Kard. Aveline: region Morza Śródziemnego zasługuje na synod
„Region Morza Śródziemnego zasługuje na synod, tak jak się stało w przypadku Amazonii” – powiedział kard. Jean-Marc Aveline podczas dzisiejszego briefingu synodalnego w Watykanie. Po spotkaniach śródziemnomorskich w Bari w 2020 r., Florencji w 2022 r. i Marsylii w 2023 r. „Ojciec Święty postanowił kontynuować te wydarzenia, nadając im nowy impuls” – oświadczył arcybiskup Marsylii.
Z woli papieża Franciszka koordynuje on kościelną sieć w tym regionie, która pomaga ratować migrantów przemierzających Morze Śródziemne. „Ludzie giną na różnych szlakach migracyjnych: migranci uciekają ze swoich ziem nie tylko z powodu wojen, ale także z powodu katastrof klimatycznych i napięć geopolitycznych, co niestety widzimy dzisiaj w przypadku konfliktu w Izraelu” – wskazał francuski hierarcha. Dodał, że „nie trzeba być chrześcijaninem, by działać na rzecz pokoju, ale Kościół może wnieść w to swój wkład”.
Z kolei południowosudański kardynał Stephen Ameyu Martin Mulla mówił o problemie poligamii, który dotyczy nie tylko jego ojczyzny, ale całej Afryki. Sympozjum Konferencji Biskupich Afryki i Madagaskaru wydało dokument na ten temat, w którym wskazano na znaczenie duszpasterstwa rodzin poligamicznych, należy bowiem zająć się ludźmi w ich sytuacjach życiowych i tam, gdzie powstają problemy.
Podsekretarz Synodu Biskupów bp Luis Marín De San Martín zapewnił, że podczas zgromadzenia „nie ma walki o władzę”, gdyż „przychodzimy do Kościoła, aby służyć, a Kościół synodalny jest Kościołem dynamicznym”.
Natomiast kard. Luis José Rueda Aparicio, arcybiskup Bogoty przypomniał o opcji preferencyjnej na rzecz ubogich, która po Konferencji Ogólnej CELAM w Medellín z 1968 roku charakteryzuje cały ten kontynent.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |