Kalendarz liturgiczny na piątek 26 kwietnia 2024 r.

piątek 26 kwietnia 2024 r.

PIERWSZE CZYTANIE

Dz 13, 26-33

Bóg wskrzesił Jezusa

Czytanie z Dziejów Apostolskich

Gdy Paweł przybył do Antiochii Pizydyjskiej, przemówił w synagodze:
«Bracia, synowie rodu Abrahama, i ci spośród was, którzy się boją Boga! Nam została przekazana nauka o tym zbawieniu, bo mieszkańcy Jeruzalem i ich zwierzchnicy nie uznali Jezusa, a potępiając Go, wypełnili głosy Proroków, odczytywane co szabat. Chociaż nie znaleźli w Nim żadnej winy zasługującej na śmierć, zażądali od Piłata, aby Go stracił. Gdy wykonali wszystko, co było o Nim napisane, zdjęli Go z krzyża i złożyli w grobie.

Ale Bóg wskrzesił Go z martwych, a On ukazywał się przez wiele dni tym, którzy z Nim razem poszli z Galilei do Jeruzalem, a teraz dają świadectwo o Nim przed ludem.

My właśnie głosimy wam Dobrą Nowinę o obietnicy danej ojcom: że Bóg spełnił ją wobec nas jako ich dzieci, wskrzesiwszy Jezusa. Tak też jest napisane w psalmie drugim: „Ty jesteś moim Synem, Ja Ciebie dziś zrodziłem”».

Oto słowo Boże.

PSALM RESPONSORYJNY

Ps 2, 6-7. 8-9. 10-12a (R.: por. 7)

Refren: Tyś moim Synem, Ja Cię dziś zrodziłem.
albo: Alleluja.

«Oto Ja ustanowiłem swego Króla *
na Syjonie, świętej górze mojej».
Wyrok Pański ogłoszę: †
On rzekł do Mnie: «Ty jesteś moim Synem, *
Ja dzisiaj zrodziłem Ciebie.

Refren.

Żądaj, a dam Ci w dziedzictwo narody *
i krańce ziemi w posiadanie Twoje.
Żelazną rózgą będziesz nimi rządził, *
skruszysz ich jak gliniane naczynie».

Refren.

A teraz, królowie, zrozumcie, *
nauczcie się, sędziowie ziemi.
Służcie Panu z bojaźnią, *
z drżeniem całujcie Mu stopy.

Refren.

ŚPIEW PRZED EWANGELIĄ

J 14, 6

Aklamacja: Alleluja, alleluja, alleluja.

Ja jestem drogą i prawdą, i życiem.
Nikt nie przychodzi do Ojca inaczej jak tylko przeze Mnie.

Aklamacja: Alleluja, alleluja, alleluja.

EWANGELIA

J 14, 1-6

Ja jestem drogą i prawdą, i życiem

Słowa Ewangelii według Świętego Jana

Jezus powiedział do swoich uczniów:
«Niech się nie trwoży serce wasze. Wierzycie w Boga? I we Mnie wierzcie! W domu Ojca mego jest mieszkań wiele. Gdyby tak nie było, to bym wam powiedział. Idę przecież przygotować wam miejsce. A gdy odejdę i przygotuję wam miejsce, przyjdę powtórnie i zabiorę was do siebie, abyście i wy byli tam, gdzie Ja jestem. Znacie drogę, dokąd Ja idę».

Odezwał się do Niego Tomasz: «Panie, nie wiemy, dokąd idziesz. Jak więc możemy znać drogę?»
Odpowiedział mu Jezus: «Ja jestem drogą i prawdą, i życiem. Nikt nie przychodzi do Ojca inaczej jak tylko przeze Mnie».

Oto słowo Pańskie.

Z Ewangelii na dziś: „Jezus powiedział do swoich uczniów: «Niech się nie trwoży serce wasze. Wierzycie w Boga? I we Mnie wierzcie! W domu Ojca mego jest mieszkań wiele. Gdyby tak nie było, to bym wam powiedział. Idę przecież przygotować wam miejsce. A gdy odejdę i przygotuję wam miejsce, przyjdę powtórnie i zabiorę was do siebie, abyście i wy byli tam, gdzie Ja jestem. Znacie drogę, dokąd Ja idę». Odezwał się do Niego Tomasz: «Panie, nie wiemy, dokąd idziesz. Jak więc możemy znać drogę?». Odpowiedział mu Jezus: «Ja jestem drogą i prawdą, i życiem. Nikt nie przychodzi do Ojca inaczej jak tylko przeze Mnie»” (J 14,1-6). 

 

Zabrzmi to trudno, ale wybieram tę Ewangelię często na msze św. pogrzebowe, gdy żegnamy zmarłych. Ona przypomina, że Jezus jest naszą drogą, prawdą i życiem, jak odpowiedział Jezusowi, niedowiarek Tomasz. Jak to pokazać? Chodzi o praktykę życia. O miłość względem wszystkich, o przebaczenie, wprowadzanie pokoju i jedności, szacunek i troskę wyrażane w praktyce przez ofiarowanie czasu, zdolności, pomaganie, często kosztem naszych wygód czy odpoczynku… Łaska Boża i ten ewangeliczny sposób życia otwierają przed nami niebo, gdzie są przygotowane dla nas wszystkich miejsca. To On dał nam bardziej lub mniej sprawne serca, ręce, nogi, abyśmy mogli dokonywać wielu dzieł w Jego imię. 

Marcin Wrzos OMI 

Katolicy rzymscy:
4. TYDZIEŃ WIELKANOCY
Wspomnienia: Świętego Anakleta I (p)
Więcej o dzisiejszych świętych »
CZYTANIA:
Pierwsze czytanie: Dz 13,26-33
Psalm: Ps 2
Ewangelia: J 14,1-6
Pełny tekst czytań »
Prawosławni:
Dzień postny
Święci dnia:
Artemon z Laodycei (303)
Krescent z Miry Licyjskiej
Fomiada z Egiptu (476)
Luteranie:

Żydzi:
Pascha
Muzułmanie:
Dzień Modlitwy

Źródło: wiara.pl/KalendarzTrzechReligii

Niewątpliwie podziękujecie mi za moje ojcowskie rady, one was przekonują, jak bardzo was kocham

Eugeniusz podziwiał utalentowanego o. Toussainta Dassy’ego, ale był także świadomy jego złożonej osobowości i czasami nieosiągalnych oczekiwań wobec innych. Był przełożonym wspólnoty misjonarzy w Nancy, gdzie mieścił się także nowicjat. Mistrzem nowicjatu był dwudziestosiedmioletni ojciec Dorey, który miał 27 lat i dopiero od dziesięciu miesięcy był kapłanem, co budziło niepokój ojca Dassy’ego.

Jestem oczarowany wszystkim, co mówicie mi o o. Doreyu. Znałem jego zasługę. Polecam wam, aby dać mu wielką swobodę w wypełnianiu jego funkcji. Niech się was radzi, to bardzo dobre, ale nigdy nie bądźcie pośrednikiem pomiędzy nim a nowicjuszami, to byłoby nadużywanie jego autorytetu.

Drogi przyjacielu, mówicie mi również, że gdyby nowy mistrz naśladował swego poprzednika, obawialibyście się, czy tam wytrzymacie. To poważna sprawa. Moje obawy rodziłby fakt, że wymagalibyście od nowego mistrza nowicjuszów więcej, niż mielibyście prawo wymagać. Uważajcie więc, aby nie nadużywać jego braku doświadczenia.

Eugeniusz zwraca uwagę Dassy’emu, że on sam nie jest doskonały:

ale mój drogi synu, jesteście zbyt porywczy i również za bardzo przeczulony. Pozwalacie sobie czasem na jakieś przypuszczenia, które okazują się fałszywe, ale czy mogły być prawdziwe. Myliliście się, skarżąc, ponieważ w końcu to wy nie jesteście bez zarzutu. Gdyby w waszym zachowaniu lub w waszym kierowaniu było coś, co nie zasługiwałoby na pochwałę, powinienem zostać o tym poinformowany, abym udzielił wam wskazówek, a wy nie musielibyście poczuć się upokorzeni z tego powodu ani nie musielibyście za to przepraszać. Udowodnię wam, jak dochodzi się do tego, że mylicie się w waszych podejrzeniach lub przypuszczeniach. Mówicie mi, że niewątpliwie ojciec S[antoni] oczywiście was obarczy jakimiś winami. Otóż, oświadczam wam, że mówił o was jedynie dobrze.

Eugeniusz zakończył swój list według znanego schematu. Ilekroć musiał napisać do oblata, aby zwrócić mu uwagę na jego błędy i dać mu surową radę, zawsze kończył, wyrażając swoją ojcowską miłość do niego.

Do zobaczenia, mój drogi synu, niewątpliwie podziękujecie mi za moje ojcowskie rady, one was przekonują, jak bardzo was kocham (List do o. Toussaint Dassy, 14.10.1848, w: PO I, t. X, nr 989).

Upominanie wiele znaczy, ale zachęta jeszcze bardziej (Johann Wolfgang von Goethe).

Frank Santucci OMI, tłum. o. Roman Tyczyński OMI