Kalendarz liturgiczny na poniedziałek 13 stycznia 2025 r.
PIERWSZE CZYTANIE
Hbr 1, 1-6
Bóg przemówił do nas przez Syna
Czytanie z Listu do Hebrajczyków
Wielokrotnie i na różne sposoby przemawiał niegdyś Bóg do ojców naszych przez proroków, a w tych ostatecznych dniach przemówił do nas przez Syna. Jego to ustanowił dziedzicem wszystkich rzeczy, przez Niego też stworzył wszechświat.
Ten Syn, który jest odblaskiem Jego chwały i odbiciem Jego istoty, podtrzymuje wszystko słowem swej potęgi, a dokonawszy oczyszczenia z grzechów, zasiadł po prawicy Majestatu na wysokościach. On o tyle stał się większy od aniołów, o ile odziedziczył dostojniejsze od nich imię.
Do którego bowiem z aniołów powiedział Bóg kiedykolwiek: «Ty jesteś moim Synem, Ja Cię dziś zrodziłem»? I znowu: «Ja będę Mu Ojcem, a On będzie Mi Synem»?
A skoro ponownie wprowadzi Pierworodnego na świat, powie: «Niech Mu oddają pokłon wszyscy aniołowie Boży».
Oto słowo Boże.
PSALM RESPONSORYJNY
Ps 97 (96), 1-2. 6 i 7c. i 9 (R.: por. 7c)
Refren: Hołd Mu oddajcie, wszyscy aniołowie.
Pan króluje, wesel się, ziemio, *
radujcie się, liczne wyspy!
Obłok i ciemność wokół Niego, *
prawo i sprawiedliwość podstawą Jego tronu.
Jego sprawiedliwość rozgłaszają niebiosa †
i wszystkie ludy widzą Jego chwałę. *
Wszystkie bóstwa hołd Mu oddają.
Ponad całą ziemią Ty jesteś wywyższony *
i nieskończenie wyższy od wszystkich bogów.
ŚPIEW PRZED EWANGELIĄ
Mk 1, 15
Aklamacja: Alleluja, alleluja, alleluja.
Bliskie jest królestwo Boże.
Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię.
Aklamacja: Alleluja, alleluja, alleluja.
EWANGELIA
Mk 1, 14-20
Jezus wzywa ludzi do nawrócenia i powołuje pierwszych apostołów
Słowa Ewangelii według Świętego Marka
Gdy Jan został uwięziony, Jezus przyszedł do Galilei i głosił Ewangelię Bożą. Mówił: «Czas się wypełnił i bliskie jest królestwo Boże. Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię!»
Przechodząc obok Jeziora Galilejskiego, ujrzał Szymona i brata Szymonowego, Andrzeja, jak zarzucali sieć w jezioro; byli bowiem rybakami. I rzekł do nich Jezus: «Pójdźcie za Mną, a sprawię, że się staniecie rybakami ludzi». A natychmiast, porzuciwszy sieci, poszli za Nim.
Idąc nieco dalej, ujrzał Jakuba, syna Zebedeusza, i brata jego, Jana, którzy też byli w łodzi i naprawiali sieci. Zaraz ich powołał, a oni, zostawiwszy ojca swego, Zebedeusza, razem z najemnikami w łodzi, poszli za Nim.
Oto słowo Pańskie.
Z Ewangelii na dziś: „Gdy Jan został uwięziony, Jezus przyszedł do Galilei i głosił Ewangelię Bożą. Mówił: «Czas się wypełnił i bliskie jest królestwo Boże. Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię!». Przechodząc obok Jeziora Galilejskiego, ujrzał Szymona i brata Szymonowego, Andrzeja, jak zarzucali sieć w jezioro; byli bowiem rybakami. I rzekł do nich Jezus: «Pójdźcie za Mną, a sprawię, że się staniecie rybakami ludzi». A natychmiast, porzuciwszy sieci, poszli za Nim. Idąc nieco dalej, ujrzał Jakuba, syna Zebedeusza, i brata jego, Jana, którzy też byli w łodzi i naprawiali sieci. Zaraz ich powołał, a oni, zostawiwszy ojca swego, Zebedeusza, razem z najemnikami w łodzi, poszli za Nim” (Mk 1,14-20).
Bóg zaprasza kogoś do realizacji wyznaczonej mu roli czy zadania – a człowiek może przyjąć różne podstawy. Może, po pierwsze, się tym nie przejąć, zignorować to wezwanie i pozostać w swoim dotychczasowym życiu, nie chcąc zaryzykować zmiany. Może, jak Jan i Zebedeusz, rzucić wszystko i od razu realizować zadania dane przez Boga. Może też jak Piotr – dopiero za trzecim razem powiedzieć Bogu „tak” (pierwszy raz spotkał Jezusa nad Jordanem, drugi raz w domu rodzinnym, gdy Jezus uzdrowił mu teściową i teraz trzeci raz nad jeziorem). Ta Ewangelia mówi o Bogu, który nie zniechęca się nami, i o tym, że warto zaryzykować i realizować wolę Boga w swoim życiu. To gwarantuje głębokie szczęście, nasycenie i spełnienie.
Marcin Wrzos OMI
Katolicy rzymscy:
Prawosławni:
Zakończenie święta Narodzenia Chrystusa
Święci dnia:
Melania Rzymianka (439)
Piotr Mohyła, metropolita kijowski (1646)
Luteranie:
Żydzi:
Muzułmanie:
Źródło: wiara.pl/KalendarzTrzechReligii
Nasze Zgromadzenie jest najbardziej cenione ze wszystkich zgromadzeń, które są w Anglii
Z odrobiną mazenodowskiej przesady Eugeniusz oświadczył:
Według wypowiedzi biskupów angielskich, których miałem okazję widzieć w czasie ich przejazdu, nasze Zgromadzenie jest najbardziej cenione ze wszystkich zgromadzeń, które są w Anglii, a biskupi ubiegają się, aby je mieć w swoich diecezjach (List do biskupa Guigues’a, 10.01.1849, w: PO I, t. I, nr 118).
Zachowało się bardzo niewiele listów z pierwszych lat istnienia prowincji angielsko-irlandzkiej. Była to jednak ważna misja, z której przez ponad sto lat na cały świat wyruszali misjonarze oblaci. W związku z powyższym chciałbym w kolejnych rozważaniach na podstawie innych źródeł uzupełnić nieco historię początków prowincji.
Duch Chrystusa jest duchem misji. Im bardziej zbliżamy się do Niego, tym bardziej intensywnie stajemy się misjonarzami (Henry Martyn).
Franc Santucci OMI, tłum. Roman Tyczyński OMI