Kalendarz liturgiczny na czwartek 14 listopada 2024 r.
PIERWSZE CZYTANIE
Flm 7-20
Paweł wstawia się za Onezymem
Czytanie z Listu Świętego Pawła Apostoła do Filemona
Bracie, doznałem wielkiej radości i pociechy z powodu twojej miłości, jako że serca świętych otrzymały od ciebie pokrzepienie. Przeto, choć z całą swobodą mogę w Chrystusie nakładać na ciebie obowiązek, to jednak raczej proszę w imię miłości, bo taki już jestem.
Ja, stary Paweł, a teraz jeszcze więzień Chrystusa Jezusa – proszę cię za moim dzieckiem, za tym, którego zrodziłem w kajdanach, za Onezymem. Niegdyś dla ciebie nieużyteczny, teraz właśnie i dla ciebie, i dla mnie stał się on bardzo użyteczny. Jego ci odsyłam; ty zaś jego, to jest serce moje, przyjmij do domu. Zamierzałem go trzymać przy sobie, aby zamiast ciebie oddawał mi usługi w kajdanach, które noszę dla Ewangelii. Jednakże postanowiłem nie czynić niczego bez twojej zgody, aby dobry twój czyn był nie jakby z musu, ale z dobrej woli. Może bowiem po to oddalił się od ciebie na krótki czas, abyś go odebrał na zawsze, już nie jako niewolnika, lecz więcej niż niewolnika, jako brata umiłowanego. Takim jest on zwłaszcza dla mnie, ileż więcej dla ciebie zarówno w doczesności, jak i w Panu. Jeśli więc się poczuwasz do łączności ze mną, przyjmij go jak mnie. Jeśli zaś wyrządził ci jakąś szkodę lub winien jest cokolwiek, policz to na mój rachunek.
Ja, Paweł, piszę to własnoręcznie, ja uiszczę odszkodowanie – nie mówiąc już o tym, że ty w większym stopniu winien mi jesteś samego siebie. Tak, bracie, niech ja przez ciebie zaznam radości w Panu: pokrzep moje serce w Chrystusie!
Oto słowo Boże.
PSALM RESPONSORYJNY
Ps 146 (145), 6c-7. 8-9a. 9b-10 (R.: por. 5a)
Refren: Szczęśliwy, komu Pan Bóg jest pomocą.
albo: Alleluja.
Bóg wiary dochowuje na wieki, *
uciśnionym wymierza sprawiedliwość,
chlebem karmi głodnych, *
wypuszcza na wolność uwięzionych.
Refren.
Pan przywraca wzrok ociemniałym, *
Pan dźwiga poniżonych,
Pan kocha sprawiedliwych, *
Pan strzeże przybyszów.
Refren.
Ochrania sierotę i wdowę, *
lecz występnych kieruje na bezdroża.
Pan króluje na wieki, *
Bóg twój, Syjonie, przez pokolenia.
Refren.
ŚPIEW PRZED EWANGELIĄ
J 15, 5ab
Aklamacja: Alleluja, alleluja, alleluja.
Ja jestem krzewem winnym, a wy – latoroślami.
Kto trwa we Mnie, a Ja w nim, ten przynosi owoc obfity.
Aklamacja: Alleluja, alleluja, alleluja.
EWANGELIA
Łk 17, 20-25
Królestwo Boże jest pośród was
Słowa Ewangelii według Świętego Łukasza
Jezus zapytany przez faryzeuszów, kiedy przyjdzie królestwo Boże, odpowiedział im: «Królestwo Boże nie przyjdzie w sposób dostrzegalny; i nie powiedzą: „Oto tu jest” albo: „Tam”. Oto bowiem królestwo Boże pośród was jest».
Do uczniów zaś rzekł: «Przyjdzie czas, kiedy zapragniecie ujrzeć choćby jeden z dni Syna Człowieczego, a nie zobaczycie. Powiedzą wam: „Oto tam” lub: „Oto tu”. Nie chodźcie tam i nie biegnijcie za nimi. Bo jak błyskawica, gdy zabłyśnie, jaśnieje od jednego krańca widnokręgu aż do drugiego, tak będzie z Synem Człowieczym w dniu Jego.
Wpierw jednak musi wiele wycierpieć i być odrzuconym przez to pokolenie».
