Kard. Filoni i kustosz Ziemi Świętej o. Patton gośćmi VIII Miechowskich Dni Jerozolimy
Kard. Fernado Filoni i kustosz Ziemi Świętej o. Francesco Patton wezmą udział w VIII Miechowskich Dniach Jerozolimy, które odbęda się od 13 do 15 września.
W Miechowie (woj. małopolskie) przez ponad 650 lat jest siedziba Zakonu Kanoników Regularnych Stróżów Świętego Grobu Pańskiego w Jerozolimie. W 2010 r. w budynku poklasztornym została ustanowiona stała siedziba zwierzchnictwa w Polsce tego zakonu.
Miechowskie Dni Jerozolimy
W bazylice miechowskiej jest najstarsza na świecie, z początku XVI w., replika Grobu Bożego, która przez wieki była celem pielgrzymek wiernych. Od 2010 r., co dwa lata w mieście odbywają się Miechowskie Dni Jerozolimy.
„Ich celem jest modlitwa w intencji Ziemi Jezusa oraz prezentacja historii i sytuacji obecnej Ziemi Świętej – społeczności tam mieszkającej, jak również potrzeb dla dzieł Kościoła katolickiego prowadzonych w ojczyźnie Chrystusa oraz promocja dziedzictwa Zakonu Kanoników Regularnych Stróżów Świętego Grobu Pańskiego, zwanych bożogrobcami i miechowitami” – powiedział przewodniczący komitetu organizacyjnego tegorocznych obchodów Stanisław Franciszek Osmenda.
Poinformował, że w tym roku uczestnicy wydarzenia będą mieli okazję poznać przebiegiem renowacji Grobu Pańskiego w bazylice jerozolimskiej, która zakończyła się w marcu 2017 r.
„Obecnie trwa tam renowacja posadzki” – dodał.
Przekazał, że gośćmi tegorocznych obchodów będzie wielki mistrz Zakonu Rycerskiego Świętego Grobu Bożego w Jerozolimie kard. Fernado Filoni i franciszkanin o. Francesco Patton, gwardian Góry Syjon i Grobu Bożego w Jerozolimie – kustosz Ziemi Świętej, który przybliży sytuację chrześcijan w Ziemi Świętej po 7 października 2023 r. i udzielaną im pomoc.
Wydarzenie rozpocznie się w piątek 13 września mszą św. o godz. 15.00. Będzie jej przewodniczył kard. Kazimierz Nycz, wielki przeor zwierzchnictwa Zakonu Rycerskiego Świętego Grobu Bożego w Jerozolimie (OESSH). W programie m.in. otwarcie ekspozycji o Całunie Turyńskim, koncert Filharmonii im. K. Szymanowskiego w Krakowie „Via Dolorosa”, pokaz filmu z 2022 r. „O chrześcijańskich korzeniach Polski” w reż. dr Krzysztofa Noworyta oraz prezentacja laureatów konkursu wiedzy historycznej „Związki Ziemi Miechowskiej z Jerozolimą – Miechów Polską Jerozolimą”.
Zakon Rycerski Świętego Grobu w Jerozolimie
Zakon Rycerski Świętego Grobu w Jerozolimie powstał w celu opieki nad bazyliką Grobu Świętego. Zrzeszał duchownych i świeckich rycerzy. Duchowny odłam zakonu zatwierdził papież w latach 1122-1143. W Ziemi Świętej utworzyli oni kongregację obejmującą siedem klasztorów. Zakładali także klasztory w krajach europejskich. Pierwszym ich domem w Europie był podkrakowski Miechów. W XIX w. zostały odnowione statuty tego zakonu.
Rycerze noszą białe szaty z czerwonym pięciokrzyżem Godfryda z Bouillon, czyli krzyżem jerozolimskim, a damy czarne szaty z tym samym krzyżem.
Na świecie jest ok. 30 tys. członków Zakonu Rycerskiego Świętego Grobu w Jerozolimie, w tym 330 w Polsce. Wspierają materialnie chrześcijan w Ziemi Świętej, będąc jednymi z największym darczyńców i fundatorów dzieł pomocy realizowanych przez łacińskiego patriarchę Jerozolimy.
Kustosz Ziemi Świętej jest najwyższy przełożonym franciszkańskiej kustodii (zespołu klasztorów podlegających władzy kustosza) zajmującej się opieką nad miejscami świętymi Ziemi Świętej z ramienia Kościoła katolickiego. Wybierany jest na sześć lat przez zakonników należących do kustodii i każdorazowo zatwierdzany przez Stolicę Apostolską.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |