fot. poglądowe Flickr/EpiskopatNews

Kalisz: modlitwa o jedność chrześcijan

W Tygodniu Modlitw o Jedność Chrześcijan, bp Damian Bryl przewodniczył Mszy św. w katedrze św. Mikołaja w Kaliszu. W modlitwie uczestniczyli przedstawiciele Kościołów i wspólnot chrześcijańskich. – Wielkim znakiem nadziei jest to, że jesteśmy razem, że czujemy ważność tej modlitwy i wspierania się, chociażby w pomocy najbardziej potrzebującym – mówił w  homilii biskup kaliski.

Kaznodzieja odwołał się do Soboru Nicejskiego, który odbył się w 325 r. w Konstantynopolu. – Przewodnicy ówczesnych wspólnot chrześcijańskich spotkali się, aby razem modlić się, żeby dobrze nazwać prawdę o Jezusie. Po wielu dniach modlitwy, rozmów i wspólnych dociekań sformułowali wyznanie wiary, które do dzisiaj zbiera najważniejsze prawdy naszej wiary – powiedział bp Bryl.

Zaznaczył, że Papież Franciszek w bulli na Rok Jubileuszowy prosi, żebyśmy wspomnieli to wydarzenie, szczególnie w kontekście, gdy modlimy się o jedność. „Sobór Nicejski jest kamieniem milowym w dziejach Kościoła. Jego rocznica zachęca chrześcijan do zjednoczenia w uwielbieniu i dziękczynieniu Trójcy Świętej, a w szczególności Jezusowi Chrystusowi, Synowi Bożemu, który objawił nam tę tajemnicę miłości” – cytował biskup kaliski.

Wskazał, że jest w nas pragnienie jedności, ale niestety doświadczamy jeszcze podziału, który nie buduje, nie jest dobrym świadectwem wobec świata. – Papież Jan Paweł II w dokumencie przygotowującym na jubileusz roku 2000 napisał, że „wśród grzechów domagających się szczególnego wysiłku pokuty i nawrócenia trzeba z pewnością wymienić te, które zaszkodziły jedności, jakiej Bóg pragnął dla swojego ludu”.

>>> Na czym polega jedność chrześcijan? 

„W ciągu swoich dziejów wspólnota Kościoła często nie bez winy ludzi z jednej i drugiej strony doświadczała bólu podziałów, które są zdecydowanie przeciwne woli Chrystusa i stanowią dla świata okazję do zgorszenia” – cytował papieża.

Podkreślił, że gdy uświadamiamy sobie nasze słabości, które prowadzą do podziałów, odkrywamy wezwanie do nawrócenia, do przemiany. „Jeżeli możemy mówić o większej dojrzałości wspólnej i wzajemnej modlitwy dzięki dialogowi ekumenicznemu, to dlatego, że dialog ten spełnia zarazem funkcję rachunku sumienia. Takie radykalne wezwanie do uznania własnej grzeszności powinno kształtować też ducha dialogu ekumenicznego” – mówił za Janem Pawłem II.

Wyraził radość ze wspólnej modlitwy i podejmowania dialogu. -Dziękuję wszystkim, którzy podejmują dialog. Dokonuje się on na kilku poziomach. Jest to dialog wspólnej modlitwy, która teraz się dzieje. Jest to dialog poszukiwania teologicznych dobrych rozwiązań. Jest to także dialog spotkania, współdziałania, życzliwego bycia razem. Prośmy dzisiaj dobrego Boga, żeby nam w tych zmaganiach, poszukiwaniach, w tej naszej drodze do jedności błogosławił i nam towarzyszył – powiedział bp Bryl.

W swoim przemówieniu ks. Julian Kopiński z Kościoła polskokatolickiego w imieniu Polskiej Rady Ekumenicznej podziękował za spotkanie i wspólną modlitwę w intencji jedności chrześcijan.

Wskazał, że w tym roku przypada 25. rocznica podpisania w naszym kraju przez Kościoły chrześcijańskie deklaracji o wzajemnym uznaniu chrztu.

Przypomniał też słowa kard. Józefa Glempa wypowiedziane podczas nabożeństwa ekumenicznego, w trakcie którego podpisano deklarację. – Ówczesny Prymas zaznaczył, że „rozdarcie chrześcijaństwa trwa już od wieków, więc na powrót do jedności trzeba też dużo czasu” i dodał, że „jesteśmy dopiero na początku trudnej, ale pięknej drogi” – mówił przewodniczący kaliskiego oddziału Polskiej Rady Ekumenicznej.

>>> Kard. Koch: celem ekumenizmu jest zniesienie podziału Wschód-Zachód

W kaliskiej katedrze na wspólnej modlitwie zgromadzili się biskup kaliski Damian Bryl, orionista ks. Antoni Wita, diecezjalny referent ds. ekumenizmu, ks. Julian Kopiński z Kościoła polskokatolickiego, przewodniczący kaliskiego oddziału Polskiej Rady Ekumenicznej, ks. Tadeusz Jelinek z Kościoła Ewangelicko-Reformowanego w Żychlinie k. Konina, pastor Janusz Wanat z Kościoła Bożego w Chrystusie, ks. prał. Adam Modliński, proboszcz katedry św. Mikołaja w Kaliszu, ks. Przemysław Tyblewski prefekt ASD w Poznaniu i klerycy roku propedeutycznego.

Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan rozpoczął się 18 stycznia w Kościele ewangelicko-reformowanym w Żychlinie k. Konina. Kolejne nabożeństwa odbędą się w Kościele rzymskokatolickim w Kotłowie, Kościele polskokatolickim w Kotłowie, Kościele Bożym w Chrystusie w Kaliszu, Kościele grekokatolickim w Kaliszu i Kościele ewangelicko-augsburskim w Kaliszu.

Na 23 stycznia zaplanowano konferencję z okazji 25 lat podpisania Deklaracji o Wspólnym uznaniu Chrztu Kościołów w Polskiej Radzie Ekumenicznej i Kościoła Rzymskokatolickiego w Polsce w roku 2000. Konferencja odbędzie się w studiu telewizyjnym „Dom Józefa”. Początek o godz. 17.00.

Organizatorami nabożeństw ekumenicznych są Diecezja Kaliska i kaliski oddział Polskiej Rady Ekumenicznej.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze