Kard. Stanisław Dziwisz w trakcie uroczystości Bożego Ciała fot. PAP/Łukasz Gągulski

fot. PAP/Łukasz Gągulski

Kard. Dziwisz: Kościół w naszej ojczyźnie zawsze był z narodem, a naród pozostawał wierny Kościołowi

Kościół w naszej ojczyźnie zawsze był z narodem, a naród pozostawał wierny Kościołowi, dostrzegając w nim jeden z filarów swojej tożsamości – mówił w sobotę w Daleszycach (Świętokrzyskie) kardynał Stanisław Dziwisz. Hierarcha zwracał uwagę na pojawiającą się krytykę Kościoła katolickiego, która nie omija także Jana Pawła II.

Kard. Stanisław Dziwisz przewodniczył w sobotę uroczystościom koronacji obrazu Matki Bożej Szkaplerznej. Wydarzenie wpisało się w obchody jubileuszu 800-lecia parafii św. Michała Archanioła w Daleszycach.

Podczas homilii kard. Dziwisz podkreślał, że złote papieskie korony zostały nadane z upoważnienia papieża Franciszka jako „dojrzały owoc wielowiekowej czci, jaką wśród wiernych cieszył się i nadal cieszy piękny obraz Daleszyckiej Madonny”. Wskazał, że o szczególnym kulcie świadczą liczne dokumenty, „a zwłaszcza wota składane z wdzięczności za wysłuchane prośby i błagania”.

>>> Kard. Dziwisz: nie było żadnej blokady informacji, która miała dotrzeć do papieża

„Ileż skierowano tu do Niej westchnień, ileż wypowiedziano +zdrowaś Maryjo+, ileż wylano przed Jej wizerunkiem łez, ileż złożono przed nim podziękowań. Nie znamy całej tej wielkiej tajemnicy ludzkich serc, ale wiemy, że ta żywa i wzruszająca historia zapisana w Sercu Boga i w Sercu Matki Boga-Człowieka” – mówił kard. Dziwisz.

Kard. Dziwisz przypominał również, że pod koniec lipca przypada piątą rocznica Światowych Dni Młodzieży w Krakowie. Zwracał uwagę, że pięć lat temu niezliczonej rzeszy młodych z całego świata towarzyszyły wówczas entuzjazm i radość wiary.

>>> Kard. Dziwisz: żeby umocnić swoją wiarę i według niej żyć, trzeba ją znać

fot. PAP/Darek Delmanowicz

„Są nam potrzebne takie świadectwa, również – i może przede wszystkim – dzisiaj, kiedy nagłaśniane nieustannie krytyki Kościoła, słuszne i niesłuszne, mogą odbierać wszystkim, a zwłaszcza młodym, radość z przynależenia do wielkiej wspólnoty uczniów ukrzyżowanego i zmartwychwstałego Pana, jedynej nadziei świata i człowieka” – mówił hierarcha.

Wskazał, że „dzisiaj krytyki nie omijają nawet tak wielkiej postaci jak św. Jan Paweł II, który odegrał opatrznościową rolę w życiu całego Kościoła, a także naszego narodu”.

>>> Jest stanowisko kard. Dziwisza w sprawie reportażu o Orchard Lake [OŚWIADCZENIE]

„To przecież on nas przeprowadził przez morze czerwone komunizmu do wolności i niepodległości. Niektóre środowiska zapominają o tej karcie naszej historii. Kościół w naszej ojczyźnie zawsze był z narodem, a naród pozostawał wierny Kościołowi, dostrzegając w nim jeden z filarów swojej tożsamości” – podkreślił kard. Dziwisz.

Obraz Marki Bożej Daleszyckiej pochodzi prawdopodobnie z XVI wieku. Nie wiadomo, kto jest jego autorem.

Pierwszy kościół św. Michała Archanioła w Daleszycach ufundował w 1221 r. bp krakowski Iwo Odrowąż, za panowania Leszka Białego. W XVII w. do budowli dostawiono dwie kaplice. W latach 1907-1912 świątynię całkowicie przebudowano według projektu Stefana Szyllera.

Obraz Matki Bożej Szkaplerznej pochodzi prawdopodobnie z XVI w. Namalowany jest na desce, reprezentuje szkołę niemiecką. W XVII w. został uznany za cudowny i przyozdobiony srebrnymi sukienkami, koroną i berłem, które są obecnie w prezbiterium w ramie.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze