fot. Cornelia Steinwender/unsplash

Kard. Christoph Schönborn: przyjaźń jest eliksirem życia

Dla kardynała Christopha Schönborna przyjaźń ma nie tylko głęboko osobistą i duchową wartość, ale jest również ważna dla współistnienia społecznego. „Przyjaźń naprawdę jest eliksirem życia”, podkreślił arcybiskup Wiednia w czwartkowy wieczór podczas otwarcia nowej wystawy w Muzeum Katedralnym Wiednia na temat „W całej przyjaźni”.

W tym kontekście kard. Schönborn odniósł się do swojego biskupiego zawołania, które „świadomie wybrał”, gdy został mianowany w 1991 roku. Brzmi ono „Vos autem dixi amicos” – „Nazwałem was przyjaciółmi” z Ewangelii św. Jana. Słowa te padają w kontekście słów Jezusa o zaufaniu. Dlatego: „Bez zaufania nie ma przyjaźni”.

– Chcieć tego samego, nie chcieć tego samego, ten opis przyjaźni autorstwa Doktora Kościoła, św. Augustyna, jasno pokazuje, że przyjaźń opiera się na decyzji i porozumieniu woli. Łacińskie słowo „benevolentia” – „dobra wola” – trafnie wyraża istotę przyjaźni: „Chcieć dla siebie dobrze, wzajemna dobra wola, na tym polega przyjaźń” – podkreślił kardynał i zwrócił uwagę, że z takim nastawieniem przyjaźń na całe życie jest możliwa nie tylko między dwiema kobietami czy dwoma mężczyznami, ale także między mężczyzną a kobietą. „Przyjaźń z kobietą jest dla mnie szczególnie cenna” – wyznał kardynał dodając: „Małżeństwo jest dość smutne bez przyjaźni”.

>>> Franciszek: pogłębiajmy przyjaźń z Jezusem

„Czy może istnieć również przyjaźń z Bogiem?”, zapytał kardynał, odpowiadając: „Jeśli jest ktoś, kto chce dla mnie dobrze, to jest to Bóg”. Odnosząc się raz jeszcze do swojej dewizy biskupiej stwierdził: „Przyjaźń z Bogiem jest możliwa, ponieważ powiedział to sam Jezus i była to zasada przewodnia w moim życiu”.

Kard. Christoph Schonborn. Fot. youtube.com

Przyjaźń między politykami

Zdaniem kardynała przyjaźń może mieć również wymiar polityczny. Założenie Unii Europejskiej, na przykład, było możliwe dzięki przyjaźni między politykami takimi jak Robert Schuman, Alcide De Gasperi i Konrad Adenauer.

Fakt, że przyjaźń między politykami z różnych partii jest rzeczywistością, podkreślił również radny miasta Wiednia Peko Baxant (SPÖ), który zabrał głos w imieniu burmistrza Wiednia Michaela Ludwiga i radnej miasta ds. kultury Veroniki Kaup-Hasler. Rozpowszechniony w mediach obraz, że istnieje tylko konflikt między politykami o różnych kolorach, należy przeciwstawić faktowi, że „z około 4000 uchwał i decyzji podejmowanych co roku w Wiedniu, około 80 procent jest jednomyślnych”.

Przyjaźń nie jest kategorią prawną, ale ma wymiar społeczny. Według Baxanta przyjaźń jest najlepszym antidotum na samotność, jedno z największych wyzwań społecznych naszych czasów. Polityka powinna zatem umożliwiać przyjaźń: Każda dodatkowa ławka w przestrzeni publicznej może pomóc.

>>> Jezuita z Indonezji: przyjaźń między religiami i troska o środowisko to najważniejsze wyzwania

Wzruszające i irytujące

Dyrektor Muzeum Katedralnego Wiednia Johanna Schwanberg podkreśliła, że temat nowej wystawy, po poprzedniej wystawie specjalnej na temat „Bycia śmiertelnym”, celowo miał stanowić pozytywny, egzystencjalny, ale także ambiwalentny akcent. „Bez przyjaźni nie ma życia”, te słowa Cycerona są nadal trafnym opisem. Badania wykazały, że przyjaźnie wzmacniają zdrowie fizyczne i psychiczne oraz mogą przedłużyć życie o 22 procent.

Przyjaźń jest również oczywistym tematem dla Muzeum Katedralnego, ponieważ jest ściśle związana z myślą chrześcijańską. Niemniej jednak, przy wyborze dzieł sztuki, celem było również zwrócenie uwagi na ambiwalencję przyjaźni – słowo kluczowe „ekonomia przyjaźni”. „Dzieła mają bezpośrednio dotykać, ale także drażnić” – powiedział Schwanberg zwracając się do licznie zgromadzonych gości ze świata sztuki, kultury, kościoła i społeczeństwa.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze