Kalendarz liturgiczny na wtorek 8 lipca 2025 r.
PIERWSZE CZYTANIE
Rdz 32, 23-32. 33b
Walka Jakuba z aniołem
Czytanie z Księgi Rodzaju
Jakub wstał w nocy i zabrawszy obie swe żony, dwie ich niewolnice i jedenaścioro dzieci, przeprawił się przez bród potoku Jabbok. A gdy ich przeprawił przez ten potok, przeniósł również na drugi brzeg to, co posiadał.
Gdy zaś Jakub pozostał sam jeden, ktoś zmagał się z nim aż do wschodu jutrzenki, a widząc, że nie może go pokonać, dotknął jego stawu biodrowego i wywichnął Jakubowi ten staw podczas zmagania się z nim. A wreszcie rzekł: «Puść mnie, bo już wschodzi zorza!» Jakub powiedział: «Nie puszczę cię, dopóki mi nie pobłogosławisz!» Wtedy tamten go zapytał: «Jakie masz imię?» On zaś rzekł: «Jakub». Powiedział: «Odtąd nie będziesz się zwał Jakub, lecz Izrael, bo walczyłeś z Bogiem i z ludźmi i zwyciężyłeś ».
Potem Jakub rzekł: «Powiedz mi, proszę, jakie jest Twe imię?» Ale on odpowiedział: «Czemu pytasz mnie o imię?» – i pobłogosławił go na owym miejscu. Jakub dał temu miejscu nazwę Penuel, mówiąc: «Mimo że widziałem Boga twarzą w twarz, jednak ocaliłem me życie».
Słońce już wschodziło, gdy Jakub przechodził przez Penuel, utykając na nogę, gdyż został porażony w staw biodrowy, w ścięgno biodra.
Oto słowo Boże.
PSALM RESPONSORYJNY
Ps 17 (16), 1bcd. 2-3. 6-7. 8 i 15 (R.: por. 15a)
Refren: W sprawiedliwości ujrzę Twe oblicze.
Rozważ, Panie, moją słuszną sprawę, *
usłysz me wołanie,
wysłuchaj modlitwy *
moich warg nieobłudnych.
Refren.
Niech wyrok o mnie wyjdzie od Ciebie, *
Twoje oczy widzą to, co sprawiedliwe.
Choćbyś badał moje serce i przyszedł do mnie nocą, †
i doświadczał mnie ogniem, *
nieprawości we mnie nie znajdziesz.
Refren.
Wołam do Ciebie, bo Ty mnie, Boże, wysłuchasz, *
nakłoń ku mnie swe ucho, usłysz moje słowo.
Okaż przedziwne miłosierdzie Twoje, †
Zbawco tych, którzy się chronią przed wrogiem *
pod Twoją prawicę.
Refren.
Strzeż mnie jak źrenicy oka, *
ukryj mnie w cieniu Twych skrzydeł.
A ja w sprawiedliwości ujrzę Twe oblicze, *
ze snu powstając, nasycę się Twoim widokiem.
Refren.
ŚPIEW PRZED EWANGELIĄ
J 10, 14
Aklamacja: Alleluja, alleluja, alleluja.
Ja jestem dobrym pasterzem
i znam owce moje, a moje Mnie znają.
Aklamacja: Alleluja, alleluja, alleluja.
EWANGELIA
Mt 9, 32-38
Jezus lituje się nad ludźmi
Słowa Ewangelii według Świętego Mateusza
Przyprowadzono do Jezusa opętanego niemowę. Po wyrzuceniu złego ducha niemy odzyskał mowę, a tłumy pełne podziwu wołały: «Jeszcze się nigdy nic podobnego nie pojawiło w Izraelu!»
Lecz faryzeusze mówili: «Wyrzuca złe duchy mocą ich przywódcy».
Tak Jezus obchodził wszystkie miasta i wioski. Nauczał w tamtejszych synagogach, głosił Ewangelię o królestwie i leczył wszystkie choroby i wszystkie słabości.
A widząc tłumy, litował się nad nimi, bo byli znękani i porzuceni, jak owce niemające pasterza. Wtedy rzekł do swych uczniów: «Żniwo wprawdzie wielkie, ale robotników mało. Proście Pana żniwa, żeby wyprawił robotników na swoje żniwo».
Oto słowo Pańskie.
