dziecko

Fot. pixabay

Kard. Cupich: zero obojętności wobec nadużyć seksualnych

„Patrząc na twarze ofiar nadużyć seksualnych wśród duchownych, patrzymy na cierpiącą twarz Jezusa” – powiedział kard. Blase Cupich podczas zorganizowanej w Rzymie konferencji na temat zapobiegania nadużyciom. Purpurat przypomniał, że Kościół ani na chwilę nie może stracić czujności i stać się obojętny wobec dramatu ofiar wykorzystywania.

Zdaniem metropolity Chicago biskupi i wszystkie osoby mające wpływ na zarządzanie w Kościele muszą uważać, by nie popaść w samozadowolenie, nie zacząć myśleć: zrobiłem już wystarczająco, dopełniłem formalności. „Musimy stawić czoła prawdzie i działać, przynosić uzdrowienie i sprawiedliwość cierpiącym ze strony duchownych” – powiedział kard. Cupich.

>>>Justyna Kaczmarczyk: potrzebny jest powszechny system prewencji wykorzystywania seksualnego [ROZMOWA]

Wdzięczność

Zwracając się do ofiar, które zgłosiły przestępstwa seksualne popełnione przez księży, kard. Cupich podkreślił, że Kościół winien jest każdej z nich wielką wdzięczność. „Rzucając światło prawdy na zło, jakim jest seksualne wykorzystywanie nieletnich, wykazały się one ogromną odwagą. Jako Kościół, a zwłaszcza jako biskupi, którym sam Chrystus powierzył strzeżenie owczarni, nie wolno nam porzucić poszkodowanych” – powiedział metropolita Chicago. Zaznaczył, że dzieci byłyby bezpieczne, gdyby ci, którzy byli do tego powołani, szczególnie biskupi, wykonywali swoje zadania.

>>>Ks. Zollner: walka z nadużyciami musi znaleźć się w DNA Kościoła

Konferencja

Kard. Blase Cupich został wybrany przez papieża na jednego z organizatorów watykańskiego szczytu w 2019 r. poświęconego zapobieganiu wykorzystywaniu seksualnemu nieletnich, który doprowadził do powstania nowych przepisów regulujących zwalczanie nadużyć w Kościele. Tegoroczna konferencja, w której wziął udział, zgromadziła w Rzymie przywódców kościelnych, profesjonalistów zajmujących się ochroną nieletnich i psychologów. Ze względu na obostrzenia związane z pandemią była ona wydarzeniem hybrydowym: złożyły się na nią prezentacje online, a całość zwieńczyło spotkanie w Rzymie na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim. W konferencji udział wzięły 134 osoby z 30 krajów.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze