Kalendarz liturgiczny na wtorek 17 września 2024 r.

wtorek 17 września 2024 r.

PIERWSZE CZYTANIE

1 Kor 12, 12-14. 27-31a

Mistyczne Ciało Chrystusa

Czytanie z Pierwszego Listu Świętego Pawła Apostoła do Koryntian

Bracia:
Podobnie jak jedno jest ciało, choć składa się z wielu członków, a wszystkie członki ciała, mimo iż są liczne, stanowią jedno ciało, tak też jest i z Chrystusem. Wszyscy bowiem w jednym Duchu zostaliśmy ochrzczeni, aby stanowić jedno Ciało: czy to Żydzi, czy Grecy, czy to niewolnicy, czy wolni. Wszyscy też zostaliśmy napojeni jednym Duchem. Ciało bowiem to nie jeden członek, lecz liczne członki.

Wy przeto jesteście Ciałem Chrystusa i poszczególnymi Jego członkami. I tak ustanowił Bóg w Kościele naprzód apostołów, po wtóre proroków, po trzecie nauczycieli, a następnie tych, co mają moc czynienia cudów, potem tych, którzy uzdrawiają, którzy wspierają pomocą, którzy rządzą, którzy przemawiają rozmaitymi językami. Czyż wszyscy są apostołami? Czy wszyscy prorokują? Czy wszyscy są nauczycielami? Czy wszyscy mają moc czynienia cudów? Czy wszyscy posiadają łaskę uzdrawiania? Czy wszyscy mówią językami? Czy wszyscy potrafią je tłumaczyć? Lecz wy starajcie się o większe dary.

Oto słowo Boże.

PSALM RESPONSORYJNY

Ps 100 (99), 2-3. 4-5 (R.: por. 3c)

Refren: My ludem Pana i Jego owcami.

Służcie Panu z weselem, *
stańcie przed obliczem Pana z okrzykami radości.
Wiedzcie, że Pan jest Bogiem, †
On sam nas stworzył, jesteśmy Jego własnością, *
Jego ludem, owcami Jego pastwiska.

Refren.

W Jego bramy wstępujcie z dziękczynieniem, †
z hymnami w Jego przedsionki, *
chwalcie i błogosławcie Jego imię.
Albowiem Pan jest dobry, †
Jego łaska trwa na wieki, *
a Jego wierność przez pokolenia.

Refren.

ŚPIEW PRZED EWANGELIĄ

Por. Łk 7, 16

Aklamacja: Alleluja, alleluja, alleluja.

Wielki prorok powstał między nami
i Bóg nawiedził lud swój.

Aklamacja: Alleluja, alleluja, alleluja.

EWANGELIA

Łk 7, 11-17

Wskrzeszenie młodzieńca z Nain

Słowa Ewangelii według Świętego Łukasza

Jezus udał się do pewnego miasta, zwanego Nain; a podążali z Nim Jego uczniowie i tłum wielki. Gdy przybliżył się do bramy miejskiej, właśnie wynoszono umarłego – jedynego syna matki, a ta była wdową. Towarzyszył jej spory tłum z miasta.

Na jej widok Pan zlitował się nad nią i rzekł do niej: «Nie płacz». Potem przystąpił, dotknął się mar – a ci, którzy je nieśli, przystanęli – i rzekł: «Młodzieńcze, tobie mówię, wstań!» A zmarły usiadł i zaczął mówić; i oddał go jego matce.

Wszystkich zaś ogarnął strach; wielbili Boga i mówili: «Wielki prorok powstał wśród nas, i Bóg nawiedził lud swój». I rozeszła się ta wieść o Nim po całej Judei i po całej okolicznej krainie.

Oto słowo Pańskie.

Z Ewangelii na dziś: „Jezus udał się do pewnego miasta, zwanego Nain; a podążali z Nim Jego uczniowie i tłum wielki. Gdy przybliżył się do bramy miejskiej, właśnie wynoszono umarłego – jedynego syna matki, a ta była wdową. Towarzyszył jej spory tłum z miasta. Na jej widok Pan zlitował się nad nią i rzekł do niej: «Nie płacz». Potem przystąpił, dotknął się mar – a ci, którzy je nieśli, przystanęli – i rzekł: «Młodzieńcze, tobie mówię, wstań!». A zmarły usiadł i zaczął mówić; i oddał go jego matce. Wszystkich zaś ogarnął strach; wielbili Boga i mówili: «Wielki prorok powstał wśród nas, i Bóg nawiedził lud swój». I rozeszła się ta wieść o Nim po całej Judei i po całej okolicznej krainie” (Łk 7,11-17). 

 

Poruszające są historie matek i dzieci, jak ta z Łukaszowej Ewangelii, w której Jezus wskrzesza syna matki z Nain. Ten ewangelista zazwyczaj przeplata cuda czynione względem mężczyzn i kobiet. Wcześniej było to uzdrowienie sługi setnika. W ten sposób pokazuje, że Bóg miłuje wszystkich, w tym wypadku bez względu na płeć. Te fakty pokazują, iż Jezus każdego chorego czy umarłego (także emocjonalnie, duchowo) jest w stanie przywrócić do zdrowia czy życia. 

Marcin Wrzos OMI 

Katolicy rzymscy:

24. tydzień zwykły
Wspomnienia: Świętego Roberta Belarmina (bp dK); Świętej Hildegardy (dz dK); Świętego Zygmunta Szczęsnego Felińskiego (bp)

Prawosławni:

Ikony Matki Bożej „Krzew gorejący”
Święci dnia:
Mojżesz (1531 BC)
Babylas, biskup Antiochii (251)
Urban Antiocheński (251)
Pryledian Antiocheński (251)
Eppoloniusz Antiocheński (251)
Chrystoduła Antiocheńska (251)
Hermiona (ok.117)
Babilas z Nikomedii (IV)

Luteranie:

Żydzi:

Muzułmanie:

Źródło:
wiara.pl/KalendarzTrzechReligii

Pamięć o wszystkich moich dzieciach była wyryta w moim sercu

Już dość długo nie dostaję sprawozdania z misji w Kanadzie. Do tego stopnia, że zapomniałbym nazwiska, gdyby pamięć o wszystkich moich dzieciach nie była wyryta w moim sercu. Kocham ich takimi, jakimi są. Niestety, są bardzo niedoskonali i bardzo mało wdzięczni (List do biskupa Bruno Guigues’a w Ottawie, 25.01.1849, w: PO I, t. I, nr 108).

Emocjonalna osobowość Eugeniusza zawsze wyrażała się w ojcowskiej miłości do każdego z jego synów. Dzisiaj wierzę, że w komunii świętych imiona każdego zakonnika i świeckiego członka jego charyzmatycznej rodziny są wyryte w jego sercu i że troszczy się o nas. Święty Eugeniuszu, módl się za nami.

Frank Santucci OMI, tłum. o. Roman Tyczyński OMI