Kalendarz Misyjny 2026 poświęcony tematyce powołań oblackich

Ukazał się tradycyjny Kalendarz Misyjny na rok 2026 wydawany przez Prokurę Misyjną. Tym razem koncentruje się on na tematyce powołań oblackich, a jego hasło przewodnie brzmi: „Pójdź za mną!”

Dostępny już jest wydawany przez Prokurę Misyjną kalendarz misyjny na rok 2026. W 200. Rocznicę zatwierdzenia Konstytucji i Reguł Zgromadzenia Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej przez Stolicę Apostolską koncentruje się on na kwestii powołań oblackich. Hasłem przewodnim tegorocznego kalendarza jest „Pójdź za Mną!” – słowa Jezusa, skierowane niegdyś do pierwszych uczniów, które nie tracą swojej mocy także dziś. Kalendarz Misyjny 2026 to zaproszenie do refleksji nad tajemnicą powołania oraz konkretna pomoc w modlitewnym wspieraniu misjonarzy i kandydatów do życia kapłańskiego i zakonnego.

fot. Henryk Marciniak OMI

Kalendarz ilustrowany jest zdjęciami z różnych kontekstów duszpasterstwa powołań, w tym z Madagaskaru, Filipin, Wietnamu, Kanady, Amazonii i Polski. Pokazuje także pracę duszpasterską oblatów z młodzieżą i obecność misjonarzy w miejscach odległych i trudnodostępnych, m.in. na północy Kanady.

W Kalendarzu znajdują się również dane liczbowe ukazujące aktualną sytuację powołań oblackich na świecie. Szczególnie cieszy wzrost liczby kleryków w Afryce i Azji, ale zauważa się też wyzwania duszpasterstwa powołań w Europie i Ameryce Północnej.

Jak zaznacza we wstępie tegorocznego Kalendarza Misyjnego o. Robert Grabka OMI:

– Powołania oblackie są darem Boga dla Kościoła i świata. Wyzwaniem dla oblatów jest głoszenie Ewangelii w zmieniającym się świecie. Do tego potrzebni są nowi robotnicy, którzy pójdą na żniwo Pańskie.

arch. OMI VOCATIONS PHILIPPINES

W Roku Powołań Oblackich autorzy kalendarza zachęcają oblatów do odnowy, „wybraniu na ukochane dziecko Boga”, zaś wszystkich, którym bliscy są oblaci, i Czytelnikom – czasu gorliwej modlitwy za młodych, którzy rozeznają swoją życiową ścieżkę:

Niech to będzie czas tworzenia przestrzeni wzrostu ich wiary w domach, wspólnotach oraz w grupach duszpasterskich – aby nie bali się pozytywnie odpowiedzieć na Boże zaproszenie do życia zakonnego czy kapłańskiego – pisze we wstępie Kalendarza Misyjnego o. Robert Grabka OMI.

Wydany przez Prokurę Misyjną Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej w Poznaniu Kalendarz Misyjny 2026 pełni rolę informacyjną i formacyjną, będąc jednocześnie narzędziem wspierającym modlitwę za misje i powołania. Dostępny w formacie ściennym, z przejrzystym układem miesięcznym.

 Prokura Misyjna Polskiej Prowincji Misjonarzy Oblatów powstała w maju 1969 r. w Poznaniu i została założona przez o. Walentego Zapłatę OMI. Oficjalnie powołana wówczas instytucja nazywała się Sekretariatem Powołań i Prokury Misyjnej. Założenie Prokury Misyjnej zbiegło się z wyjazdem na misje do Kamerunu (2 stycznia 1970 r.) polskich misjonarzy oblatów. Bardzo szybko wzrastała liczba Przyjaciół Misji, grona świeckich, którzy współpracują z misjonarzami oblatami. W 2017 r. Prokurę Misyjną połączono z redakcją czasopisma „Misyjne Drogi” i portalu misyjne.pl. Prokura Misyjna realizuje działania na rzecz bieżącego wsparcia misjonarzy i misji, jak i reaguje na sytuacje kryzysowe: klęski żywiołowe czy konflikty zbrojne, organizując różnego rodzaju pomoc, także online. Wysyła również wolontariuszy misyjnych. W 2022 r. Prokura Misyjna za całokształt działalności otrzymała medal Komisji Episkopatu Polski ds. Misji Benemerenti in Opere Evangelizationis. Obecnym dyrektorem Prokury Misyjnej jest o. Wiesław Chojnowski OMI. Liczba Przyjaciół Misji wynosi prawie 45 tysięcy osób w kraju i za granicą.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze