13, 34

Aklamacja: Alleluja, alleluja, alleluja.

Daję wam przykazanie nowe, abyście się wzajemnie miłowali,
tak jak Ja was umiłowałem.

Aklamacja: Alleluja, alleluja, alleluja.

EWANGELIA

J 13, 31-33a. 34-35

Przykazanie nowe daję wam

Słowa Ewangelii według Świętego Jana

Po wyjściu Judasza z wieczernika Jezus powiedział: «Syn Człowieczy został teraz otoczony chwałą, a w Nim Bóg został chwałą otoczony. Jeżeli Bóg został w Nim otoczony chwałą, to i Bóg Go otoczy chwałą w sobie samym, i to zaraz Go chwałą otoczy.

Dzieci, jeszcze krótko jestem z wami. Przykazanie nowe daję wam, abyście się wzajemnie miłowali, tak jak Ja was umiłowałem; żebyście i wy tak się miłowali wzajemnie. Po tym wszyscy poznają, że jesteście uczniami moimi, jeśli będziecie się wzajemnie miłowali».

Oto słowo Pańskie.

Z Ewangelii na dziś: „Po wyjściu Judasza z wieczernika Jezus powiedział: «Syn Człowieczy został teraz otoczony chwałą, a w Nim Bóg został chwałą otoczony. Jeżeli Bóg został w Nim otoczony chwałą, to i Bóg Go otoczy chwałą w sobie samym, i to zaraz Go chwałą otoczy. Dzieci, jeszcze krótko jestem z wami. Przykazanie nowe daję wam, abyście się wzajemnie miłowali, tak jak Ja was umiłowałem; żebyście i wy tak się miłowali wzajemnie. Po tym wszyscy poznają, że jesteście uczniami moimi, jeśli będziecie się wzajemnie miłowali»” (J 13,31-33a. 34-35).

 

Miłość to znak rozpoznawczy chrześcijanina. Nie są nim zbędne złe emocje, słowa które ranią czy czyny. W czasie ostatniej wieczerzy, w chwili pełnej napięcia, gdy padają jedne z ostatnich słów Mistrza – coś w rodzaju testamentu – Jezus nie daje uczniom długiej listy zadań. Daje jedno przykazanie: przykazanie miłości. Nowe, choć dobrze im znane. Ale z nową miarą: „Jak Ja was umiłowałem”. To nie jest miłość łatwa, czasem ukrzyżowana. To nie są emocje ani sympatia. To konkretna decyzja, by kochać nawet wtedy, gdy jest trudno. To miłość, która umie przebaczyć, służyć, znosić różnice, która przyjmuje. To ona ma być znakiem, że należymy do Jezusa. Nie pobożne słowa, nie stroje, nie deklaracje – ale miłość między nami. To bardzo trudne, ale przecież nie jesteśmy sami.

Marcin Wrzos OMI

Katolicy rzymscy:

V Niedziela Wielkanocy
LG: I tydzień psałterza

Prawosławni:

Ton 4.
Niedziela V po Wielkanocy: O Samarytance
Ikony Matki Bożej „Kielich Nieupijający”
Święci dnia:
Jakub Żeleznoborowski, mnich (1422)
Irena (I-II)
Efrem Nowy (1426)

Luteranie:

4. Niedziela po Wielkanocy (Cantate – Śpiewajcie Panu pieśń nową)

Żydzi:

Muzułmanie:

Źródło: wiara.pl/Kalendarz Trzech Religii