Kalendarz liturgiczny na poniedziałek 23 września 2024 r.

poniedziałek 23 września 2024 r.

PIERWSZE CZYTANIE

Prz 3, 27-35

Pouczenia o życiu społecznym

Czytanie z Księgi Przysłów

Nie odmawiaj dobra uprawnionemu, gdy masz możliwość działania. Nie mów bliźniemu: «Idź i wróć, dam jutro», gdy możesz dać zaraz.
Nie spiskuj przeciw bliźniemu, jeśli mieszka obok ciebie beztrosko. Nie sprzeczaj się z nikim niesłusznie, jeśli ci zła nie wyrządził.
Nie zazdrość gwałtownikowi, nie skłaniaj się ku jego drogom. Bo Pan się brzydzi przewrotnym, a z wiernymi obcuje przyjaźnie.
Przekleństwo Pana na domu bezbożnych, On błogosławi mieszkanie prawych. On się naśmiewa z szyderców, a pokornym udziela swej łaski.
Mądrzy dostąpią chwały, udziałem głupich jest hańba.

Oto słowo Boże.

PSALM RESPONSORYJNY

Ps 15 (14), 1b-2. 3 i 4b. 4c-5 (R.: por. 1b)

Refren: Prawy zamieszka w domu Twoim, Panie.

Kto będzie przebywał w Twym przybytku, Panie, *
kto zamieszka na Twej górze świętej?
Ten, kto postępuje nienagannie, działa sprawiedliwie *
i mówi prawdę w swym sercu.

Refren.

Kto swym językiem oszczerstw nie głosi, *
kto nie czyni bliźniemu nic złego
i nie ubliża swoim sąsiadom, *|
ale szanuje tego, który oddaje cześć Bogu.

Refren.

Kto dotrzyma przysięgi niekorzystnej dla siebie, *
kto nie daje swych pieniędzy na lichwę
i nie da się przekupić przeciw niewinnemu. *
Kto tak postępuje, nigdy się nie zachwieje.

Refren.

ŚPIEW PRZED EWANGELIĄ

Mt 5, 16

Aklamacja: Alleluja, alleluja, alleluja.

Tak niech wasze światło jaśnieje przed ludźmi,
aby widzieli wasze dobre uczynki i chwalili Ojca waszego.

Aklamacja: Alleluja, alleluja, alleluja.

EWANGELIA

Łk 8, 16-18

Przypowieść o lampie

Słowa Ewangelii według Świętego Łukasza

Jezus powiedział do tłumów:
«Nikt nie zapala lampy i nie przykrywa jej garncem ani nie stawia pod łóżkiem; lecz umieszcza na świeczniku, aby widzieli światło ci, którzy wchodzą. Nie ma bowiem nic skrytego, co by nie miało być ujawnione, ani nic tajemnego, co by nie było poznane i na jaw nie wyszło. Uważajcie więc, jak słuchacie. Bo kto ma, temu będzie dane; a kto nie ma, temu zabiorą nawet to, co mu się wydaje, że ma».

Oto słowo Pańskie.

Z Ewangelii na dziś: „Jezus powiedział do tłumów: «Nikt nie zapala lampy i nie przykrywa jej garncem ani nie stawia pod łóżkiem; lecz umieszcza na świeczniku, aby widzieli światło ci, którzy wchodzą. Nie ma bowiem nic skrytego, co by nie miało być ujawnione, ani nic tajemnego, co by nie było poznane i na jaw nie wyszło. Uważajcie więc, jak słuchacie. Bo kto ma, temu będzie dane; a kto nie ma, temu zabiorą nawet to, co mu się wydaje, że ma»” (Łk 8,16-18). 

 

To zmienia perspektywę. Nasze życie według Ewangelii ma „rozświetlać” ewangelicznie świat. Zakłada to pozycję nie supremacji czy większości, ale mniejszości. Po zmroku, w ciemnościach, światłem świecznika, lampki nocnej, rozświetlamy noc, ale to nadal noc i ciemność wokół. Światło tych lampek nocnych służy na przykład temu, aby dało się w ciemności żyć – nie potknąć się po omacku, poczytać, dotrzeć do lodówki czy też, by się ogrzać. Chrześcijaństwo jest po to, aby służyć, rozświetlać Ewangelią, aby być dodatkiem do większości – jednak bardzo istotnym, bo nadającym kształt, sens i smak. Chrześcijaństwo nie jest po to, aby ulegać pokusie siły czy władzy. Nie miejmy zatem pretensji, że nie jest większościowe. Trzeba nam jednak samemu uwierzyć – co nie zawsze przychodzi z łatwością – że mamy jako chrześcijanie ważną rolę do wypełnienia. Mamy przepełniać świat Bogiem i Ewangelią. 

Marcin Wrzos OMI 

Katolicy rzymscy:

25. tydzień zwykły
Wspomnienia: Świętego Pio z Pietrelciny, prezbitera (wspomnienie)

Prawosławni:

XIV tydzień po Pięćdziesiątnicy
Święci dnia:
Minodora z Bitynii (305-311)
Paweł Pieczerski (XIII-XIV)
Paweł, biskup Nicei (IX)
Piotr, biskup Nicei (IX)
Pulcheria, cesarzowa Grecka (453)
Lucjan (I)
Apeliusz (I)
Nimfodora z Bitynii (305-311)
Mitrodora z Bitynii (305-311)
Klemens (II)

Luteranie:

Żydzi:

Muzułmanie:

Źródło:
wiara.pl/KalendarzTrzechReligii

Proszę mi podać dużo szczegółów o waszych misjach

Proszę mi podać dużo szczegółów o waszych misjach, o waszych miejscach i o osobach. Nie wiem, jaka jest wasza sytuacja w Saint Boniface. Gdy Ojciec będzie miał czas wolny, niech Ojciec zajmie się opisaniem historii tej misji (List do ojca Pierre’a Auberta, w St. Boniface w Kanadzie, 04.03.1849, w: PO I, t. I nr 111).

Tysiące kilometrów od miejsca zamieszkania Eugeniusz pragnął otrzymywać wiadomości od swoich synów oblatów, którzy mieli udział w charyzmacie otrzymanym od Boga. Wiedział, że żyją w bardzo trudnych okolicznościach i chciał znać ich smutki i radości. To wszystko przynosił na modlitwę podczas codziennej komunii ze swoją rodziną oblacką podczas oracji przed Najświętszym Sakramentem. Modlitwa polega na tym, aby mówić Bogu o szczegółach naszego dnia i zapraszać Go, aby dał nam poznać swoją obecność we wszystkich naszych działaniach.

Frank Santucci OMI, tłum. o. Roman Tyczyński OMI