
fot. z arch. KAI
Kalisz: Międzynarodowe Sympozjum Józefologiczne
Po raz 56. odbyło się w Kaliszu Sympozjum Józefologiczne. W tym roku miało ono charakter międzynarodowy, ponieważ wzięli w nim udział znakomici prelegenci z kraju i zagranicy. W jednym z referatów biskup sosnowiecki Artur Ważny wskazywał jak wyjść nawet z najtrudniejszych kryzysów, naśladując św. Józefa. Wykłady poprzedziła Msza św. w Kaplicy Cudownego Obrazu św. Józefa w kaliskiej bazylice sprawowana przez biskupa kaliskiego Damiana Bryla.
W homilii celebrans wskazywał, że w adhortacji Redemptoris Custos Jan Paweł II zachęcał, aby szukać wsparcia u św. Józefa. – „Trzeba modlić się o to orędownictwo; jest ono ustawicznie potrzebne Kościołowi nie tylko dla obrony przeciw pojawiającym się zagrożeniom, ale także i przede wszystkim dla umocnienia go w podejmowaniu zadania ewangelizacji świata i nowej ewangelizacji” – cytował biskup kaliski.
>>> Święty Józef – wzór prawdziwego mężczyzny
Prosił wiernych, aby z pomocą św. Józefa nieśli dobrą nowinę innym. – Chciałbym drodzy, żebyśmy dzisiaj modlili się za Kościół święty, właśnie przez wstawiennictwo naszego patrona, byśmy umieli dzisiaj nieść dobrą nowinę światu, żebyśmy nie bali się, żebyśmy znaleźli dobre słowa, dobry sposób, żeby dobra nowina o Chrystusie zmartwychwstałym dotarła do każdego – podkreślał kaznodzieja.
Stwierdził, że wiedza o św. Józefie ma prowadzić do naśladowania go. – Chcemy lepiej poznać św. Józefa, chcemy więcej wiedzieć o nim po to, żeby jeszcze bardziej i piękniej go kochać oraz naśladować w jego oddaniu i posłuszeństwie – zaznaczył bp Bryl.

Na wykłady zaproszono uczestników do budynku Wyższego Seminarium Duchownego w Kaliszu.
Rozpoczynając sympozjum ks. dr Andrzej Latoń, prezes Polskiego Studium Józefologicznego przywołał papieża Franciszka, którego nazwał józefowym, ponieważ to on pięć lat temu ogłosił Rok Świętego Józefa, a wcześniej Nadzwyczajny Rok Świętego Józefa dla kaliskiego sanktuarium, wprowadził do litanii nowe wezwania do św. Józefa, w tym sługa zbawienia, sługa Chrystusa.
Wspomniał też papieża Piusa IX, który ogłosił św. Józefa patronem Kościoła Powszechnego i papieża Leona XIII, autora jedynej encykliki o św. Józefie.
Dodał, że w swoim nauczaniu często św. Józefa przywoływali papieże Jan Paweł II i Benedykt XVI.
W słowie wstępnym biskup kaliski zachęcał, aby poznawać św. Józefa poprzez pogłębioną refleksję teologiczną i biblijną. – Ważne jest, abyśmy przez to poznawanie św. Józefa lepiej kształtowali naszą pobożność i duchowość józefową. Potrzebujemy solidnej refleksji, aby nasze życie duchowe dobrze ustawić – przekonywał bp Bryl.
Pierwszy wykład nt. „A tego nie zauważyli Jego Rodzice (por. Łk 2, 43b) – kryzys jerozolimski i jego przezwyciężenie wygłosił bp Artur Ważny, który wskazywał, że w życiu św. Józefa można wyróżnić cztery kryzysy: nazaretański, betlejemski, egipski i jerozolimski.
Skupił się na kryzysie jerozolimskim, który dotyczył sytuacji odnalezienia Jezusa w świątyni jerozolimskiej.
Podkreślał, że św. Józef dzięki zaufaniu Panu Bogu potrafił wyjść zwycięsko z każdego kryzysu.
