Kalendarz liturgiczny na piątek 11 kwietnia 2025 r.

piątek 11 kwietnia 2025 r.

PIERWSZE CZYTANIE

Jr 20, 10-13

Pan czuwa nad sprawiedliwym

Czytanie z Księgi proroka Jeremiasza

Rzekł Jeremiasz:
«Słyszałem oszczerstwo wielu: „Trwoga dokoła! Donieście, donieśmy na niego!” Wszyscy zaprzyjaźnieni ze mną wypatrują mojego upadku: „Może on da się zwieść, tak że go zwyciężymy i wywrzemy pomstę na nim!”

Ale Pan jest przy mnie jako potężny mocarz; dlatego moi prześladowcy ustaną i nie zwyciężą. Będą bardzo zawstydzeni swoją porażką, okryci wieczną i niezapomnianą hańbą. Panie Zastępów, Ty, który doświadczasz sprawiedliwego i który patrzysz na nerki i serce, dozwól, bym zobaczył Twoją pomstę na nich. Tobie bowiem powierzyłem swą sprawę.

Śpiewajcie Panu, wysławiajcie Pana! Uratował bowiem życie ubogiego z ręki złoczyńców».

Oto słowo Boże.

PSALM RESPONSORYJNY

Ps 18 (17), 2-3a. 3b-4. 5-6. 7 (R.: por. 7)

Refren: Pana wzywałem i On mnie wysłuchał.

Miłuję Cię, Panie, *
Mocy moja,
Panie, Opoko moja i Twierdzo, *
mój Wybawicielu.

Refren.

Boże, Skało moja, na którą się chronię, *
Tarczo moja, Mocy zbawienia mego i moja Obrono.
Wzywam Pana, godnego chwały, *
i wyzwolony będę od moich nieprzyjaciół.

Refren.

Ogarnęły mnie fale śmierci *
i zatrwożyły odmęty niosące zagładę.
Oplątały mnie pęta otchłani, *
schwyciły mnie sidła śmierci.

Refren.

Wzywałem Pana w moim utrapieniu, *
wołałem do mojego Boga
i głos mój usłyszał ze swojej świątyni, *
dotarł mój krzyk do Jego uszu.

Refren.

ŚPIEW PRZED EWANGELIĄ

Por. J 6, 63c. 68c

Aklamacja: Chwała Tobie, Słowo Boże.

Słowa Twoje, Panie, są duchem i życiem.
Ty masz słowa życia wiecznego.

Aklamacja: Chwała Tobie, Słowo Boże.

EWANGELIA

J 10, 31-42

Jezus oskarżony o bluźnierstwo

Słowa Ewangelii według Świętego Jana

Żydzi porwali za kamienie, aby Jezusa ukamienować. Odpowiedział im Jezus: «Ukazałem wam wiele dobrych czynów, które pochodzą od Ojca. Za który z tych czynów chcecie Mnie kamienować?»

Odpowiedzieli Mu Żydzi: «Nie kamienujemy Cię za dobry czyn, ale za bluźnierstwo, za to, że Ty, będąc człowiekiem, uważasz siebie za Boga».

Odpowiedział im Jezus: «Czyż nie napisano w waszym Prawie: „Ja rzekłem: Bogami jesteście?” Jeżeli Pismo nazwało bogami tych, do których skierowano słowo Boże – a Pisma nie można odrzucić – to czemu wy o Tym, którego Ojciec poświęcił i posłał na świat, mówicie: „Bluźnisz”, dlatego że powiedziałem: „Jestem Synem Bożym?” Jeżeli nie dokonuję dzieł mojego Ojca, to Mi nie wierzcie! Jeżeli jednak dokonuję, to choć nie wierzylibyście Mi, wierzcie moim dziełom, abyście poznali i wiedzieli, że Ojciec jest we Mnie, a Ja w Ojcu».

I znowu starali się Go pojmać, ale On uszedł z ich rąk. I powtórnie udał się za Jordan, na miejsce, gdzie Jan poprzednio udzielał chrztu, i tam przebywał.

Wielu przybyło do Niego, mówiąc, iż Jan wprawdzie nie uczynił żadnego znaku, ale wszystko, co Jan o Nim powiedział, było prawdą. I wielu tam w Niego uwierzyło.

Oto słowo Pańskie.

Z Ewangelii na dziś: „Żydzi porwali za kamienie, aby Jezusa ukamienować. Odpowiedział im Jezus: «Ukazałem wam wiele dobrych czynów, które pochodzą od Ojca. Za który z tych czynów chcecie Mnie kamienować?». Odpowiedzieli Mu Żydzi: «Nie kamienujemy Cię za dobry czyn, ale za bluźnierstwo, za to, że Ty, będąc człowiekiem, uważasz siebie za Boga». Odpowiedział im Jezus: «Czyż nie napisano w waszym Prawie: ‘Ja rzekłem: Bogami jesteście?’. Jeżeli Pismo nazwało bogami tych, do których skierowano słowo Boże – a Pisma nie można odrzucić – to czemu wy o Tym, którego Ojciec poświęcił i posłał na świat, mówicie: ‘Bluźnisz’, dlatego że powiedziałem: ‘Jestem Synem Bożym?’. Jeżeli nie dokonuję dzieł mojego Ojca, to Mi nie wierzcie! Jeżeli jednak dokonuję, to choć nie wierzylibyście Mi, wierzcie moim dziełom, abyście poznali i wiedzieli, że Ojciec jest we Mnie, a Ja w Ojcu». I znowu starali się Go pojmać, ale On uszedł z ich rąk. I powtórnie udał się za Jordan, na miejsce, gdzie Jan poprzednio udzielał chrztu, i tam przebywał. Wielu przybyło do Niego, mówiąc, iż Jan wprawdzie nie uczynił żadnego znaku, ale wszystko, co Jan o Nim powiedział, było prawdą. I wielu tam w Niego uwierzyło” (J 10,31-42). 

 

Kolejny raz w Wielkim Poście słyszymy o prowadzeniu życia według Ewangelii – jako o alternatywie do jedynie mówienia o życiu według Ewangelii, a nie realizowania tych deklaracji w życiu. To jeden z wiodących tematów nauczania Mistrza z Nazaretu. Kto wie? Może dlatego mamy Wielki Post, abyśmy zechcieli na nowo lub bardziej żyć Nim i Ewangelią? Faryzeusze chcieli Jezusa ukamienować za to, że nazwał się Bogiem. Mistrz z Nazaretu powiedział im, że nie muszą wierzyć temu, co powiedział, ale niech uwierzą dzięki temu, co robił (uzdrowienia, rozmnożenia chleba, wskrzeszenia, wyrzucanie złych duchów, troska o człowieka, inne znaki). Ta Jezusowa metoda ewangelizacji jest aktualna. Jeśli chcemy, aby Kościół stawał się wiarygodny, szczególnie wśród młodych, którzy szukają odpowiedzi na swoje pytania, nie trzeba wiele mówić, a dokonywać „dzieł naszego Ojca” [Boga]. Trzeba, aby po sposobie naszego życia dostrzegali w nas, chrześcijanach (świeckich, duchownych), ludzi przemienionych Bogiem i Ewangelią. 

Marcin Wrzos OMI 

Katolicy rzymscy:

5. tydzień Wielkiego Postu
Wspomnienia: Świętego Leona I (p)

Prawosławni:

Dzień postny
Święci dnia:
Marek, biskup Aretuzy (ok. 364)
Cyryl, diakon z Heliopolis (ok. 364)
Jan Pustelnik (IV)
Eustachy, wyznawca (IX)

Luteranie:

Żydzi:

Muzułmanie:

Dzień Modlitwy

Źródło: wiara.pl/KalendarzTrzechReligii

Jezus Chrystus nadal cierpi w ubogich (K 4)

Krzyż Jezusa Chrystusa jest sercem naszego posłannictwa. Wzorem Pawła Apostoła głosimy «Jezusa Chrystusa, i to ukrzyżowanego» (1 Kor 2,2). Jeśli nosimy «w ciele naszym konanie Jezusa» to w nadziei, «aby życie Jezusa objawiło się w naszym ciele» (2 Kor 4,10). Oczami ukrzyżowanego Pana patrzymy na świat krwią Jego odkupiony, żywiąc pragnienie, żeby ludzie, w których nadal trwa Jego męka, poznali także moc Jego zmartwychwstania (por. Flp 3,10) (K 4).

Podstawowa kwestia: kim są ubodzy dla rodziny oblackiej? To niewątpliwie ci, którzy nie uznają Jezusa Chrystusa za swojego Zbawiciela. Ci, którzy cierpią z powodu ciemności i utraty kierunku w swoim życiu. To ludzie, którzy doświadczają wszelkiego rodzaju fizycznego, moralnego lub duchowego cierpienia i nie potrafią dostrzec wezwania, aby po siłę zwrócić się do ukrzyżowanego i zmartwychwstałego Zbawiciela. To ludzie, którzy cierpią wraz z innymi z powodu niesprawiedliwości, niszczenia zasobów naturalnych, które są niezbędne do normalnego życia, i którzy nie mają relacji ze Zbawicielem, która by ich podtrzymywała i koncentrowała.

Wszyscy ci ludzie, i wielu innych, potrzebują w swoim cierpieniu rozpoznać Chrystusa Ukrzyżowanego. Naszą misją jest towarzyszenie cierpiącym, aby mogli spojrzeć na siebie Jego oczami i pomóc im wykorzystać źródło energii płynącej z Jego zmartwychwstania.

Franc Santucci OMI, tłum. Roman Tyczyński OMI