Oto słowo Pańskie.
Z Ewangelii na dziś: „Jezus zapytany przez faryzeuszów, kiedy przyjdzie królestwo Boże, odpowiedział im: «Królestwo Boże nie przyjdzie w sposób dostrzegalny; i nie powiedzą: ‘Oto tu jest’ albo: ‘Tam’. Oto bowiem królestwo Boże pośród was jest». Do uczniów zaś rzekł: «Przyjdzie czas, kiedy zapragniecie ujrzeć choćby jeden z dni Syna Człowieczego, a nie zobaczycie. Powiedzą wam: ‘Oto tam’ lub: ‘Oto tu’. Nie chodźcie tam i nie biegnijcie za nimi. Bo jak błyskawica, gdy zabłyśnie, jaśnieje od jednego krańca widnokręgu aż do drugiego, tak będzie z Synem Człowieczym w dniu Jego. Wpierw jednak musi wiele wycierpieć i być odrzuconym przez to pokolenie»” (Łk 17,20-25).
Profesor Jacek Salij OP na jednym z wykładów powiedział, że jedną ze spotykanych czasem „herezji” kaznodziejstwa i katechezy jest przekazywanie twierdzenia, że „Królestwo Boże” to rzeczywistość, która spotka nas po śmierci – chodzi o niebo. Natomiast Królestwo Boże to również sprawa tego, co dzieje się wśród nas, o tym pisze właśnie ewangelista Łukasz, akcentując odpowiedź Jezusa na pytania faryzeuszów. Ono przyjdzie kiedyś w sposób niedostrzegalny, ale rzeczywistość na ziemi zależy także od nas i na niej się skupmy. Im więcej miłości, pokoju, szacunku, miłosierdzia, przebaczenia, pomocy, służenia – tym bardziej królowanie Boga się urzeczywistnia wśród nas i jest ono dostrzegalne (choć na początku zazwyczaj nie). Czasem nawet nie zauważamy, jak przemieniamy się Ewangelią i po jakimś czasie ludzie nam mówią, że „jesteś jakiś inny”. Na tym właśnie polega chrześcijaństwo – aby mniej mówić, a bardziej żyć Bogiem i Ewangelią.
Marcin Wrzos OMI
Katolicy rzymscy:
Prawosławni:
Kosma z Małej Azji (III)
Julianna z Rosy (305-311)
Kiriena z Tarsu (305-311)
Jakub, kapłan z Persji (ok. 345)
Jan, biskup z Persji (ok. 345)
Dasjusz Damasceński (VII)
Cezary Damasceński (VII)
Teodotia z Małej Azji (III)
Damian z Małej Azji (III)
Hermenegild, książe gocki (586)
Luteranie:
Żydzi:
Muzułmanie:
Źródło: wiara.pl/KalendarzTrzechReligii
Udzieliłem ich, aby przygotować apostoła do ewangelizacji
Zanim udałem się na ceremonie do katedry, wyświęciłem na kapłana o. D’Herbomeza w mej prywatnej kaplicy. Wezwałem wszystkich oblatów obecnych w Marsylii, by uczestniczyli w tej wzruszającej ceremonii święceń. Udzieliłem ich, by przygotować apostoła do ewangelizacji pogan w Oregonie. Niejeden oblat mógł pozazdrościć tej misji naszemu nowemu kapłanowi. Znam takich, którzy równie jak on podjęliby życie w skrajnej nędzy, gotowi do wyrzeczeń, byleby tylko rozpocząć tę trudną misję (Dziennik, 14.10.1849, w: PO I, t. XXII).
Ich Założycielem jest Jezus Chrystus, ich pierwszymi ojcami – apostołowie. W ten sposób Eugeniusz rozumiał początki misjonarzy oblatów. Każdy oblat z racji swojego stylu życia i misji był uważany za współpracownika Chrystusa Zbawiciela i Jego apostoła (por. Mk 3,14). Dziś każdy członek charyzmatycznej rodziny oblackiej, zgodnie ze swoim stanem życia, może przypisać sobie również tę samą tożsamość – każdy zgodnie ze swoim szczególnym stanem życia. Wszyscy jesteśmy współczesnymi apostołami.
Franc Santucci OMI, tłum. Roman Tyczyński OMI