Kalendarz liturgiczny na sobota 5 kwietnia 2025 r.

sobota 5 kwietnia 2025 r.

PIERWSZE CZYTANIE

Jr 11, 18-20

Jak baranek, którego prowadzą na zabicie

Czytanie z Księgi proroka Jeremiasza

Pan mnie pouczył i zrozumiałem; wtedy przejrzałem ich postępki.

Ja zaś jak potulny baranek, którego prowadzą na zabicie, nie wiedziałem, że powzięli przeciw mnie zgubne plany: «Zniszczmy drzewo w pełni jego sił, zgładźmy go z ziemi żyjących, a jego imienia niech już nikt nie wspomina!»

Lecz Pan Zastępów jest sprawiedliwym sędzią, bada nerki i serce. Chciałbym zobaczyć Twoją pomstę na nich, albowiem Tobie powierzam moją sprawę.

Oto słowo Boże.

PSALM RESPONSORYJNY

Ps 7, 2-3. 9b-10. 11-12 (R.: por. 2a)

Refren: Panie, mój Boże, Tobie zaufałem.

Panie, Boże mój, do Ciebie się uciekam, *
wybaw mnie i uwolnij od wszystkich prześladowców,
zanim, jak lew, ktoś nie porwie i nie rozszarpie mej duszy, *
gdy zabraknie wybawcy.

Refren.

Panie, przyznaj mi słuszność według mej sprawiedliwości *
i niewinności, która jest we mnie.
Niech ustanie nieprawość występnych, †
a sprawiedliwego umocnij, *
Boże sprawiedliwy, który przenikasz serca i sumienia.

Refren.

Bóg jest dla mnie tarczą, *
On zbawia ludzi prostego serca.
Bóg, sędzia sprawiedliwy, *
Bóg co dzień pałający gniewem.

Refren.

ŚPIEW PRZED EWANGELIĄ

Por. Łk 8, 15

Aklamacja: Chwała Tobie, Królu wieków.

Błogosławieni, którzy w sercu dobrym i szlachetnym zatrzymują słowo Boże
i wydają owoc dzięki swojej wytrwałości.

Aklamacja: Chwała Tobie, Królu wieków.

EWANGELIA

J 7, 40-53

Spory około osoby Jezusa

Słowa Ewangelii według Świętego Jana

Wśród tłumów słuchających Jezusa odezwały się głosy: «Ten prawdziwie jest prorokiem». Inni mówili: «To jest Mesjasz». «Ale – mówili drudzy – czyż Mesjasz przyjdzie z Galilei? Czyż Pismo nie mówi, że Mesjasz będzie pochodził z potomstwa Dawidowego i z miasteczka Betlejem, skąd był Dawid?» I powstał w tłumie rozłam z Jego powodu. Niektórzy chcieli Go nawet pojmać, lecz nikt nie podniósł na Niego ręki.

Wrócili więc strażnicy do arcykapłanów i faryzeuszy, a ci rzekli do nich: «Czemu go nie pojmaliście?» Strażnicy odpowiedzieli: «Nigdy jeszcze nikt tak nie przemawiał jak ten człowiek».

Odpowiedzieli im faryzeusze: «Czyż i wy daliście się zwieść? Czy ktoś ze zwierzchników lub faryzeuszy uwierzył w Niego? A ten tłum, który nie zna Prawa, jest przeklęty».

Odezwał się do nich jeden spośród nich, Nikodem, ten, który przedtem przyszedł do Niego: «Czy Prawo nasze potępia człowieka, zanim go wpierw nie przesłucha i nie zbada, co on czyni?»

Odpowiedzieli mu: «Czy i ty jesteś z Galilei? Zbadaj i zobacz, że żaden prorok nie powstaje z Galilei». I rozeszli się – każdy do swego domu.

Oto słowo Pańskie.

Z Ewangelii na dziś: „Wśród tłumów słuchających Jezusa odezwały się głosy: «Ten prawdziwie jest prorokiem». Inni mówili: «To jest Mesjasz». «Ale – mówili drudzy – czyż Mesjasz przyjdzie z Galilei? Czyż Pismo nie mówi, że Mesjasz będzie pochodził z potomstwa Dawidowego i z miasteczka Betlejem, skąd był Dawid?». I powstał w tłumie rozłam z Jego powodu. Niektórzy chcieli Go nawet pojmać, lecz nikt nie podniósł na Niego ręki. Wrócili więc strażnicy do arcykapłanów i faryzeuszy, a ci rzekli do nich: «Czemu go nie pojmaliście?». Strażnicy odpowiedzieli: «Nigdy jeszcze nikt tak nie przemawiał jak ten człowiek». Odpowiedzieli im faryzeusze: «Czyż i wy daliście się zwieść? Czy ktoś ze zwierzchników lub faryzeuszy uwierzył w Niego? A ten tłum, który nie zna Prawa, jest przeklęty». Odezwał się do nich jeden spośród nich, Nikodem, ten, który przedtem przyszedł do Niego: «Czy Prawo nasze potępia człowieka, zanim go wpierw nie przesłucha i nie zbada, co on czyni?». Odpowiedzieli mu: «Czy i ty jesteś z Galilei? Zbadaj i zobacz, że żaden prorok nie powstaje z Galilei». I rozeszli się – każdy do swego domu” (J 7,40-53). 

 

Odpowiem na pytanie faryzeuszów, ówczesnej elity duchownych: „Czyż i wy daliście się zwieść?” – mówili do uczniów Chrystusa. Tak. Wierzę. On jest źródłem mojego życia. Jest oczywiście z tym różnie. Doświadczam tego, że bez Chrystusa, Kościoła nie potrafię żyć po chrześcijańsku. Za to po swojemu bardzo dobrze. W Jerozolimie trwały spory wokół Jezusa. Trwają na świecie do tej pory. Im bardziej żyjemy Bogiem, Ewangelią – gdy przyjmujemy krzyż, dokonujemy wyborów, które Bogu się podobają – tym bardziej budzimy pytania, czasem spory. Zauważamy pozytywne zaangażowanie na rzecz chorych, osób w kryzysie bezdomności, biednych, potrzebujących. Pojawia się za to sprzeciw wśród ludzi, którzy nie zawsze rozumieją chociażby chrześcijańskie poszanowanie życia od poczęcia po naturalną śmierć czy przeciwstawienie się grzechowi. Jeśli mamy kryzys wiary, nie wierzymy, to bądźmy jak Nikodem. Przychodźmy do Jezusa (nawet w nocy, jak on, co zostało opisane w innych częściach Ewangelii) do chrześcijan, którzy Jego i Ewangelię traktują poważnie. Przekonajmy się. 

Marcin Wrzos OMI 

Katolicy rzymscy:

4. tydzień Wielkiego Postu
Wspomnienia:

Świętego Wincentego Ferreriusza (prez)
Pierwsza Sobota Miesiąca

Prawosławni:

Dzień postny
Liturgia świętego Jana Chryzostoma
Sobota Akatystu
Święci dnia:
Nikon z Sycylii (251)
Filit z Ilirii (117-138)
Lidia z Ilirii (117-138)
Macedoniusz z Ilirii (117-138)
Kronik z Ilirii (117-138)
Amfilochiusz z Ilirii (117-138)
Bazyli, sprawiedliwy z Magnazji (1600)

Luteranie:

Żydzi:

Szabat

Muzułmanie:

Źródło: wiara.pl/KalendarzTrzechReligii