Przekonywał, że każdy człowiek tak jak św. Józef może wyjść nawet z najtrudniejszego kryzysu, kiedy całkowicie zaufa Bogu. – Cała ta historia o odnalezieniu Jezusa w świątyni krótko zrelacjonowana w Ewangelii św. Łukasza zaprasza nas do takiego spojrzenia na nasze życie, zwłaszcza w sytuacjach trudnych. Pan Bóg stawiając św. Józefa w sytuacjach kryzysowych zaprasza go do podjęcia działania, do wyzwolenia różnych umiejętności. Podobnie my możemy w takich niełatwych sytuacjach, kiedy nawet myślimy, że Pan Bóg nas zostawia, odkrywać, że tak naprawdę wtedy Bóg nam ufa i chce, żebyśmy działali słuchając Ducha Świętego i zamieniając to, co usłyszymy w czyn – mówił bp Ważny.
W kolejnym wykładzie redemptorysta o. prof. Marek Raczkiewicz z Uniwersytetu San Damaso w Madrycie przedstawił św. Józefa w pobożności hiszpańskiej.
W sesji popołudniowej prof. Cayetana Johnson z Uniwersytetu San Damaso w Madrycie zaprezentuje ikonografię ukazującą św. Józefa.
Wykład nt. „Józef z Nazaretu czy Betlejem? Studium biblijno-archeologiczne” wygłosi ks. Jakub Bogacki z Uniwersytetu San Damaso w Madrycie, wiceprezes Polskiego Studium Józefologicznego.
Obraz św. Józefa na podstawie katechez środowych papieża Franciszka przedstawi ks. Witold Morozowicz.
Organizatorami sympozjum są: Polskie Studium Józefologiczne w Kaliszu i Wydział Teologiczny UAM w Poznaniu przy zaangażowaniu Uniwersytetu San Damaso w Madrycie.
– Ze względu na stale rosnącą liczbę uczestników Sympozjum Józefologicznego wykłady staramy się dobierać nie tylko pod kątem naukowym, ale też bardziej konferencyjnym, żeby ludzie mogli wyjść nie tylko z wiedzą naukową, ale też bardziej uduchowieni. Dbamy też o podniesienie poziomu naukowego poprzez współpracę zagraniczną. Mam tutaj na myśli Uniwersytet San Damaso w Madrycie. Zależy nam na łączeniu nauki z przekazem pobożności, tzn. duchowość i intelekt. Staramy się wypracować taką metodę uprawiania józefologii, żeby była atrakcyjna dla ludzi – powiedział KAI ks. Jakub Bogacki, wiceprezes Polskiego Studium Józefologicznego.
Kalisz ze względu na znajdujący się tam cudowny obraz Świętej Rodziny stał się miejscem szczególnej czci oddawanej św. Józefowi. Biskupi włocławscy jako opiekunowie sanktuarium kaliskiego w latach 1818-1992 byli też gorliwymi propagatorami kultu św. Józefa, dlatego nie przypadkiem Kalisz stał się miejscem założonego 24 września 1969 r. Polskiego Studium Józefologicznego.
Zamysł założenia studium powziął wielki eklezjolog i mariolog bp Antoni Pawłowski. Program pracy studium zaaprobował w 1970 r. prymas Polski kard. Stefan Wyszyński. Pierwszym prezesem był dogmatyk o. dr Albert Urbański z Krakowa. Kolejni prezesi to: ks. dr Stanisław Rumiński, ks. prof. Wojciech Hanc, ks. dr Krzysztof Konecki, ks. dr Władysław Czamara. Od 2001 r. pracami studium kieruje ks. dr Andrzej Latoń.
Jednym z zadań Polskiego Studium Józefologicznego jest propagowanie dorobku myśli józefologicznej na forum międzynarodowym. Józefologowie polscy brali udział we wszystkich dotychczasowych sympozjach narodowych, zwanych często kongresami, które zaczęto organizować po Soborze Watykańskim II.
Na przełomie września i października 2009 r. w Kaliszu odbył się Międzynarodowy Kongres Józefologiczny i zostało oddane do użytku Centrum Józefologiczne.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |