Kalendarz liturgiczny na środa 12 lutego 2025 r.
PIERWSZE CZYTANIE
Rdz 2, 4b-9. 15-17
Bóg stwarza człowieka i umieszcza go w raju
Czytanie z Księgi Rodzaju
Gdy Pan Bóg uczynił ziemię i niebo, nie było jeszcze żadnego krzewu polnego na ziemi ani żadna trawa polna jeszcze nie wzeszła – bo Pan Bóg nie zsyłał deszczu na ziemię, bo nie było człowieka, który by uprawiał ziemię, a nurt wody wypływał z ziemi, aby w ten sposób nawadniać całą powierzchnię gleby.
Wtedy to Pan Bóg ulepił człowieka z prochu ziemi i tchnął w jego nozdrza tchnienie życia, wskutek czego stał się człowiek istotą żywą.
A zasadziwszy ogród w Edenie na wschodzie, Pan Bóg umieścił tam człowieka, którego ulepił. Na rozkaz Pana Boga wyrosły z gleby wszelkie drzewa miłe z wyglądu i smaczny owoc rodzące oraz drzewo życia w środku tego ogrodu i drzewo poznania dobra i zła.
Pan Bóg wziął zatem człowieka i umieścił go w ogrodzie Eden, aby uprawiał go i doglądał. A tak przykazał Pan Bóg człowiekowi: «Z wszelkiego drzewa tego ogrodu możesz spożywać do woli, ale z drzewa poznania dobra i zła nie wolno ci jeść, bo gdy z niego spożyjesz, niechybnie umrzesz».
Oto słowo Boże.
PSALM RESPONSORYJNY
Ps 104 (103), 1-2a. 27-28. 29b-30 (R.: por. 1a)
Refren: Chwal i błogosław, duszo moja, Pana.
Błogosław, duszo moja, Pana, *
Boże mój, Panie, Ty jesteś bardzo wielki!
Odziany w majestat i piękno, *
światłem okryty jak płaszczem.
Refren.
Wszystko czeka na Ciebie, *
byś dał im pokarm we właściwym czasie.
Gdy im dajesz, zbierają, *
gdy otwierasz swą rękę, sycą się Twym dobrem.
Refren.
Kiedy odbierasz im oddech, marnieją *
i w proch się obracają.
Stwarzasz je, napełniając swym Duchem, *
i odnawiasz oblicze ziemi.
Refren.
ŚPIEW PRZED EWANGELIĄ
Por. J 17, 17ba
Aklamacja: Alleluja, alleluja, alleluja.
Słowo Twoje, Panie, jest prawdą,
uświęć nas w prawdzie.
Aklamacja: Alleluja, alleluja, alleluja.
EWANGELIA
Mk 7, 14-23
Prawdziwa nieczystość pochodzi z serca
Słowa Ewangelii według Świętego Marka
Jezus przywołał znowu tłum do siebie i rzekł do niego:
«Słuchajcie Mnie, wszyscy, i zrozumcie! Nic nie wchodzi z zewnątrz w człowieka, co mogłoby uczynić go nieczystym; lecz to, co wychodzi z człowieka, to czyni człowieka nieczystym. Kto ma uszy do słuchania, niechaj słucha!»
Gdy się oddalił od tłumu i wszedł do domu, uczniowie pytali Go o tę przypowieść. Odpowiedział im: «I wy tak niepojętni jesteście? Nie rozumiecie, że nic z tego, co z zewnątrz wchodzi w człowieka, nie może uczynić go nieczystym; bo nie wchodzi do jego serca, lecz do żołądka, i zostaje wydalone na zewnątrz». Tak uznał wszystkie potrawy za czyste.
I mówił dalej: «Co wychodzi z człowieka, to czyni go nieczystym. Z wnętrza bowiem, z serca ludzkiego pochodzą złe myśli, nierząd, kradzieże, zabójstwa, cudzołóstwa, chciwość, przewrotność, podstęp, wyuzdanie, zazdrość, obelgi, pycha, głupota. Całe to zło z wnętrza pochodzi i czyni człowieka nieczystym».
Oto słowo Pańskie.
Z Ewangelii na dziś: „Jezus przywołał znowu tłum do siebie i rzekł do niego: «Słuchajcie Mnie, wszyscy, i zrozumcie! Nic nie wchodzi z zewnątrz w człowieka, co mogłoby uczynić go nieczystym; lecz to, co wychodzi z człowieka, to czyni człowieka nieczystym. Kto ma uszy do słuchania, niechaj słucha!». Gdy się oddalił od tłumu i wszedł do domu, uczniowie pytali Go o tę przypowieść. Odpowiedział im: «I wy tak niepojętni jesteście? Nie rozumiecie, że nic z tego, co z zewnątrz wchodzi w człowieka, nie może uczynić go nieczystym; bo nie wchodzi do jego serca, lecz do żołądka, i zostaje wydalone na zewnątrz». Tak uznał wszystkie potrawy za czyste. I mówił dalej: «Co wychodzi z człowieka, to czyni go nieczystym. Z wnętrza bowiem, z serca ludzkiego pochodzą złe myśli, nierząd, kradzieże, zabójstwa, cudzołóstwa, chciwość, przewrotność, podstęp, wyuzdanie, zazdrość, obelgi, pycha, głupota. Całe to zło z wnętrza pochodzi i czyni człowieka nieczystym»” (Mk 7,14-23).
Przypomnijmy sobie genezę żydowskich przykazań. Na początku kluczowymi zasadami moralnymi były Dekalog, przekazany Mojżeszowi przez Boga, oraz wezwanie do miłości Boga i bliźniego, które znajdujemy w Pięcioksięgu. Z czasem tradycja rabiniczna wyróżniła 613 przykazań (micwot), które regulowały wszystkie aspekty życia religijnego i codziennego. Prawo to miało na celu pomoc w życiu zgodnym z wolą Jahwe. Jezus, w swojej nauce, zwrócił uwagę na istotę Prawa. Mówi, że przed Bogiem nie czyni nas nieczystym to, co jemy, z kim rozmawiamy, komu pożyczamy pieniądze, ile kroków robimy w szabes… To grzech czyni nas nieczystym i nas niszczy.
Marcin Wrzos OMI
Katolicy rzymscy:
Prawosławni:
Święci dnia:
Bazyli Wielki, Arcybiskup Cezarei Kapadockiej (379)
Grzegorz Teolog, arcybiskup Konstantynopola (389)
Jan Chryzostom (438)
Hipolit, biskup Rzymu (III)
Kensorin (III)
Sawin (III)
Chrysja, dziewica (III)
Zenon, uczeń św. Bazylego Wielkiego (V)
Piotr, car bułgarski (967)
Luteranie:
Żydzi:
Muzułmanie:
Źródło: wiara.pl/KalendarzTrzechReligii
Rodzaj ludzki wyszedł z tego narkotycznego brudu zanim odkrył, czego się dopuścił
Nie mogłem się oprzeć, aby nie opublikować tego fragmentu listu Eugeniusza do mistrza nowicjatu w Anglii.
Niech Ojciec zwraca uwagę, aby nadużywanie tytoniu nie wśliznęło się do Ojca nowicjatu. Niech będzie Ojciec właściwie przeświadczony, że to tylko mania. Rodzaj ludzki wyszedł z tego narkotycznego brudu zanim odkrył, czego się dopuścił. Jakże chce się wmawiać sobie, że bez tego nie można żyć. Mówię poważnie: za to, ile kosztuje ta fantazja, wyżywiono by jednego misjonarza… (List do o. Charlesa Bellon’a w Anglii, 13.06.1849, w: PO I, t. III, nr 28).
Rzucenie palenia to najłatwiejsza rzecz na świecie. Wiem, bo robiłem to tysiące razy (Mark Twain).
Franc Santucci OMI, tłum. Roman Tyczyński OMI