Kalendarz liturgiczny na czwartek 10 października 2024 r.

czwartek 10 października 2024 r.

PIERWSZE CZYTANIE

Ga 3, 1-5

Ducha otrzymaliśmy dlatego, że wierzymy

Czytanie z Listu Świętego Pawła Apostoła do Galatów

O, nierozumni Galaci! Któż was urzekł, was, przed których oczami nakreślono obraz Jezusa Chrystusa ukrzyżowanego? Tego jednego chciałbym się od was dowiedzieć, czy Ducha otrzymaliście dzięki uczynkom wymaganym przez Prawo, czy z powodu posłuszeństwa wierze? Czyż jesteście aż tak nierozumni, że zacząwszy duchem, chcecie teraz kończyć ciałem? Czyż tak wielkich rzeczy doznaliście na próżno? A byłoby to rzeczywiście na próżno.

Czy Ten, który udziela wam Ducha i działa cuda wśród was, czyni to dzięki uczynkom wymaganym przez Prawo, czy też z powodu posłuszeństwa wierze?

Oto słowo Boże.

PSALM RESPONSORYJNY

Łk 1, 69-70. 71-73. 74-75 (R.: por. 68)

Refren: Wielbimy Pana, bo swój lud nawiedził.

Bóg wzbudził dla nas moc zbawczą *
w domu swego sługi, Dawida.
Jak zapowiedział od dawna *
przez usta swych świętych proroków.

Refren.

Że nas wybawi od naszych nieprzyjaciół *
i z ręki wszystkich, którzy nas nienawidzą;
że naszym ojcom okaże miłosierdzie †
i wspomni na swe święte przymierze, *
na przysięgę, którą złożył ojcu naszemu Abrahamowi.

Refren.

Da nam, że z mocy nieprzyjaciół wyrwani, *
służyć Mu będziemy bez trwogi,
w pobożności i sprawiedliwości przed Nim *
po wszystkie dni nasze.

Refren.

ŚPIEW PRZED EWANGELIĄ

Por. Dz 16, 14b

Aklamacja: Alleluja, alleluja, alleluja.

Otwórz, Panie, nasze serca,
abyśmy uważnie słuchali słów Syna Twojego.

Aklamacja: Alleluja, alleluja, alleluja.

EWANGELIA

Łk 11, 5-13

Wytrwałość w modlitwie

Słowa Ewangelii według Świętego Łukasza

Jezus powiedział do swoich uczniów:
«Ktoś z was, mając przyjaciela, pójdzie do niego o północy i powie mu: „Przyjacielu, pożycz mi trzy chleby, bo mój przyjaciel przybył do mnie z drogi, a nie mam co mu podać”. Lecz tamten odpowie z wewnątrz: „Nie naprzykrzaj mi się! Drzwi są już zamknięte i moje dzieci są ze mną w łóżku. Nie mogę wstać i dać tobie”. Powiadam wam: Chociażby nie wstał i nie dał z tego powodu, że jest jego przyjacielem, to z powodu jego natręctwa wstanie i da mu, ile potrzebuje.

I Ja wam powiadam: Proście, a będzie wam dane; szukajcie, a znajdziecie; kołaczcie, a zostanie wam otworzone. Każdy bowiem, kto prosi, otrzymuje; kto szuka, znajduje; a kołaczącemu zostanie otworzone. Jeżeli któregoś z was, ojców, syn poprosi o chleb, czy poda mu kamień? Albo o rybę, czy zamiast ryby poda mu węża? Lub też gdy prosi o jajko, czy poda mu skorpiona? Jeśli więc wy, choć źli jesteście, umiecie dawać dobre dary swoim dzieciom, to o ileż bardziej Ojciec z nieba udzieli Ducha Świętego tym, którzy Go proszą».

Oto słowo Pańskie.

Z Ewangelii na dziś: „Jezus powiedział do swoich uczniów: «Ktoś z was, mając przyjaciela, pójdzie do niego o północy i powie mu: ‘Przyjacielu, pożycz mi trzy chleby, bo mój przyjaciel przybył do mnie z drogi, a nie mam co mu podać’. Lecz tamten odpowie z wewnątrz: ‘Nie naprzykrzaj mi się! Drzwi są już zamknięte i moje dzieci są ze mną w łóżku. Nie mogę wstać i dać tobie’. Powiadam wam: Chociażby nie wstał i nie dał z tego powodu, że jest jego przyjacielem, to z powodu jego natręctwa wstanie i da mu, ile potrzebuje. I Ja wam powiadam: Proście, a będzie wam dane; szukajcie, a znajdziecie; kołaczcie, a zostanie wam otworzone. Każdy bowiem, kto prosi, otrzymuje; kto szuka, znajduje; a kołaczącemu zostanie otworzone. Jeżeli któregoś z was, ojców, syn poprosi o chleb, czy poda mu kamień? Albo o rybę, czy zamiast ryby poda mu węża? Lub też gdy prosi o jajko, czy poda mu skorpiona? Jeśli więc wy, choć źli jesteście, umiecie dawać dobre dary swoim dzieciom, to o ileż bardziej Ojciec z nieba udzieli Ducha Świętego tym, którzy Go proszą»” (Łk 11,5-13). 

 

Kolejny obraz, kazanie, które miało nauczyć uczniów modlitwy. Będzie o budowaniu relacji. Proszenie, wołanie, przychodzenie do kogoś, oznacza, że ma się z tym kimś relację. Chrześcijaństwo jest religią relacji. Wzorem jest Trójca Święta, w której Osoby Boże są ze sobą w doskonałej relacji miłości. Bóg zaprasza nas do bliskiej relacji. Jest na nią ciągle otwarty. Z nami bywa różnie. Nie zawsze pamiętamy, jak przyjaciel czy córki/synowie z Ewangelii, że jest On i możemy prosić Go o pomoc na modlitwie, czasem nawet bardzo uporczywie. Zadziwiające, że daliśmy Bogu już wiele powodów, aby przestał nas kochać, budować z nami relacje bliskości, ale żaden Go nie przekonał… 

Marcin Wrzos OMI 

Katolicy rzymscy:

27. tydzień zwykły
Rozważania:

Prawosławni:

Święci dnia:
Marek (63)
Kalistrat Bizantyjski (304)
Zenon (I)
Epicharia Rzymska (284-305)
Ignacy Kapadocki (975)
Sawacjusz Sołowiecki (1435)
Piotr, metropolita Krutitsy (1937)
Arystarch (ok. 67)

Luteranie:

Żydzi:

Muzułmanie:

źródło: wiara.pl/Kalendarz Trzech Religii

Moja trzoda pustoszona przez cholerę

Wyjechałem z wielkim pośpiechem bez kontynuowania swojej wizytacji, aby udać się do mojej trzody pustoszonej przez cholerę. Ona nadal robi tam dużo zła, ale dzięki Bogu dotychczas nikogo z naszych nie dosięgła. Nie jesteśmy jednak bez niepokoju o naszego dobrego o. Mouniera, który zmaga się z dużą gorączką z powodu duru brzusznego. Dziś trzeba było udzielić mu sakramentów. Byłaby to naprawdę wielka strata, jaką ponieślibyśmy. Jest on odpowiedzialny za kierownictwo wielu naszych oblatów (przypis autora: Eugeniusz używał słowa oblat w odniesieniu do scholastyków, natomiast wyświęconych oblatów nazywał misjonarzami).

Gdy Eugeniusz był biskupem Marsylii, pięciokrotnie doszło do epidemii cholery. Za każdym razem on i jego kapłani odważnie opiekowali się i służyli ofiarom. 27-letni ojciec Jean François Mounier zmarł, gdy Eugeniusz kończył pisać powyższy list.

Nikogo nie obchodzi, ile wiesz, dopóki nie pozna, jak bardzo ci zależy (Theodore Roosevelt).

Frank Santucci OMI, tłum. o. Roman Tyczyński OMI