fot. Anna Gorzelana/misyjne.pl

Kalisz: przedstawiciele świata pracy modlili się u św. Józefa

– Dzisiaj potrzeba nam męstwa, abyśmy mieli odwagę stanąć w obronie niepodważalnych ludzkich wartości opartych na Ewangelii i prawie naturalnym – mówił wikariusz biskupi ks. kan. Paweł Guździoł, który przewodniczył Mszy św. w intencji pracowników i pracodawców w Narodowym Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu. Tegoroczna pielgrzymka odbyła się pod hasłem „Św. Józefie zjednocz nas w pielgrzymce nadziei”.

W zorganizowanych już po raz 33. ogólnopolskich modlitwach świata pracy w Kaliszu uczestniczyły delegacje pracodawców, robotników i rzemieślników, m.in. hutników, górników, stoczniowców, kolejarzy, rybaków. W pielgrzymkę po raz 19. włączyło się Duszpasterstwo Pracodawców i Przedsiębiorców „Talent”.

W homilii celebrans przypomniał, że 70 lat temu 1 maja 1955 r. na placu Świętego Piotra w Rzymie, papież Pius XII zwracając się do Katolickiego Stowarzyszenia Robotników Włoskich proklamował ten dzień świętem Józefa Rzemieślnika, nadając w ten sposób religijne znaczenie świeckiemu, obchodzonemu na całym świecie świętu pracy. – Świątobliwy Papież chciał też w ten sposób podkreślić godność pracy ukazać jej chrześcijański charakter i wpływ na całe życie społeczne – powiedział wikariusz biskupi ds. duszpasterskich.

>>> Kalisz: poeci, artyści, dziennikarze i literaci odprawili drogę krzyżową

Podkreślił, że tegoroczna pielgrzymka wpisuje się w Święty Rok Jubileuszowy przeżywany pod hasłem „Pielgrzymi nadziei”, a także w obchody 45. rocznicy podpisania porozumień sierpniowych i powstania Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność” oraz tysiącletniej historii   Królestwa Polskiego rozpoczętej koronacją Bolesława Chrobrego w 1025 r.

Wskazywał, że papież Franciszek zachęcał, aby Święty Rok Jubileuszowy „pomógł nam odkryć na nowo niezbędną ufność, zarówno w Kościele, jak i w społeczeństwie, w relacjach międzyludzkich, w stosunkach międzynarodowych, w promowaniu godności każdej osoby i w szacunku dla stworzenia”.

– Nadzieja i ufność są tak bardzo potrzebne w codziennym życiu. Nadzieję pokładamy w Bogu, ale jak bardzo potrzebne jest to wzajemne zaufanie międzyludzkie. Zaufanie w relacjach z innymi, zaufanie w pracy, zaufanie pomiędzy pracownikami, zaufanie pracowników do pracodawcy i zaufanie pracodawcy do pracowników. Tylko wtedy praca może dawać radość i zadowolenie nawet jeśli wiąże się z wysiłkiem i trudem fizycznym – akcentował kaznodzieja.

Przekonywał, że św. Józef jest wzorem pracownika. – Św. Józef cierpliwie pokazuje i uczy dorastającego Jezusa jak trzymać narzędzia, jak się nimi posługiwać i jak pracować. Wszyscy możemy się od niego uczyć, jak należy pracować bez względu na to jaką pracę wykonujemy. Żadna praca nie hańbi, ważne, żeby była wykonywana uczciwie i nie przynosiła nikomu krzywdy – stwierdził celebrans.

Wskazując na kolejną cechę św. Józefa, jaką jest męstwo przekonywał, że dzisiaj potrzeba mężnych chrześcijan. – Stajemy tutaj w Narodowym Sanktuarium św. Józefa i prosimy, aby Święty Józef wzmocnił w nas cnotę męstwa, byśmy mieli odwagę stanąć w obronie niepodważalnych ludzkich wartości. Wartości opartych na Ewangelii i na prawie naturalnym. Byśmy nie bali się protestować przeciwko niesprawiedliwości społecznej, ograniczaniu wolności. Wolności religijnej, wolności do wychowania dzieci, wolności słowa – podkreślał ks. Guździoł.

Po komunii św. w Kaplicy Cudownego Obrazu św. Józefa ks. kan. Paweł Guździoł zawierzył św. Józefowi pracowników i pracodawców.

>>> Kalisz: kościół Miłosierdzia Bożego uznawany za ewenement na skalę światową

List do pielgrzymów skierował prezydent RP Andrzej Duda. – Szacunek do ciężkiej pracy, pokora i niezachwiana wiara, a także odwaga – tymi cechami odznaczał się św. Józef, patron dzisiejszego dnia i kaliskiego sanktuarium. Te same wartości stanowiły fundament ruchu Solidarności… Wspólne działanie i nieustępliwość polskich robotników doprowadziły najpierw do ogólnonarodowego zrywu, a ostatecznie do przemian demokratycznych… Również dzisiaj silna wspólnota robotników i pracodawców, zjednoczona w imię fundamentalnych polskich ideałów, pozostaje kluczem do rozwoju gospodarki narodowej i pomyślności rodaków – napisał prezydent Polski.

Uroczystość zakończyła się pod figurą św. Jana Pawła II, gdzie odśpiewano Barkę i złożono kwiaty. Tradycyjnie już zgromadzeni na uroczystości połamali się chlebem.

Organizatorem pielgrzymki jest NSZZ „Solidarność” Region Wielkopolska Południow

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze