Kanada: „w tej walce zła z dobrem jaskrawo wyrażają się zasady Rycerzy Kolumba”
W tej walce zła z dobrem jaskrawo wyrażają się cztery zasady Rycerzy Kolumba – powiedział narodowy kapelan tej organizacji w Ukrainie bp Mychajło Bubnij. Podziękował Rycerzom za stałe poparcie różnorakich projektów Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego (UKGK) i narodu Ukrainy. Władyka przemawiał na 142. Najwyższej Konwencji tej największej na świecie katolickiej organizacji mężczyzn, która 8 sierpnia zakończyła swe 3-dniowe obrady w kanadyjskim Québecu.
„Już trzeci rok reprezentuję kraj, który znajduje się w stanie wojny i co godzinę broni swego prawa do istnienia” – oświadczył gość z Ukrainy. Zwrócił uwagę na rzeczywistość, „którą, jak się wydawało, świat ma już dawno za sobą, kierując się ku wyższym wartościom, jak wartość życia ludzkiego i cywilizacyjny rozwój społeczeństwa”, a tymczasem toczy się walka, w której „jaskrawo wyrażają się cztery zasady naszego zakonu: jedność, dobroczynność, braterstwo i patriotyzm”.
Mówca podziękował Rycerzom Kolumba za pomoc humanitarną udzielaną jego rodakom, za wolontariat i zaznaczył, że „pudła z napisem «Solidarni z Ukrainą. Knights of Columbus» trafiły do rąk kilkudziesięciu tysięcy Ukraińców, którzy doświadczyli ran wojny”. Podkreślił zwłaszcza dobroczynność tej organizacji, przypominając, iż „karawany ciężarówek z ładunkiem humanitarnym, oznaczone logo Rycerzy jako jedne z pierwszych przywoziły tę niezbędną pomoc”.
>>> Kanada: po raz pierwszy w historii kobieta szefową sztabu generalnego armii
„Widzieliśmy, jak Rycerze Kolumba mobilizowali się, aby jak najszybciej zapewnić pilną pomoc poszkodowanym. Doświadczyliśmy radości lekarzy ze zburzonych szpitali, przepełnionych ranną ludnością cywilną, gdy nasi kapelani przywozili niezbędne środki medyczne i lekarstwa, stając się współuczestnikami ofiarnej misji lekarza, który ratuje życia przy wyciu syren i świście rakiet. Dobroczynność Rycerzy nabrała znaczenia ewangelicznego, gdy stała się miejscem spotkania Chrystusa Miłosiernego z człowiekiem potrzebującym” – wskazał greckokatolicki egzarcha Odessy. Dodał, że braterstwo Rycerzy przekracza granice państwowe i terytorialne, odnosząc się do schronienia udzielanego przez nich uchodźcom ukraińskim.
Za najwyższy szczebel i całkowitą przynależność do wspólnoty Rycerzy uznał on patriotyzm i w tym kontekście przypomniał setki tysięcy swych rodaków, którzy od pierwszych godzin pełnowymiarowego wtargnięcia Rosji na Ukrainę zaczęli bronić swego kraju, swojej ziemi, swych kobiet i dzieci. Wezwał również do uczczenia pamięci kilkudziesięciu tysięcy poległych żołnierzy, w tym także „naszych braci Rycerzy, którzy ofiarowali własne życie za ojczyznę i pozostali dla nas na zawsze prawdziwymi bohaterami”. „Ofiary te stały się odblaskiem Ewangelii miłości, którą głosił Jezus Chrystus w Ewangelii św. Jana: «Nikt nie ma większej miłości od tej, gdy ktoś życie swoje oddaje za przyjaciół swoich» (J 15, 13)” – powiedział mówca.
>>> Kanada: młodzi katolicy częściej praktykują swą wiarę [+GALERIA]
W konwencji w Québecu wzięło udział ponad 2 tys. delegatów z całego świata, wśród nich delegacja z Ukrainy, w której skład – oprócz bp. Bubnija – wchodził także łaciński metropolita lwowski abp Mieczysław Mokrzycki.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |