Kalendarz liturgiczny na wtorek 14 stycznia 2025 r.

wtorek 14 stycznia 2025 r.

PIERWSZE CZYTANIE

Hbr 2, 5-12

Jezus jest Zbawicielem ludzi

Czytanie z Listu do Hebrajczyków

Nie aniołom Bóg poddał przyszły świat, o którym mówimy. Ktoś to gdzieś potwierdził uroczyście, mówiąc: «Czym jest człowiek, że pamiętasz o nim, albo syn człowieczy, że się troszczysz o niego; mało co mniejszym uczyniłeś go od aniołów, chwałą i czcią go uwieńczyłeś. Wszystko poddałeś pod jego stopy».

Ponieważ zaś poddał Mu wszystko, nic nie zostawił, co by nie było Mu poddane. Teraz wszakże nie widzimy jeszcze, aby wszystko było Mu poddane. Widzimy natomiast Jezusa, który mało co od aniołów był mniejszy, chwałą i czcią uwieńczonego za mękę śmierci, iż z łaski Bożej zaznał śmierci za każdego człowieka.

Przystało bowiem Temu, dla którego wszystko i przez którego wszystko istnieje, który wielu synów do chwały doprowadza, aby przewodnika ich zbawienia udoskonalił przez cierpienia. Tak bowiem Ten, który uświęca, jak ci, którzy mają być uświęceni, od Jednego wszyscy pochodzą. Z tej to przyczyny nie wstydzi się nazywać ich braćmi swymi, mówiąc: «Oznajmię imię Twoje braciom moim, pośrodku zgromadzenia będę Cię wychwalał».

Oto słowo Boże.

PSALM RESPONSORYJNY

Ps 8, 2ab i 5. 6-7. 8-9 (R.: por. 7)

Refren: Dałeś Synowi władzę nad swym dziełem.

O Panie, nasz Panie, *
jak przedziwne jest Twoje imię po całej ziemi.
Czym jest człowiek, że o nim pamiętasz, *
czym syn człowieczy, że troszczysz się o niego?

Uczyniłeś go niewiele mniejszym od aniołów, *
uwieńczyłeś go czcią i chwałą.
Obdarzyłeś go władzą nad dziełami rąk Twoich, *
wszystko złożyłeś pod jego stopy:

Owce i bydło wszelakie, *
i dzikie zwierzęta,
ptaki niebieskie i ryby morskie, *
wszystko, co szlaki mórz przemierza.

ŚPIEW PRZED EWANGELIĄ

Por. 1 Tes 2, 13

Aklamacja: Alleluja, alleluja, alleluja.

Przyjmijcie słowo Boże nie jako słowo ludzkie,
ale jak jest naprawdę, jako słowo Boga.

Aklamacja: Alleluja, alleluja, alleluja.

EWANGELIA

Mk 1, 21-28

Jezus naucza jak ten, który ma władzę

Słowa Ewangelii według Świętego Marka

W Kafarnaum Jezus w szabat wszedł do synagogi i nauczał. Zdumiewali się Jego nauką: uczył ich bowiem jak ten, który ma władzę, a nie jak uczeni w Piśmie.

Był właśnie w ich synagodze człowiek opętany przez ducha nieczystego. Zaczął on wołać: «Czego chcesz od nas, Jezusie Nazarejczyku? Przyszedłeś nas zgubić. Wiem, kto jesteś: Święty Boga».

Lecz Jezus rozkazał mu surowo: «Milcz i wyjdź z niego! » Wtedy duch nieczysty zaczął nim miotać i z głośnym krzykiem wyszedł z niego.

A wszyscy się zdumieli, tak że jeden drugiego pytał: «Co to jest? Nowa jakaś nauka z mocą. Nawet duchom nieczystym rozkazuje i są Mu posłuszne». I wnet rozeszła się wieść o Nim wszędzie po całej okolicznej krainie galilejskiej.

Oto słowo Pańskie.

