Kalendarz liturgiczny na środa 16 października 2024 r.

środa 16 października 2024 r.

PIERWSZE CZYTANIE

Ga 5, 18-25

Uczynki ciała i owoce Ducha

Czytanie z Listu Świętego Pawła Apostoła do Galatów

Bracia:
Jeśli pozwolicie się prowadzić duchowi, nie będziecie podlegać Prawu.

Jest zaś rzeczą wiadomą, jakie uczynki rodzą się z ciała: nierząd, nieczystość, wyuzdanie, bałwochwalstwo, czary, nienawiść, spory, zawiść, gniewy, pogoń za zaszczytami, niezgoda, rozłamy, zazdrość, pijaństwo, hulanki i tym podobne. Co do nich zapowiadam wam, jak to już zapowiedziałem: ci, którzy się takich rzeczy dopuszczają, królestwa Bożego nie odziedziczą.

Owocem zaś Ducha jest: miłość, radość, pokój, cierpliwość, uprzejmość, dobroć, wierność, łagodność, opanowanie. Przeciw takim cnotom nie ma Prawa. A ci, którzy należą do Chrystusa Jezusa, ukrzyżowali ciało swoje z jego namiętnościami i pożądaniami. Mając życie od Ducha, do Ducha się też stosujmy.

Oto słowo Boże.

PSALM RESPONSORYJNY

Ps 1, 1-2. 3. 4 i 6 (R.: por. J 8, 12)

Refren: Dasz światło życia idącym za Tobą.

Szczęśliwy człowiek,
który nie idzie za radą występnych, †
nie wchodzi na drogę grzeszników *
i nie zasiada w gronie szyderców,
lecz w Prawie Pańskim upodobał sobie *
i rozmyśla nad nim dniem i nocą.

Refren.

On jest jak drzewo zasadzone nad płynącą wodą, *
które wydaje owoc w swoim czasie.
Liście jego nie więdną, *
a wszystko, co czyni, jest udane.

Refren.

Co innego grzesznicy: *
są jak plewa, którą wiatr rozmiata.
Albowiem droga sprawiedliwych jest Panu znana, *
a droga występnych zaginie.

Refren.

ŚPIEW PRZED EWANGELIĄ

Por. J 10, 27

Aklamacja: Alleluja, alleluja, alleluja.

Moje owce słuchają mego głosu,
Ja znam je, a one idą za Mną.

Aklamacja: Alleluja, alleluja, alleluja.

EWANGELIA

Łk 11, 42-46

Jezus piętnuje obłudę faryzeuszów

Słowa Ewangelii według Świętego Łukasza

Jezus powiedział:
«Biada wam, faryzeuszom, bo dajecie dziesięcinę z mięty i ruty, i z wszelkiej jarzyny, a pomijacie sprawiedliwość i miłość Bożą. Tymczasem to należało czynić, i tamtego nie pomijać. Biada wam, faryzeuszom, bo lubicie pierwsze miejsce w synagogach i pozdrowienia na rynku. Biada wam, bo jesteście jak groby niewidoczne, po których ludzie bezwiednie przechodzą».

Wtedy odezwał się do Niego jeden z uczonych w Prawie: «Nauczycielu, słowami tymi także nam ubliżasz». On odparł: «I wam, uczonym w Prawie, biada! Bo nakładacie na ludzi ciężary nie do uniesienia, a sami nawet jednym palcem ciężarów tych nie dotykacie».

Oto słowo Pańskie.

Z Ewangelii na dziś: „Jezus powiedział: «Biada wam, faryzeuszom, bo dajecie dziesięcinę z mięty i ruty, i z wszelkiej jarzyny, a pomijacie sprawiedliwość i miłość Bożą. Tymczasem to należało czynić, i tamtego nie pomijać. Biada wam, faryzeuszom, bo lubicie pierwsze miejsce w synagogach i pozdrowienia na rynku. Biada wam, bo jesteście jak groby niewidoczne, po których ludzie bezwiednie przechodzą». Wtedy odezwał się do Niego jeden z uczonych w Prawie: «Nauczycielu, słowami tymi także nam ubliżasz». On odparł: «I wam, uczonym w Prawie, biada! Bo nakładacie na ludzi ciężary nie do uniesienia, a sami nawet jednym palcem ciężarów tych nie dotykacie»” (Łk 11,42-46). 

 

W rozmowie, w trakcie obiadu u pewnego faryzeusza, Jezus nie obmył, zgodnie z ustanowionymi przez Żydów dodatkowymi przykazaniami, rąk przed jedzeniem. Wywiązała się wówczas rozmowa, nie po myśli faryzeusza, o podwójnym życiu ówczesnych duchownych, udawaniu lepszego niż się rzeczywiście jest, wymaganiu od innych, a nie od siebie. W przekazie wiary, aby być kimś wiarygodnym, należy bliską relację z Bogiem potwierdzać sposobem życia. Żyć tym, do czego chcemy przekonać ludzi: Bogiem, Ewangelią. Mistrz z Nazaretu podpowiada, że wiara nie powinna być powodem zabiegania o władzę, pierwsze miejsca, rozpychania się w życiu kosztem innych, ale powinna być ukazywaniem Ewangelii w praktyce. Żyjmy Bogiem i Ewangelią. Bądźmy wiarygodni. Zacznijmy od siebie. 

Marcin Wrzos OMI 

Katolicy rzymscy:

28. tydzień zwykły
Wspomnienia: Świętej Jadwigi Śląskiej (wspomnienie)

Prawosławni:

Dzień postny
Święci dnia:
Dionizy Areopagita, biskup Aten (96)
Rustyk z Paryża (96)
Eleuteriusz z Paryża (96)
Jan Chozewita, biskup Cezarei (VI)
Hezychiusz z Synaju (VI)
Dionizy Pieczerskiego (XV)

Luteranie:

Żydzi:

Muzułmanie:

źródło: wiara.pl/Kalendarz Trzech Religii

Jest w pełni zadowolony na myśl o wyrzeczeniach, które będzie musiał ponieść

Misje oblackie powstały w kilku regionach Kanady i trudno jest śledzić korespondencję Eugeniusza. Dlatego grupuję różne listy odnoszące się do danego regionu. Nasze ostatnie refleksje koncentrowały się na wschodniej i środkowej Kanadzie. Teraz skupimy się na Oregonie, fundacji, która później przesunie się na północ w kierunku regionu Vancouver.

W przyszłą niedzielę wyświęcę na kapłana kl. d’Herbomeza. Natychmiast wyjedzie na trudną misję w Oregonie. Jest w pełni zadowolony na myśl o wyrzeczeniach, jakie będzie musiał ponieść. O to od dawna prosił Boga. Oto wspaniałomyślne dusze, nie jak te podłe, które wycofują się przed taką misją, jak ta z Anglii. Kiedy tam się jest, nie jest się już zdatnym do takiego czy innego kraju (List do o. Ambroise’a Vincensa w Notre Dame de l’Osier, 12.10.1848, w: PO I, t. X, nr 1024).

Gorliwość misyjna nie rodzi się z intelektualnych przekonań czy teologicznych argumentów, ale z miłości. Jeśli kogoś nie kocham, to dowody na to, że jest w potrzebie, nie skłaniają mnie do udzielenia mu pomocy; jeśli kogoś kocham, to nie oczekuję, że dowody na istnienie konkretnej potrzeby zmotywują mnie do udzielenia mu pomocy (Roland Allen).

Franc Santucci OMI, tłum. Roman Tyczyński OMI