Z Ewangelii na dziś: „Przyprowadzono do Jezusa opętanego niemowę. Po wyrzuceniu złego ducha niemy odzyskał mowę, a tłumy pełne podziwu wołały: «Jeszcze się nigdy nic podobnego nie pojawiło w Izraelu!». Lecz faryzeusze mówili: «Wyrzuca złe duchy mocą ich przywódcy». Tak Jezus obchodził wszystkie miasta i wioski. Nauczał w tamtejszych synagogach, głosił Ewangelię o królestwie i leczył wszystkie choroby i wszystkie słabości. A widząc tłumy, litował się nad nimi, bo byli znękani i porzuceni, jak owce niemające pasterza. Wtedy rzekł do swych uczniów: «Żniwo wprawdzie wielkie, ale robotników mało. Proście Pana żniwa, żeby wyprawił robotników na swoje żniwo»” (Mt 9,32-38).
W dziewiątym rozdziale Mateuszowej Ewangelii czytamy o uzdrowionych: paralityku, córce Jaira, kobiecie cierpiącej na krwotok, a także wielu, wielu innych. Jezus działa. Uwalnia. Dotyka. Uzdrowienie po uzdrowieniu. I na koniec ten niezwykły komentarz ewangelisty: „Litował się nad nimi, bo byli znękani i porzuceni”. To mnie porusza. Bo pokazuje, jaki naprawdę jest Bóg. Nie zimny i zdystansowany, ale bliski. Z sercem wrażliwym na ludzkie cierpienie. Gotowy, by pomóc – nie dlatego, że ktoś zasłużył, ale dlatego, że Bóg jest dobry. Co jeszcze bardziej niezwykłe – to wszystko dzieje się zanim Jezus wybiera apostołów. A więc uczniowie, zanim jeszcze usłyszeli „Pójdź za Mną”, mieli szansę zobaczyć i doświadczyć Jego miłości. I przekonać się, że On naprawdę troszczy się o człowieka. O każdego. O mnie. O Ciebie. Tę prawdę warto ciągle odkrywać. Bo łatwo nam zapomnieć. Łatwo uwierzyć, że jesteśmy dla Boga zbyt przeciętni, zbyt pogubieni, zbyt nieważni, zbyt grzeszni. A On – wciąż i na nowo – pokazuje, że dla Niego jesteśmy kimś niepowtarzalnym, wartym każdej troski. I to się nigdy nie zmieni.
Marcin Wrzos OMI
Katolicy rzymscy:
Prawosławni:
Święci dnia:
Febronia, dziewica (ok. 304)
Nikon z Optiny (1931)
Febronia, księżna muromska (1228)
Piotr, książę, cudotwórca muromski (1228)
Luteranie:
Żydzi:
Muzułmanie:
Źródło: wiara.pl/Kalendarz Trzech Religii
Media społecznościowe i twarze ubogich
Wszędzie bowiem nasze posłannictwo polega na tym, aby najpierw iść do tych, których sytuacja głośno woła o nadzieję i zbawienie, jakie w pełni może przynieść tylko Jezus Chrystus. Są to różnego rodzaju ubodzy – im dajemy pierwszeństwo (K 5).
Jedną z twarzy ubogich można dziś rozpoznać w negatywnych skutkach mediów społecznościowych i kontroli, jaką mogą mieć na nasze myślenie, nasze wybory, naszą seksualność, nasze relacje i naszą obojętność na wydarzenia na świecie.
Niemal nie zdając sobie z tego sprawy, stajemy się niezdolni do współczucia wobec krzyku ubogich, płaczu z powodu bólu innych ludzi i odczuwania potrzeby pomagania im, tak jakby wszystko to było odpowiedzialnością kogoś innego, a nie naszą własną.
Kultura dobrobytu nas uśmierca; jesteśmy podekscytowani, gdy rynek oferuje nam coś nowego do kupienia. W międzyczasie wszystkie te istnienia pozbawione możliwości wydają się zwykłym spektaklem; nie poruszają nas (papież Franciszek).
Papież Franciszek wyjaśnił nam rolę, jaką media społecznościowe mogą odgrywać w odniesieniu do zbawienia i nadziei, które w pełni może przynieść tylko Jezus Chrystus:
Wyzwaniem jest, aby na nowo za pomocą środków komunikacji społecznej, a także poprzez osobisty kontakt, odkryć piękno, które jest sercem naszej egzystencji i drogi, piękno wiary i piękno spotkania z Chrystusem.
Franc Santucci OMI, tłum. Roman Tyczyński OMI