Benedykt XVI

Fot. Domena Publiczna

Kard. Becciu: Benedykt XVI zachowuje sprawność mimo postępującego wieku

1 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

– Mimo postępującego wieku, 91 lat, Benedykt XVI zachowuje sprawność – powiedział kard. Angelo Becciu o papieżu-seniorze, który w zeszłym tygodniu, po powołaniu wszystkich nowych kardynałów, przyjął ich w swojej rezydencji w Watykanie na „chwilę pozdrowień i modlitwy”. Kard. Becciu w rozmowie z watykańskim portalem „Vatican News” powiedział: „Papież-senior skierował do nas piękne, jasne słowa, tak jak to zwykł zawsze czynić”.

Kard. Becciu pracował przez dwa lata u boku papieża Benedykta XVI jako substytut w Sekretariacie Stanu Stolicy Apostolskiej. „To on wezwał mnie do Rzymu w 2010 roku, kiedy byłem nuncjuszem apostolskim na Kubie” – przypomniał watykański dyplomata. Scharakteryzował papieża-seniora jako „człowieka prostoty, nieśmiałego, ale pełnego czułości”. „Jest człowiekiem o metodycznym umyśle, który umie pogłębić teologię i tajemnicę Boga i udało mu się przybliżyć je ludziom” – powiedział kardynał.

Benedykt XVI spotkał się dziś z kardynałem Raymundo Damasceno Assis, emerytowanym arcybiskupem Aparecidy.

Opublikowany przez Polecam poczytać Ratzingera Wtorek, 3 lipca 2018

 

Jego zdaniem Benedykt XVI udowodnił, że jest człowiekiem odważnym. „Uświadomił sobie, że nie ma już sił do rządzenia Kościołem i podjął słynną i szlachetną decyzję o rezygnacji. Benedykt XVI nie był już w stanie sprawować swojego urzędu” – powiedział kard. Becciu.

„Pamiętam, że musieliśmy przygotować się na wyjazd na Światowy Dzień Młodzieży w 2013 r. do Brazylii i zdałem sobie sprawę, że był trochę niezdecydowany. Powiedziałem mu, że gdyby nie był w stanie tego zrobić, to młodzi ludzie mogliby zrobić Światowy Dzień Młodzieży bez papieża. Wtedy on odpowiedział, że Światowy Dzień Młodzieży bez papieża nie byłby Światowym Dniem Młodzieży, a zatem papież musi tam być. Nie powiedział: `będę tam`, ale „papież musi tam być”. Zapowiedział swoją rezygnację w lutym 2013 r. Dominowało w nim poczucie obowiązku i odpowiedzialność wobec Kościoła” – powiedział kard. Becciu.

Zobacz także
Wasze komentarze