Libi¹¿, 19.02.2017. Kard. Stanis³aw Dziwisz (C) podczas mszy. W koœciele œw. Barbary w Libi¹¿u odby³y siê, 19 bm. uroczystoœci pogrzebowe wolontariuszki Heleny Kmieæ, zamordowanej 24 stycznia w Boliwii. Pogrzeb misjonarki ma charakter pañstwowy. (cat) PAP/Stanis³aw Rozpêdzik ***Zdjêcie do depeszy PAP pt. W Libi¹¿u rozpocz¹³ siê pogrzeb zamordowanej w Boliwii Heleny Kmieæ*** ***Zdjêcie do depeszy PAP pt. Ks. Œlusarczyk: warto piêknie ¿yæ***

Kard. Dziwisz: Helenko, Twoja śmierć nie jest przegraną!

2 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Poprzez swoją śmierć stałaś się dla wielu młodych na całym świecie powierniczką ich spraw przed Jezusem Chrystusem – mówił kard. Stanisław Dziwisz, rozpoczynając dziś w kościele św. Barbary w Libiążu Mszę św. pogrzebową Heleny Kmieć. Uczestniczy w niej kilka tysięcy osób, zwłaszcza młodych, które przyjechały z całej Polski, by pożegnać zamordowaną 24 stycznia w Boliwii wolontariuszkę misyjną.

„Droga Helenko, zaskoczyła nas wszystkich Twoja tragiczna śmierć, która spotkała Cię w czasie misji apostolskiej w dalekiej Boliwii” – tymi słowami rozpoczął uroczystości pogrzebowe kard. Stanisław Dziwisz, który przewodniczy Mszy św. w koncelebrze bp. Jana Zająca, bp. Leszka Leszkiewicza i ok. 60 kapłanów z całej Polski.

Emerytowany metropolita krakowski podkreślił, że śmierć Heleny przeżywa nie tylko jej rodzina, parafia i przyjaciele, ale cała archidiecezja, która zapamiętała ją zwłaszcza jako „wyjątkową wolontariuszkę w czasie Światowych Dni Młodzieży”.

„Twoje zaangażowanie i duchowość misyjna zaprowadziły Cię na miejsce męczeńskiej śmierci, gdzie chciałaś głosić Chrystusa i świadczyć o Jego miłości do człowieka” – mówił hierarcha. „Ty poszłaś z odwagą za głosem Mistrza z Nazaretu. Twoja śmierć nie jest przegraną!” – podkreślił.

Kard. Dziwisz w imieniu Kościoła krakowskiego podziękował Helenie za jej świadectwo życia i zapewnił o duchowej łączności abp. Marka Jędraszewskiego i wielu wolontariuszy ŚDM. „Ten Kościół modli się dziś w sposób szczególny, abyś mogła cieszyć się radością wieczną w Królestwie Niebieskim” – dodał.

Prezydent Andrzej Duda odznaczył pośmiertnie Helenę Kmieć Złotym Krzyżem Zasługi za zaangażowanie w działalność charytatywną i społeczną oraz za zaangażowanie w pomoc potrzebującym. Odznaczenie przekazał rodzinie po rozpoczęciu uroczystości pogrzebowych podsekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP Wojciech Kolarski.

Do uczestników uroczystości wystosowała list premier rządu Beata Szydło. Odczytała go minister Beata Kempa. „Żegnając dzisiaj Helenę Kmieć, żegnamy symbol dobra, bezinteresownej pomocy i szczerej miłości bliźniego” – napisała premier rządu. „Jej śmierć przyniosła nam ból i cierpienie, ale jej życie dla wielu z nas pozostanie inspiracją i wzorem” – podkreśliła Beata Szydlo.

Kościół św. Barbary wypełniony jest młodymi ludźmi, przyjaciółmi Heleny, mieszkańcami Libiąża i wolontariuszami z całej Polski. Świątynia przybrana jest na biało, również celebransi ubrani są w białe szaty, symbolizujące czystość, niewinność i wiarę, że Helena cieszy się już chwałą nieba. Przy białej trumnie ustawione jest czarno-białe zdjęcie Heleny, a wojsko pełni wartę.

Podczas litrugii śpiewa schola Albertinum wraz z nauczycielami i przyjaciółmi Heleny Kmieć ze szkoły muzycznej w Gliwicach.

Fot. PAP/Stanisław Rozpędzik

Kard. Dziwisz: Helenko, Twoja śmierć nie jest przegraną!
5 (83.33%) 6 ocen.

Zobacz także
Wasze komentarze