Kalendarz liturgiczny na piątek 6 września 2024 r.

piątek 6 września 2024 r.

PIERWSZE CZYTANIE

1 Kor 4, 1-5

Chrystus ujawni zamiary serc

Czytanie z Pierwszego Listu Świętego Pawła Apostoła do Koryntian

Bracia:
Niech uważają nas ludzie za sługi Chrystusa i za szafarzy tajemnic Bożych. A od szafarzy już tutaj się żąda, aby każdy z nich był wierny.

Mnie zaś najmniej zależy na tym, czy będę osądzony przez was, czy przez jakikolwiek trybunał ludzki. Co więcej, nawet sam siebie nie sądzę. Sumienie nie wyrzuca mi wprawdzie niczego, ale to mnie jeszcze nie usprawiedliwia. Pan jest moim sędzią.

Przeto nie sądźcie przedwcześnie, dopóki nie przyjdzie Pan, który rozjaśni to, co w ciemnościach ukryte, i ujawni zamysły serc. Wtedy każdy otrzyma od Boga pochwałę.

Oto słowo Boże.

PSALM RESPONSORYJNY

Ps 37 (36), 3-4. 5-6. 27-28b. 39-40 (R.: por. 39a)

Refren: Zbawienie prawych pochodzi od Pana.

Miej ufność w Panu i czyń to, co dobre, *
a będziesz mieszkał na ziemi i żył bezpiecznie.
Raduj się w Panu, *
a On spełni pragnienia twego serca.

Refren.

Powierz Panu swą drogę, *
zaufaj Mu, a On sam będzie działał.
On sprawi, że twa sprawiedliwość zabłyśnie jak światło, *
a prawość twoja jak blask południa.

Refren.

Odstąp od złego i czyń dobro, *
abyś mógł przetrwać na wieki.
Gdyż Pan sprawiedliwość miłuje *
i nie opuszcza swych świętych.

Refren.

Zbawienie sprawiedliwych pochodzi od Pana, *
On ich ucieczką w czasie utrapienia.
Pan ich wspomaga i wyzwala, †
wyzwala od występnych i zachowuje, *
On bowiem jest ich ucieczką.

Refren.

ŚPIEW PRZED EWANGELIĄ

J 8, 12

Aklamacja: Alleluja, alleluja, alleluja.

Ja jestem światłością świata,
kto idzie za Mną, będzie miał światło życia.

Aklamacja: Alleluja, alleluja, alleluja.

EWANGELIA

Łk 5, 33-39

Nowość nauki Jezusa

Słowa Ewangelii według Świętego Łukasza

Faryzeusze i uczeni w Piśmie rzekli do Jezusa: «Uczniowie Jana dużo poszczą i modły odprawiają, podobnie też uczniowie faryzeuszów; natomiast Twoi jedzą i piją».

A Jezus rzekł do nich: «Czy możecie nakłonić gości weselnych do postu, dopóki pan młody jest z nimi? Lecz przyjdzie czas, kiedy zabiorą im pana młodego, i wtedy, w owe dni, będą pościli».

Opowiedział im też przypowieść: «Nikt nie przyszywa do starego ubrania jako łaty tego, co oderwie od nowego; w przeciwnym razie i nowe podrze, i łata z nowego nie nada się do starego. Nikt też młodego wina nie wlewa do starych bukłaków; w przeciwnym razie młode wino rozerwie bukłaki, i samo wycieknie, i bukłaki przepadną. Lecz młode wino należy wlewać do nowych bukłaków.

Kto się napił starego, nie chce potem młodego – mówi bowiem: „Stare jest lepsze”».

Oto słowo Pańskie.

Ewangelii na dziś: „Faryzeusze i uczeni w Piśmie rzekli do Jezusa: «Uczniowie Jana dużo poszczą i modły odprawiają, podobnie też uczniowie faryzeuszów; natomiast Twoi jedzą i piją». A Jezus rzekł do nich: «Czy możecie nakłonić gości weselnych do postu, dopóki pan młody jest z nimi? Lecz przyjdzie czas, kiedy zabiorą im pana młodego, i wtedy, w owe dni, będą pościli». Opowiedział im też przypowieść: «Nikt nie przyszywa do starego ubrania jako łaty tego, co oderwie od nowego; w przeciwnym razie i nowe podrze, i łata z nowego nie nada się do starego. Nikt też młodego wina nie wlewa do starych bukłaków; w przeciwnym razie młode wino rozerwie bukłaki, i samo wycieknie, i bukłaki przepadną. Lecz młode wino należy wlewać do nowych bukłaków. Kto się napił starego, nie chce potem młodego – mówi bowiem: ‘Stare jest lepsze»” (Łk 5,33-39).

To trochę przypowieść o nas, o mnie. Chcemy podobać się Bogu, a jednocześnie żyć po swojemu, a zazwyczaj nie jest to tożsame. Kombinujemy, żeby z jednej strony słuchać Boga i być przed Nim „w porządku”, a z drugiej strony chcemy żyć po swojemu, mało ewangelicznie, bo tak zazwyczaj łatwiej i przyjemniej. Czytamy Ewangelię, a nie potrafimy miłować, przebaczać, wprowadzać jedności i pokoju, pomagać i służyć wszystkim bez wyjątku, także kosztem siebie samych, swego czasu, pieniędzy, znajomości… Podobają nam się przykazania, ale bywa że chlubimy się tym, że oszukaliśmy na podatkach, zatrudniamy na czarno, odpowiednio nie wynagradzamy, oszukujemy współmałżonka, nie szanujemy kogoś… Bóg, który jest dobry, podpowiada, że nie da się żyć długoterminowo w takim rozdwojeniu. To nas zamęczy, nie da spełnienia. Im szybciej to zrozumiemy, tym lepiej.

Katolicy rzymscy:

22. tydzień zwykły
Wspomnienia:

Świętego Magnusa z Füssen (zak)
I Piątek Miesiąca

Prawosławni:

Dzień postny
Świętego kapłana męczennika Maksyma Gorlickiego
Święci dnia:
Maksym Gorlicki (1914)
Eutychiusz, uczeń ap. Jana Teologa (I)
Jerzy (ok. 716)
Sira z Persji, dziewica (558)
Arseniusz Komelski (1550)
Piotr, metropolita moskiewski (1326)

Luteranie:

Żydzi:

Muzułmanie:

Dzień Modlitwy

Źródło:
wiara.pl/KalendarzTrzechReligii

Wystarczy pięć minut modlitwy u stóp krzyża

Eugeniusz został poinformowany, że został niesprawiedliwie skrytykowany przez biskupa Algieru i odpowiedział w następujący sposób:

W tym, co dotyczy osobistych zniewag, o których mnie ojciec poinformował, wystarczy pięć minut modlitwy u stóp krzyża, abym o nich zapomniał, a nawet tylu nie trzeba, bym je wybaczył (List do ojca Jean’a Viala, 05.03.1849, w: PO I, t. IV, nr 6).

Kiedy zostaliśmy zranieni lub urażeni i odczuwamy pokusę, by pozwolić ranie jątrzyć w naszej pamięci, co nam przyniesie pięć minut spędzonych u stóp krzyża?

Frank Santucci OMI, tłum. o. Roman Tyczyński OMI