India, diocese of Berhampur 08.09.2011 The vandalised parish church of St Teresa of the Child Jesus parish in Muniguda, Orissa. The parish, which is dedicated to Teresa of the Child Jesus, was subject to a very vicious attack on 25 August 2008.&

Kard. Gracias: męczennicy z Orisy wkrótce w chwale ołtarzy

1 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Proces kanonizacyjny męczenników z indyjskiego stanu Orisa nabiera tempa. Wkrótce zebrana dokumentacja dotrze do Watykanu. Poinformował o tym kard. Oswald Gracias, który w Indiach stał się niepisanym rzecznikiem ich rychłego wyniesienia do chwały ołtarzy. Mowa o chrześcijanach, którzy w czasie pogromu w 2008 r. woleli wybrać śmierć niż wyprzeć się Chrystusa. Z rąk hinduistycznych fundamentalistów zginęło wówczas sto osób, zniszczono 6500 domów oraz prawie  400 kościołów i miejsc kultu; 56 tys. ludzi schroniło się przed represjami w buszu.   

„Nasi bracia oddali życie za Jezusa, broniąc do końca wartości w które wierzyli. Wiedzieli, że przechodząc na hinduizm mogliby przeżyć, ale  woleli zginąć niż zanegować swą wiarę” – podkreśla pracujący w Orisie ks. Ajaya Kumar Singh. Wskazuje zarazem na ogromną świadomość dokonywanego przez nich wyboru, a także na to, że krew męczenników już przynosi owoce chociażby w postaci nowych powołań. „Słyszałem świadectwa chłopców, którzy mówili, że wstąpili do seminarium umocnieni właśnie ich przykładem” – dodaje hinduski kapłan.

Faza diecezjalna procesu kanonizacyjnego rozpoczęła się przed rokiem. Prefekt Kongregacji ds. Ewangelizacji Narodów wyraził poparcie dla szybkiej beatyfikacji męczenników z Orisy i zapewnił kard. Graciasa, że sprawa będzie miała w Watykanie szybki przebieg. Informacja ta została przyjęta z radością przez chrześcijan Orisy. Jedna z kobiet, której mąż jest w gronie męczenników, podkreśliła, że będą oni dla indyjskich chrześcijan znakiem umocnienia w tym trudnym czasie, gdy w kraju narasta wymierzony w wyznawców Chrystusa hinduistyczny fundamentalizm.

foto. PKWP

Kard. Gracias: męczennicy z Orisy wkrótce w chwale ołtarzy
Oceń ten artykuł

Zobacz także
Wasze komentarze