Kamperem na Jasną Górę

Cztery kółka łączą – mówili o doświadczeniu wspólnoty uczestnicy VI Ogólnopolskiej Pielgrzymki Karawaningowej na otwarcie nowego sezonu. Na Jasnej Górze odbyło się dwudniowe spotkanie z udziałem ok. 500 załóg, a w nich ok. 1,5 tys. osób.

Karawaning to współczesna forma aktywnej turystyki motorowej, dla której bazą noclegowo-żywieniową są kampery i przyczepy kempingowe. Na jasnogórskie spotkanie przyjechały całe rodziny. Uczestnicy zlotu zapewniali, że to bardzo jednocząca pasja.

– Wspólnie się modlimy, rozmawiamy, wymieniamy doświadczenia i planujemy nowy sezon, bo z naszych spotkań i rozmów wynikają nowe wspólne podróże. – Świetna sprawa – zachwala Stefan Ostrowski z Choroszczy na Białostocczyźnie, który od lat podróżuje kamperem, teraz już z dziećmi. 10-letni Piotruś to prawdziwy znawca karawaningu. Przekonuje, że kamper jest lepszy niż przyczepa, bo więcej się w nim zmieści, nie musi się np. rozstawać ze swoim sprzętem sportowym, a i rowery się zmieszczą dodaje. Potrafi też bez końca wymieniać miejscowości w kraju i na świecie, które zwiedził z rodzicami.

Tomasz Kozyra z Rzeszowa przyjechał na rozpoczęcie sezonu, bo jak zapewnia, znajduje tu duchową atmosferę, którą potrzebuje, „bo jak się z Bogiem zacznie, to jest łatwiej przez cały rok”. W ciągu miesiąca potrafi przejechać ponad 7 tys. kilometrów, zwiedzając np. miejsca znane z planów filmowych jak „Krzyżacy” czy „U Pana Boga za piecem”. – Kamper daje wolność – zachęca.

Cztery kółka łączą; w przyjaźni i w miłości – zapewnia Tomasz Kozyra, a jego kolega podkreśla wielką życzliwość, którą okazują sobie miłośnicy karawaningu na trasach, parkingach czy polach namiotowych.

fot. Biuro Prasowe Jasnej Góry

Eucharystii na rozpoczęcie spotkania przewodniczył bp Jan Piotrowski z Kielc, który zachęcał pielgrzymów do realizowania ewangelicznych ideałów na turystycznych szlakach.

Nad przebiegiem spotkania czuwał ks. Mariusz Chmura z diec. kieleckiej, który przygodę z karawaningiem przeżywa od 9 roku życia, jeździ kamperem–samoróbką, samodzielnie przystosowanym przez niego do podróży.

 

Od drugiej pielgrzymki organizatorem spotkań jest Katolickie Stowarzyszenie Karawaningowe „Razem w drodze”. Celem Stowarzyszenia jest działanie na rzecz: turystyki, w szczególności karawaningowej; pogłębianie i propagowanie wartości katolickich i patriotycznych; duszpasterstwo środowisk karawaningowych, a także innych; propagowanie zasad bezpieczeństwa w ruchu drogowym; podnoszenie poziomu wiedzy i umiejętności oraz integracja społeczna środowisk związanych z turystyką, wypoczynkiem, rekreacją, sportem, motoryzacją itp.

Na program pielgrzymki złożyły się m.in.: droga krzyżowa na Wałach, udział w Apelu Jasnogórskim, Msza św. z prośbą o błogosławieństwo na rozpoczęcie nowego sezonu karawaningowego, błogosławieństwo kamperów, przyczep i holowników oraz zwiedzanie Jasnej Góry.

Jako przejaw kultury i stylu życia, a także forma rekreacji karawaning ukształtował się pod koniec XIX w. w Wielkiej Brytanii, tam powstał pierwszy rekreacyjny wóz konny. Dużą popularność zyskał w Stanach Zjednoczonych. Na początku XX w. w Wielkiej Brytanii zaczęły powstawać profesjonalne przyczepy kempingowe, a nowo powstały skauting przyczynił się do popularyzacji turystyki namiotowej.

fot. Biuro Prasowe Jasnej Góry

Do Polski karawaning dotarł w latach trzydziestych XX w., ale dopiero w latach pięćdziesiątych ubiegłego stulecia zainteresowanie karawaningiem zaczęło rosnąć. Powstały nawet pierwsze przyczepy kempingowe, tworzone przez majsterkowiczów amatorów. Dynamiczny rozwój krajowej i zagranicznej turystyki kempingowej stał się udziałem Polaków dopiero w latach siedemdziesiątych. Wtedy podjęto decyzję o rozpoczęciu produkcji polskiej przyczepy kempingowej N 126 w zakładach Predom Niewiadów.

Powstały również pierwsze organizacje, skupiające pasjonatów karawaningu, działające jako koła lub sekcje przy organizacjach popularyzujących polską motoryzację (Automobilkluby, Polski Związek Motorowy). W kolejnych latach w Polsce produkowano nawet kilka modeli przyczep. Zbudowano również prototypowe samochody kempingowe na bazie samochodów nysa, polonez czy tarpan. Wzrost popularności karawaningu wpływa także na dynamiczny rozwój infrastruktury kempingowej.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze