Fot. Tom Def/unsplash

Kapsztad: ponad 100 strzałów z broni palnej zarejestrował jednej nocy system monitoringu akustycznego

Ponad 100 wystrzałów z broni palnej zarejestrował w nocy z wtorku na środę system monitoringu akustycznego Kapsztadu – poinformował w czwartek dziennik „Sowetan Live”, dodając, że rywalizujące ze sobą gangi zamieniły przedmieścia Kapsztadu w strefę wojny.

Strzelaninę zarejestrował miejski system akustycznego wykrywania strzałów, który może określić pozycję strzelców w czasie rzeczywistym, umożliwiając służbom szybkie dotarcie na miejsce zdarzenia. Południowoafrykańskie miasto zainwestowało w ciągu trzech lat około 860 milionów randów (około 46 mln USD) w techniczne środki zwiększające bezpieczeństwo – telewizję przemysłową, drony, kamery samochodowe, nadzór lotniczy, akustyczne wykrywanie strzałów z broni palnej oraz centralny system cyfrowy, koordynujący działanie tych urządzeń w czasie rzeczywistym (EPIC).

„Republika Południowej Afryki koniecznie musi zintensyfikować działania przeciwko miejskiemu terroryzmowi. Potrzebujemy wiarygodnych, szczegółowych informacji, na których możemy polegać, a nie wystraszonych ludzi wskazujących nam przeciwny kierunek”, powiedział portalowi TimesLive Jean-Pierre „JP” Smith, odpowiedzialny w radzie miejskiej Kapsztadu za bezpieczeństwo i ochronę.

>>> Włochy: 9 migrantów zginęło, 15 zaginionych w wyniku zatonięcia łodzi na Morzu Śródziemnym

Za kilka dni nad miastem pojawi się dwumiejscowy ISR (samolot rozpoznawczo-obserwacyjno-informacyjny), zwany również Eye in the Sky, wyposażony w najnowocześniejsze kamery, które dostarczą policji informacje o konkretnych zdarzeniach oraz zdjęcia lotnicze. „Dzięki niemu będziemy mogli natychmiast skupić się na dowolnym obszarze, zrobić zbliżenie, +policzyć piegi+ na policzku strzelającego. Następnie podążać za nim do jego kryjówki, nawet jeśli po drodze zmieni ubranie” – zachwalał samolot Smith.

Urzędnik odniósł się też do rozpowszechnianego od kilku dni w mediach społecznościowych minutowego filmu, pokazującego mężczyznę trzymającego w dłoni srebrne pióro. Rozkręca je, do komory, w której zwykle umieszcza się pojemnik z tuszem wkłada pocisk kalibru 22 mm, przekręca korpus pióra i oddaje strzał, któremu towarzyszy głośny huk. Na koniec mówi, że taka broń dostępna jest za 1,8 tys. randów, czyli za 96 USD.

„Ponieważ taki przedmiot może strzelać, jego posiadanie jest nielegalne w świetle ustawy o kontroli broni palnej. Zaalarmowałem funkcjonariuszy policji, aby byli czujni – aresztujemy każdego, kto znajdzie się w jego posiadaniu” – powiedział przedstawiciel władz miejskich Kapsztadu Jean-Pierre „JP” Smith.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze