Kalendarz liturgiczny na sobota 6 lipca 2024 r.

sobota 6 lipca 2024 r.

PIERWSZE CZYTANIE

Am 9, 11-15

Zapowiedź powrotu Izraela z niewoli

Czytanie z Księgi proroka Amosa

Tak mówi Pan:
«W tym dniu podniosę szałas Dawidowy, który upada, zamuruję jego szczeliny, ruiny jego podźwignę i jak za dawnych dni go zbuduję, by posiedli resztę Edomu i wszystkie narody, nad którymi wzywano mojego imienia – mówi Pan, który to uczyni.

Oto nadejdą dni – mówi Pan – gdy będzie postępował żniwiarz zaraz za oraczem, a depczący winogrona za siejącym ziarno; z gór moszcz spływać będzie kroplami, a wszystkie pagórki będą w niego opływać. Uwolnię z niewoli lud mój izraelski – odbudują miasta zburzone i będą w nich mieszkać; zasadzą winnice i pić będą wino; założą ogrody i będą jedli z nich owoce. Zasadzę ich na ich ziemi, a nigdy nie będą wyrwani z ziemi, którą im dałem – mówi Pan, twój Bóg».

Oto słowo Boże.

PSALM RESPONSORYJNY

Ps 85 (84), 9. 11-12. 13-14 (R.: por. 9)

Refren: Pan głosi pokój swojemu ludowi.

Będę słuchał tego, *
co Pan Bóg mówi:
oto ogłasza pokój ludowi i swoim wyznawcom, *
którzy się zwracają ku Niemu swym sercem.

Refren.

Łaska i wierność spotkają się z sobą, *
ucałują się sprawiedliwość i pokój.
Wierność z ziemi wyrośnie, *
a sprawiedliwość spojrzy z nieba.

Refren.

Pan sam szczęściem obdarzy, *
a nasza ziemia wyda swój owoc.
Sprawiedliwość będzie kroczyć przed Nim, *
a śladami Jego kroków zbawienie.

Refren.

ŚPIEW PRZED EWANGELIĄ

Por. J 10, 27

Aklamacja: Alleluja, alleluja, alleluja.

Moje owce słuchają mego głosu,
Ja znam je, a one idą za Mną.

Aklamacja: Alleluja, alleluja, alleluja.

EWANGELIA

Mt 9, 14-17

Nie można stosować zwyczajów Starego Przymierza do Nowego

Słowa Ewangelii według Świętego Mateusza

Po powrocie Jezusa z krainy Gadareńczyków podeszli do Niego uczniowie Jana i zapytali: «Dlaczego my i faryzeusze dużo pościmy, Twoi zaś uczniowie nie poszczą?»

Jezus im rzekł: «Czy goście weselni mogą się smucić, dopóki pan młody jest z nimi? Lecz przyjdzie czas, kiedy zabiorą im pana młodego, a wtedy będą pościć.

Nikt nie przyszywa łaty z surowego sukna do starego ubrania, gdyż łata obrywa ubranie, i gorsze staje się przedarcie. Nie wlewają też młodego wina do starych bukłaków. W przeciwnym razie bukłaki pękają, wino wycieka, a bukłaki przepadają. Ale młode wino wlewają do nowych bukłaków, a tak jedno i drugie się zachowuje».

Oto słowo Pańskie.

Z Ewangelii na dziś: „Po powrocie Jezusa z krainy Gadareńczyków podeszli do Niego uczniowie Jana i zapytali: «Dlaczego my i faryzeusze dużo pościmy, Twoi zaś uczniowie nie poszczą?». Jezus im rzekł: «Czy goście weselni mogą się smucić, dopóki pan młody jest z nimi? Lecz przyjdzie czas, kiedy zabiorą im pana młodego, a wtedy będą pościć. Nikt nie przyszywa łaty z surowego sukna do starego ubrania, gdyż łata obrywa ubranie, i gorsze staje się przedarcie. Nie wlewają też młodego wina do starych bukłaków. W przeciwnym razie bukłaki pękają, wino wycieka, a bukłaki przepadają. Ale młode wino wlewają do nowych bukłaków, a tak jedno i drugie się zachowuje»” (Mt 9,9-13). 

 

Kraina Gadareńczyków (dziesięciu miast) po wschodniej stronie Jordanu była uważana przez ortodoksyjnych Żydów za „okręg pogan”. Także dlatego, że mieszkało tam, między Żydami, wielu przedstawicieli okolicznych, pogańskich narodów (w niektórych miejscach Żydzi byli nawet mniejszością), zawierano niedopuszczane przez wyznaniowe prawo żydowskie mieszane małżeństwa. Jezus stamtąd wraca. Jak widać, kolejny raz, interesuje się wszystkimi ludźmi, bez wyjątku – nie tylko najbardziej pobożnymi Izraelitami. Bukłaki, naprawianie ubrania – to ważny symbol. Mistrz z Nazaretu zachęca uczniów, zachęca nas – abyśmy byli „nowymi ludźmi”, przemienionymi Bogiem i Ewangelią. Nie tylko trochę lub w zakresie, który jest nam na rękę. 

Marcin Wrzos OMI 

Katolicy rzymscy:

13. tydzień zwykły
Wspomnienia:

Błogosławionej Marii Teresy Ledóchowskiej, dziewicy (wspomnienie)
I Sobota Miesiąca

Prawosławni:

Dzień postny
Włodzimierskiej ikony Matki Bożej
Święci dnia:
Jerzy, książe Włodzimierski (1238)
Michał Kłopski (ok. 1453-1456)
Teodor, biskup Suzdala (1023)
Artemiusz z Werkoły (1545)
German, biskup Kazania (1714)
Urban z Ancyry (IV)
Prowiusz z Ancyry (IV)
Gajus z Ancyry (IV)
Eustachiusz z Ancyry (IV)
Agrypina (253-260)
German, arcybiskup Kazania (1595)

Luteranie:

Żydzi:

Szabat

Muzułmanie:

wiara.pl/KalendarzTrzechReligii