Z Ewangelii na dziś: „W Kafarnaum Jezus w szabat wszedł do synagogi i nauczał. Zdumiewali się Jego nauką: uczył ich bowiem jak ten, który ma władzę, a nie jak uczeni w Piśmie. Był właśnie w ich synagodze człowiek opętany przez ducha nieczystego. Zaczął on wołać: «Czego chcesz od nas, Jezusie Nazarejczyku? Przyszedłeś nas zgubić. Wiem, kto jesteś: Święty Boga». Lecz Jezus rozkazał mu surowo: «Milcz i wyjdź z niego!». Wtedy duch nieczysty zaczął nim miotać i z głośnym krzykiem wyszedł z niego. A wszyscy się zdumieli, tak że jeden drugiego pytał: «Co to jest? Nowa jakaś nauka z mocą. Nawet duchom nieczystym rozkazuje i są Mu posłuszne». I wnet rozeszła się wieść o Nim wszędzie po całej okolicznej krainie galilejskiej” (Mk 1,21-28).

Jezus naucza z autorytetem w synagodze w Kafarnaum. Robi wrażenie na słuchaczach, ponieważ jego nauczanie różni się od tego, do czego przywykli – nie jest jedynie powtarzaniem tradycji, „świętą gadaniną” bez potwierdzenia sposobem życia, ale jest objawieniem pełni prawdy. Spotkanie z człowiekiem opętanym przez ducha nieczystego ukazuje Jezusa jako Tego, który ma władzę nad siłami zła. Może nam się wydaje, że mamy takie grzechy, słabości, kompleksy, chore relacje, których nie da się uzdrowić czy naprawić. Samemu nie. Ale jest przecież On.

Marcin Wrzos OMI

Katolicy rzymscy:

1. tydzień zwykły
Wspomnienia: Świętej Niny z Gruzji (w)

Prawosławni:

Liturgia świętego Bazylego Wielkiego
Święto Obrzezania Pańskiego
Świętego Bazylego Wielkiego, Arcybiskupa Cezarei Kapadockiej
Święci dnia:
Bazyli Wielki, Arcybiskup Cezarei Kapadockiej (379)
Bazyli z Ancyry (362)
Emila, matka św. Bazylego Wielkiego (IV)
Fulgencjusz z Ruspe (533)

Luteranie:

Żydzi:

Muzułmanie:

Źródło: wiara.pl/KalendarzTrzechReligii

Misja w Penzance rozszerza się na cały region

Ojciec William Daly był pierwszym irlandzkim oblatem. Po studiach w Marsylii przyjął święcenia kapłańskie w 1841 r. i został wysłany do Anglii i Irlandii, aby zbadać możliwość osiedlenia się tam oblatów.

Pewien ksiądz diecezjalny w Penzance chciał, aby zgromadzenie zakonne zajęło się parafią. Eugeniusz zgodził się i ojciec Daly w styczniu 1843 r. udał się do Penzance, gdzie nadzorował ukończenie budowy kościoła i sprawował opiekę duszpasterską nad miejscową ludnością. Później dołączył do niego ksiądz diecezjalny i wspólnie ugruntowali wiarę w Penzance i ewangelizowali okolice, gdzie założyli kilka kaplic. Eugeniusz relacjonuje:

Nadeszły bardzo dobre wiadomości z misji Penzance w Anglii. Rozszerza się ona na cały region, jego mieszkańcy z zapałem przyjmują misjonarza; pisze o. Daly, iż mnożą się nawrócenia (List do Pana Prezesa Rady Dzieła Rozkrzewiania Wiary w Lyonie, 06.02.1845, w: PO I, t. V, nr 91).

Nikt nie ma prawa usłyszeć Ewangelii dwa razy, podczas gdy nadal jest ktoś, kto nie usłyszał jej ani razu (Oswald J. Smith).

Franc Santucci OMI, tłum. Roman Tyczyński OMI