Kalwaria Zebrzydowska: ponad 1,8 mln pielgrzymów w 2024 roku
1 mln 830 tys. 253 pielgrzymów i turystów nawiedziło kalwaryjskie sanktuarium w 2024 roku. To kolejny wzrost w ostatnich latach, tym razem o ponad dwieście tysięcy w porównaniu do poprzedniego roku – poinformowało biuro prasowe sanktuarium.
„Na podobnym poziomie utrzymuje się liczba grup turystycznych odwiedzających Kalwarię, jednak w minionym roku przybyło turystów zagranicznych, nawet z najbardziej odległych stron świata (Chile, Japonia, Indie, Nikaragua, Portoryko, Singapur czy Filipiny). Największą grupą z zagranicy okazali się pielgrzymi ze Stanów Zjednoczonych” – wylicza o. Tarsycjusz Bukowski OFM z biura prasowego kalwaryjskiego sanktuarium zwracając uwagę, że coraz więcej osób przybywa w gronie rodziny lub indywidualnie, szczególny wzrost widoczny jest podczas wielkich uroczystości, jak Misterium Męki Pańskiej, obchody Wniebowzięcia NMP, czy Pielgrzymka Rodzin Archidiecezji Krakowskiej.
W Kalwaryjskim Centrum Informacji oraz w zakrystii swoją obecność odnotowało ponad 136 tys. pielgrzymów w grupach zorganizowanych, z czego połowa z nich korzystała z oprowadzenia przez przewodników sanktuarium. Z noclegów w Domu Pielgrzyma skorzystało prawie 25 tys. wiernych. Wielotysięczne tłumy nawiedziły kalwaryjskie sanktuarium w Wielkim Tygodniu (ponad 170 tys.) oraz podczas uroczystości Zaśnięcia i Wniebowzięcia NMP, a także podczas Pielgrzymki Rodzin Archidiecezji Krakowskiej (85 tys.).
Oprócz cyklicznych wydarzeń związanych z funkcjonowaniem sanktuarium, jak wielkie odpusty czy pielgrzymki, w minionym roku w Kalwarii Zebrzydowskiej odbywały się ogólnopolskie uroczystości jubileuszu 800-lecia stygmatyzacji św. Franciszka. Sanktuarium gościło Zarząd Generalny Zakonu Braci Mniejszych i dwa razy Ojca Generała Massimo Fusarellego. Ponadto działalność edukacyjną i kulturalną rozpoczęło Centrum Dziedzictwa i Dialogu. Podczas jubileuszowych uroczystości 25-lecia obecności sanktuarium na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO nowo wyremontowane budynki zostały poświęcone. Muzeum “Wiara i sztuka” cieszyło się wielkim zainteresowaniem wśród odwiedzających Kalwarię. Zakończono prace konserwatorskie w ośmiu kaplicach na dróżkach kalwaryjskich, które były przeprowadzone wraz z remontem i powstaniem Centrum Dziedzictwa i Dialogu w ramach projektu “Dziedzictwo Sanktuarium w Kalwarii Zebrzydowskiej na szlaku UNESCO”, finansowanego ze środków EOG. Prowadzono także projekt “Szopka Bernardyńska Całoroczna”, który uzyskał wsparcie finansowe Województwa Małopolskiego.
„W ciągłym wzroście przybywających do Kalwarii widać, jak bardzo człowiek potrzebuje ciszy, modlitwy i mocy Boga” – komentuje o. Tarsycjusz Bukowski OFM.
Sanktuarium maryjno-pasyjne w Kalwarii Zebrzydowskiej to zespół 42 obiektów sakralnych, które ufundowała rodzina Zebrzydowskich. Jego początki sięgają 1600 r. W 1999 r. klasztor bernardynów wraz z dróżkami został wpisany na listę Światowego Dziedzictwa Kultury i Natury UNESCO, co sprawiło, że sanktuarium odwiedzają nie tylko pielgrzymi, ale i turyści z całego świata.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |