Fot. Youtube.com

Były kapelan królowej Elżbiety: synodalność nie może oznaczać politycznych wojen wewnątrz Kościoła

W ostatnich dekadach było dużo przypadków konwersji anglikańskich kapłanów na katolicyzm. Często główną przyczyną był „postępowy” kierunek Kościoła Anglii. Jedną z osób, która niedawno zdecydowała się zostać katolikiem jest dr Gavin Ashenden, były protestancki biskup, a także kapelan królowej Elżbiety. 7 stycznia 2022 r. odbyło się z nim spotkanie w formie online pt. „Kościół, synodalność, kultura i społeczeństwo – wyzwania i zagrożenia, źródła nadziei”.

Dr Gavin Ashenden przeszedł długą drogę do Kościoła katolickiego. Został kapłanem anglikańskim w 1980 r. Posługiwał w wielu parafiach na terenie Anglii, pracował naukowo, przemycał biblię i leki za Żelazną Kurtynę. Działał ekumenicznie i był członkiem Generalnego Synodu Kościoła Anglii. Przez prawie 10 lat (2008-2017) pracował jako kapelan królowej Wielkiej Brytanii Elżbiety II. W IV niedzielę Adwentu, 22 grudnia 2019 r., został oficjalnie członkiem Kościoła rzymskokatolickiego. Jak do tego doszło?

Droga do katolicyzmu

Kościół Anglii został w dużej mierze opanowany przez świeckie i progresywne nurty, czego przejawem było na przykład ustanowienie kapłaństwa kobiet. Mocno wpłynęły na postawę byłego protestanckiego biskupa także cuda eucharystyczne. Ważnym drogowskazem w jego przejścia na katolicyzm okazała się również Matka Boża, co jest wspólnym mianownikiem wielu konwersji, jak zauważyli prowadzący rozmowę. – W modlitwie różańcowej odkryłem potężne lekarstwo na duchowe trudności, jakich doświadczałem – mówił były kapelan królowej Elżbiety. Nie od razu jednak po opuszczeniu Kościoła Anglii stał się członkiem Kościoła katolickiego. Przez około dwa lata pełnił jeszcze funkcję biskupa Chrześcijańskiego Kościoła Episkopalnego. Ostatecznie zrezygnował z wysokiej pozycji, jaką zajmował, by pójść za Prawdą, którą odkrył – został katolikiem.

Synodalność

Jeżeli synodalność oznacza możliwość ożywienia wiary świeckich i ich zaangażowania jako Ciała Chrystusa, to byłaby bardzo dobra rzecz – zaznaczyl dr Ashenden. Zwrócił uwagę, że zaangażowanie świeckich w Kościele anglikańskim pod pewnymi względami zostało dobrze zaiplementowane. Dodał jednak, że obawia się niewłaściwego kierunku drogi synodalnej. Podzielił się swoim doświadczeniem jako członka Generalnego Synodu Kościoła Anglikańskiego, którego uczestnikami byli duchowni, teolodzy, ale także świeccy wybrani przez kongregacje. To naśladowało najgorsze aspekty systemu parlamentarnego – podkreślił gość spotkania. Synod podzielił się na swoiste partie polityczne, które walczyły ze sobą w niegodny Kościół. Najbardziej jednak zaskakujące dla dr. Gavina było to, że prowadzono te debaty bez „chrześcijańskiego zmysłu”.

Organizatorami spotkania było Chrześcijańskie Centrum Kultury Maryi, EWTN Polska oraz wydawnictwo AA. Całość rozmowy w języku angielskim z dr. Gavinem Ashendenem można obejrzeć na kanale Chrześcijańskiego Centrum Kultury Maryi Królowej.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze