Kalisz: 66 osób odebrało stypendia im. św. Jana Pawła II

2 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Podczas gali w kaliskim seminarium duchownym 66 uczniów i studentów z 33 dekanatów diecezji kaliskiej odebrało w sobotę stypendia im. św. Jana Pawła II. „Młodzi są nadzieją i radością Kościoła” – przypomniał słowa Jana Pawła II biskup kaliski Edward Janiak.

Młodzi odebrali stypendia w auli seminaryjnej z rąk biskupa kaliskiego Edwarda Janiaka. Biskup kielecki przypomniał, że w tym roku diecezja kaliska świętuje jubileusz 25-lecia powołania przez Jana Pawła II do istnienia. Poinformował, że 25 marca w każdej parafii odbędzie się modlitwa dziękczynna, a centralne uroczystości zaplanowano na 3 czerwca, kiedy to przy bazylice kaliskiej uroczystej Mszy św. przewodniczyć będzie kard. Stanisław Dziwisz. Dodał, że 4 czerwca minie 20 lat od wizyty papieża Jana Pawła II w Kaliszu.

Biskup wyjawił również, że darem na jubileusz diecezji będzie utworzenie Zespołu Szkół Technicznych w Centrum Józefologicznym w Kaliszu oraz oddanie do użytku Domu Opieki w Złoczewie przeznaczonego dla ludzi starszych potrzebujących opieki. Powtórzył za św. Janem Pawłem II, że młodzi są nadzieją i radością Kościoła.

Bp Janiak przekonywał, że w życiu bardzo ważne są relacje między człowiekiem a Panem Bogiem. – Kościół zawsze uczestniczy w kształtowaniu intelektu, ale też w pracy duchowej, czyli kształtowania ducha i charakteru młodego człowieka – mówił ordynariusz diecezji kaliskiej.

Wskazał, że najważniejszym miejscem na ziemi jest rodzina. – W rodzinie przekazywane są wartości duchowe, które nigdy się nie starzeją. Z tym bagażem człowiek wychodzi w świat i to jest najpiękniejszy testament. Nie zapominajcie nigdy o tych wartościach duchowych – powiedział hierarcha.
Młodzież stypendia zamierza przeznaczyć na dalsze kształcenie. – Uczę się w gimnazjum. Nauka nie przysparza mi kłopotów. Najbardziej lubię historię, język polski i języki obce. Stypendium zamierzam przeznaczyć na rozwój swojej wiedzy – powiedział KAI Krzysztof Wałkowski z Kobylina.

– Fascynują mnie nauki ścisłe, język polski i języki obce. Chciałabym to stypendium przeznaczyć na dobry cel dla mojej rodziny – zaznaczyła Marta Kosmala z Dziadowej Kłody.

Katarzyna Nowak ucząca się w kaliskim liceum jeszcze nie wie na jaki cel wyda pieniądze ze stypendium. – Bardzo lubię język polski. W przyszłości chcę studiować pedagogikę, co pozwoli mi uczyć dzieci – stwierdziła licealistka.

Uroczystość w gmachu seminaryjnym poprzedziło nabożeństwo koronki do Miłosierdzia Bożego przed Najświętszym Sakramentem.

Fundusze, które dzisiaj zostały rozdzielone jako stypendia papieskie zostały zebrane podczas zbiórki we wszystkich parafiach diecezji kaliskiej w dniu 9 października 2016 r., czyli w czasie XVI Dnia Papieskiego i w całości przeznaczone na ten cel.

Kalisz: 66 osób odebrało stypendia im. św. Jana Pawła II
Oceń ten artykuł

Zobacz także
Wasze komentarze