Kalendarz liturgiczny na sobota 17 maja 2025 r.
PIERWSZE CZYTANIE
Dz 13, 44-52
Apostołowie zwracają się do pogan
Czytanie z Dziejów Apostolskich
W następny szabat, po kazaniu Pawła w synagodze w Antiochii Pizydyjskiej, zebrało się niemal całe miasto, aby słuchać słowa Bożego. Gdy Żydzi zobaczyli tłumy, ogarnęła ich zazdrość, i bluźniąc, sprzeciwiali się temu, co mówił Paweł.
Wtedy Paweł i Barnaba powiedzieli odważnie: «Należało głosić słowo Boże najpierw wam. Skoro jednak odrzucacie je i sami uznajecie się za niegodnych życia wiecznego, zwracamy się do pogan. Tak bowiem nakazał nam Pan: „Ustanowiłem cię światłością dla pogan, abyś był zbawieniem aż po krańce ziemi”».
Poganie, słysząc to, radowali się i wielbili słowo Pańskie, a wszyscy, przeznaczeni do życia wiecznego, uwierzyli. Słowo Pańskie szerzyło się na cały kraj.
Ale Żydzi podburzyli pobożne a wpływowe niewiasty i znaczniejszych obywateli, wzniecili prześladowanie Pawła i Barnaby i wyrzucili ich ze swoich granic. A oni, strząsnąwszy na nich pył z nóg, przyszli do Ikonium. A uczniowie byli pełni wesela i Ducha Świętego.
Oto słowo Boże.
PSALM RESPONSORYJNY
Ps 98 (97), 1bcde. 2-3b. 3c-4 (R.: por. 3cd)
Refren: Ziemia ujrzała swego Zbawiciela.
albo: Alleluja.
Śpiewajcie Panu pieśń nową, *
albowiem uczynił cuda.
Zwycięstwo Mu zgotowała Jego prawica *
i święte ramię Jego.
Refren.
Pan okazał swoje zbawienie, *
na oczach pogan objawił swą sprawiedliwość.
Wspomniał na dobroć i na wierność swoją *
dla domu Izraela.
Refren.
Ujrzały wszystkie krańce ziemi *
zbawienie Boga naszego.
Wołaj z radości na cześć Pana, cała ziemio, *
cieszcie się, weselcie i grajcie.
Refren.
ŚPIEW PRZED EWANGELIĄ
J 8, 31b-32a
Aklamacja: Alleluja, alleluja, alleluja.
Jeżeli trwacie w nauce mojej,
jesteście prawdziwie moimi uczniami i poznacie prawdę.
Aklamacja: Alleluja, alleluja, alleluja.
EWANGELIA
J 14, 7-14
Kto Mnie zobaczył, zobaczył także i Ojca
Słowa Ewangelii według Świętego Jana
Jezus powiedział do swoich uczniów:
«Gdybyście Mnie poznali, znalibyście i mojego Ojca. Ale teraz już Go znacie i zobaczyliście».
Rzekł do Niego Filip: «Panie, pokaż nam Ojca, a to nam wystarczy».
Odpowiedział mu Jezus: «Filipie, tak długo jestem z wami, a jeszcze Mnie nie poznałeś? Kto Mnie widzi, widzi także i Ojca. Dlaczego więc mówisz: „Pokaż nam Ojca”? Czy nie wierzysz, że Ja jestem w Ojcu, a Ojciec we Mnie? Słów tych, które wam mówię, nie wypowiadam od siebie. To Ojciec, który trwa we Mnie, On sam dokonuje tych dzieł. Wierzcie Mi, że Ja jestem w Ojcu, a Ojciec we Mnie. Jeżeli zaś nie – wierzcie przynajmniej ze względu na same dzieła!
Zaprawdę, zaprawdę, powiadam wam: Kto we Mnie wierzy, będzie także dokonywał tych dzieł, których Ja dokonuję, a nawet większe od tych uczyni, bo Ja idę do Ojca. A o cokolwiek prosić będziecie w imię moje, to uczynię, aby Ojciec był otoczony chwałą w Synu. O cokolwiek prosić Mnie będziecie w imię moje, Ja to spełnię».
Oto słowo Pańskie.
Z Ewangelii na dziś: „Jezus powiedział do swoich uczniów: «Gdybyście Mnie poznali, znalibyście i mojego Ojca. Ale teraz już Go znacie i zobaczyliście». Rzekł do Niego Filip: «Panie, pokaż nam Ojca, a to nam wystarczy». Odpowiedział mu Jezus: «Filipie, tak długo jestem z wami, a jeszcze Mnie nie poznałeś? Kto Mnie widzi, widzi także i Ojca. Dlaczego więc mówisz: ‘Pokaż nam Ojca’? Czy nie wierzysz, że Ja jestem w Ojcu, a Ojciec we Mnie? Słów tych, które wam mówię, nie wypowiadam od siebie. To Ojciec, który trwa we Mnie, On sam dokonuje tych dzieł. Wierzcie Mi, że Ja jestem w Ojcu, a Ojciec we Mnie. Jeżeli zaś nie – wierzcie przynajmniej ze względu na same dzieła! Zaprawdę, zaprawdę, powiadam wam: Kto we Mnie wierzy, będzie także dokonywał tych dzieł, których Ja dokonuję, a nawet większe od tych uczyni, bo Ja idę do Ojca. A o cokolwiek prosić będziecie w imię moje, to uczynię, aby Ojciec był otoczony chwałą w Synu. O cokolwiek prosić Mnie będziecie w imię moje, Ja to spełnię»” (J 14,7-14).
Filip mówi: „Pokaż nam Ojca”. Jakby pytał: „Czy to już wszystko? Czy to wystarczy?”. A Jezus odpowiada z miłością i zdziwieniem: „Kto Mnie zobaczył, zobaczył także i Ojca”. To jedna z prawd Ewangelii: w Jezusie widzimy Boga. Już nie Boga ukrytego, oddalonego, niepojętego — ale Boga bliskiego „z ludzką twarzą i sercem”. Boga, który kocha, uzdrawia, słucha, troszczy się, ma czas, umiera i zmartwychwstaje. A potem jeszcze jedno zdanie, które czasem trudno mi przyjąć: „Kto we Mnie wierzy, będzie także dokonywał tych dzieł, których Ja dokonuję”. Czyli my – uczniowie – mamy kontynuować Jego dzieło. Z wiarą. Z modlitwą. Z odwagą. Możemy pozwolić Bogu nas przemieniać, aby On stawał się pierwszy, aby był bardziej On niż my. Sami też wtedy stajemy się małym znakiem/cudem, kiedy Bóg zwycięży w nas (z naszą pomocą): egoizm, pychę, lenistwo, chciwość, nieczystość, chęć bycia pierwszym, niszczenie jedności i toczenie wojen, wojenek i bitew, bitewek – a może już nawet to zrobił…
Marcin Wrzos OMI
Katolicy rzymscy:
Prawosławni:
Pelagia, dziewica (ok. 290)
Nikita z Nowogrodu (XIV-XV)
Cyryl z Nowogrodu (XIV-XV)
Nicefor z Nowogrodu (XIV-XV)
Klemens z Nowogrodu (XIV-XV)
Izaak z Nowogrodu (XIV-XV)
Sylwan, biskup Gazy (311)
Erazm, biskup Formii (303)
Luteranie:
Żydzi:
Muzułmanie:
Źródło: wiara.pl/Kalendarz Trzech Religii