Kalendarz liturgiczny na środa 25 września 2024 r.

środa 25 września 2024 r.

PIERWSZE CZYTANIE

Prz 30, 5-9

Nie dawaj mi bogactwa ni nędzy

Czytanie z Księgi Przysłów

Każde słowo Boże wypróbowane, tarczą jest dla tych, co się chronią do niego. Do słów Jego nic nie dodawaj, by cię nie skarcił i zostałbyś kłamcą.

Proszę Cię o dwie rzeczy, nie odmawiaj mi, nim umrę: Fałsz i kłamstwo oddal ode mnie, nie dawaj mi bogactwa ni nędzy, żyw mnie chlebem niezbędnym, bym syty, nie stał się niewierny i nie rzekł: «A któż to jest Pan?» lub z biedy nie zaczął kraść i nie targnął się na imię mego Boga.

Oto słowo Boże.

PSALM RESPONSORYJNY

Ps 119 (118), 29 i 72. 89 i 101. 104 i 163 (R.: por. 105a)

Refren: Słowo Twe, Panie, oświeca mą drogę.

Powstrzymaj mnie od drogi kłamstwa, *
obdarz mnie łaską Twojego Prawa.
Prawo ust Twoich jest dla mnie lepsze *
niż tysiące sztuk złota i srebra.

Refren.

Twoje słowo, Panie, jest wieczne, *
niezmienne jak niebiosa.
Powstrzymuję nogi od wszelkiej złej ścieżki, *
aby słów Twoich przestrzegać.

Refren.

Z Twoich przykazań czerpię roztropność, *
dlatego nienawidzę wszelkiej ścieżki nieprawej.
Nienawidzę kłamstwa i nim się brzydzę, *
a Prawo Twoje miłuję.

Refren.

ŚPIEW PRZED EWANGELIĄ

Mk 1, 15

Aklamacja: Alleluja, alleluja, alleluja.

Bliskie jest królestwo Boże.
Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię.

Aklamacja: Alleluja, alleluja, alleluja.

EWANGELIA

Łk 9, 1-6

Rozesłanie Dwunastu

Słowa Ewangelii według Świętego Łukasza

Jezus zwołał Dwunastu, dał im moc i władzę nad wszystkimi złymi duchami oraz władzę leczenia chorób. I wysłał ich, aby głosili królestwo Boże i uzdrawiali chorych.

Mówił do nich: «Nie bierzcie nic na drogę: ani laski, ani torby podróżnej, ani chleba, ani pieniędzy; nie miejcie też po dwie suknie. Gdy do jakiegoś domu wejdziecie, pozostańcie tam i stamtąd będziecie wychodzić. Jeśliby was gdzieś nie przyjęli, wychodząc z tego miasta, strząśnijcie proch z nóg waszych na świadectwo przeciwko nim!» Wyszli więc i chodzili po wsiach, głosząc Ewangelię i uzdrawiając wszędzie.

Oto słowo Pańskie.

Z Ewangelii na dziś: „Jezus zwołał Dwunastu, dał im moc i władzę nad wszystkimi złymi duchami oraz władzę leczenia chorób. I wysłał ich, aby głosili królestwo Boże i uzdrawiali chorych. Mówił do nich: «Nie bierzcie nic na drogę: ani laski, ani torby podróżnej, ani chleba, ani pieniędzy; nie miejcie też po dwie suknie. Gdy do jakiegoś domu wejdziecie, pozostańcie tam i stamtąd będziecie wychodzić. Jeśliby was gdzieś nie przyjęli, wychodząc z tego miasta, strząśnijcie proch z nóg waszych na świadectwo przeciwko nim!». Wyszli więc i chodzili po wsiach, głosząc Ewangelię i uzdrawiając wszędzie” (Łk 9,1-6). 

 

Jezus zaczyna włączać uczniów w swoją misje nauczania Ewangelii i uzdrawiania. Zaczynają spoglądać na świat, jako na miejsce, do którego mają iść i dzielić się wiarą. W jednej z książek biograf papieży – George Weigel – opisał pewien fakt ze Stanów Zjednoczonych. Jeden z Kościołów protestanckich ma tam sieć kilku marketów. Jak przed każdym marketem – jest i wielki parking, aby swobodnie móc zrobić zakupy. Te markety jednak różnią się od innych. Przy wjeździe na parking trzeba przejechać pod bramą z wielkim napisem „Terytorium misyjne”. To ważna intuicja – cały świat jest terenem misyjnym… Tylko od nas, bo Bóg tego chce, zależy, czy zaniesiemy do świata, jak apostołowie, Jezusa i Ewangelię. Najlepiej przez sposób życia, a czasem i słowo. 

Marcin Wrzos OMI 

Katolicy rzymscy:

25. tydzień zwykły
Wspomnienia: Błogosławionego Władysława z Gielniowa (prez)

Prawosławni:

Dzień postny
Zakończenie święta Narodzenia Bogurodzicy
Święci dnia:
Antonom, biskup Italii (313)
Kortun, biskup Nikomedii (249-259)
Julian Galacki (IV)
Teodor Aleksandryjski
Symeon Wierchoturski (1704)

Luteranie:

Żydzi:

Muzułmanie:

Źródło:
wiara.pl/KalendarzTrzechReligii

Maryja Niepokalana

W lutym 1849 r. papież Pius IX skonsultował się ze wszystkimi biskupami świata, prosząc ich o opinię na temat ewentualnego ogłoszenia dogmatu o Niepokalanym Poczęciu.

Co Ksiądz Biskup sądzi o pięknej decyzji, którą się przygotowuje o Niepokalanym Poczęciu Najświętszej Dziewicy? Jesteśmy szczęśliwi, że zostaliśmy powołani do współpracy swoim głosem w tym wielkim wydarzeniu. Napisałem do papieża, że nigdy dekret Stolicy Świętej nie będzie bardziej wspaniały, oparty na sądzie całego Kościoła rozproszonego we wszystkich częściach świata. Jest to coś więcej niż sobór powszechny. Odpowiedziałem na interpelację głowy Kościoła tak jak ojcowie soborowi: judicans subscripsi. O to właśnie prosi papież (List do biskupa Bourgeta z Montréalu, 10.05.1849, w: PO I, t. I, nr 117).

Dziś kontemplujemy pokorną córkę z Nazaretu, która dzięki niezwykłemu i niewysłowionemu przywilejowi została zachowana od zakażenia grzechem pierworodnym i wszelką winą, aby mogła stać się godnym mieszkaniem dla Wcielonego Słowa. W Maryi, Nowej Ewie, Matce Nowego Adama, w jeszcze wspanialszy sposób został przywrócony pierwotny i cudowny plan miłości Ojca. Dlatego Kościół z wdzięcznością woła: „Przez Ciebie, Niepokalana Dziewico, życie, które utraciliśmy, zostało nam przywrócone. Ty przyjęłaś Dziecię z nieba i dałaś światu Zbawiciela” (św. Jan Paweł II).

Frank Santucci OMI, tłum. o. Roman Tyczyński OMI