Kalisz: debata o ekologii w duchu encykliki Laudato si
O tym jak powinny wyglądać relacje człowieka z Bogiem Stwórcą i jak w dzisiejszych czasach dbać o środowisko mówili ks. Zbigniew Kucharski, sekretarz zespołu Laudato si przy Radzie KEP i ks. Marek Jasianek, diecezjalny duszpasterz środowisk Laudato si, którzy wzięli udział w debacie nt. ekologii w duchu encykliki Laudato si z okazji Światowego Dnia Modlitw o Ochronę Stworzenia. Debata odbyła się w niedzielę wieczorem w nowym studiu Telewizji Internetowej „Dom Józefa” w Kaliszu.
Światowy Dzień Modlitw o Ochronę Stworzenia rozpoczęła Msza św. w kościele św. Apostołów Piotra i Pawła w Kaliszu pod przewodnictwem ks. Zbigniewa Kucharskiego, sekretarza zespołu Laudato si przy Radzie KEP.
Przez całą niedzielę po każdej Mszy św. w studio wyświetlany był 16-minutowy film Gratias Domine na temat papieskiej encykliki Laudato si.
– Takie debaty są bardzo potrzebne, należy rozmawiać, bo dopiero wtedy kiedy mamy eksport i import myśli ludzkiej pomiędzy osobami jesteśmy w stanie kreatywnie wyprowadzać bardziej dojrzałe, bogatsze refleksje, a temat przestrzeni ekologicznej wymaga pochylenia się, ponieważ jest wiele spraw, które trzeba wyjaśniać, jak również umieć spostrzegać, że w centrum ekologii stoi Bóg Ojciec Stworzyciel – powiedział KAI ks. Zbigniew Kucharski.
>>> Franciszek: ochrona środowiska to także kwestia naszego zbawienia [TEKST ORĘDZIA]
Duchowny dodał, że rolą Kościoła jest właściwa formacja chrześcijańska, co także wiąże się z ekologią. – Ważne jest to, żeby dostrzegać i uwrażliwiać ludzi w aspekcie moralnym i etycznym w tych zakresach. Tutaj mamy do czynienia z dobrem i złem, mówimy o grzechu i o nawróceniu. O grzechu mówimy wtedy, kiedy realnie dzieje się coś niedobrego, o nawróceniu mówimy, gdy staramy się być bliżej Boga i w Jego kierunku zmierzać – zaznaczył sekretarz zespołu Laudato si przy Radzie KEP.
Ks. Marek Jasianek wyjawił, że w diecezji kaliskiej powstaje zespół ludzi, którzy będą pochylać się nad tematyką ekologii. – Chcemy zacząć tworzyć ten zespół od młodych ludzi, którzy mają niesamowite pomysły na tematy ekologiczne. Młodzi się wrażliwi, podejmują działania ekologiczne w szkołach czy innych organizacjach. Myślę, że wypracowane pomysły będzie można przekuć na coś konkretnego co zadziała w naszej diecezji. Mam nadzieję, że młodzi ludzie odpowiedzą na nasze zaproszenie i przyjadą na takie spotkanie do Chojnika, a planujemy je zorganizować na początku października – wyjawił diecezjalny duszpasterz środowisk Laudato si.
Pomysłodawcą diecezjalnych obchodów „Czasu dla Stworzenia”, które rozpoczęły się 1 września Światowym Dniem Modlitw o Ochronę Stworzenia, a zakończą 4 października Dniem św. Franciszka z Asyżu, patrona ekologów jest Piotr Nowicki, redaktor naczelny Telewizji Internetowej „Dom Józefa”.
>>> Bydgoszcz: dlaczego błogosławimy zwierzęta?
– Dzisiaj zainaugurowaliśmy działalność studia i przez cały miesiąc chcemy zachęcać do zatrzymania i przemyślenia działań dla dobra otaczającej nas przyrody. W każdy piątek września planujemy różnego rodzaju wydarzenia związane z tematyką ekologiczną, w kontekście społeczno-ekonomicznym. W planach jest m.in. film dokumentalny połączony z dyskusją oraz koncert muzyczny z udziałem publiczności transmitowany na żywo – tłumaczy w rozmowie z KAI Piotr Nowicki.
W piątek, 6 września, odbędzie się dyskusja o projektach i dotychczasowych działaniach zespołu Caritas Laudato si z udziałem Marcina Kawko, doktoranta SGH, członka Zarządu Projekt PL, współpracownika Klubu Jagiellońskiego, Caritas Polska, Instytutu Tertio Millennio. W spotkaniu wezmą udział studenci i uczniowie szkół śrdenich.
Wszystkie działania prowadzone są wspólnie z ks. Markiem Jasiankiem, diecezjalnym duszpasterzem środowisk Laudato si.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |