fot. pap/jakub kaczmarczyk

Kard. Grocholewski nagrodzony doktoratem honoris causa

2 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Kard. Zenon Grocholewski odebrał w środę tytuł doktora honoris causa Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie. Uczelnia uhonorowała duchownego i uczonego m.in. za wkład w rozwój prawa kanonicznego i za zaangażowanie w rozwój katolickiego szkolnictwa wyższego.

Wręczenie wyróżnienia odbyło się podczas inauguracji nowego roku akademickiego na Uniwersytecie Papieskim w Centrum Jana Pawła II w Krakowie-Łagiewnikach. Uczelnia świętuje w tym roku 10-lecie przekształcenia z akademii (PAT) w uniwersytet.

Tytuł doktora honoris causa Uniwersytetu Papieskiego przyznano kard. Zenonowi Grocholewskiemu za – jak czytamy w uzasadnieniu – wkład w rozwój prawa kanonicznego; wierną i ofiarną służbę Kościołowi; głęboką troskę o poprawne funkcjonowanie sądownictwa kościelnego – w szczególności poprzez liczne publikacje z kościelnego prawa procesowego; zaangażowanie w rozwój wyższego szkolnictwa katolickiego w czasie pełnienia funkcji prefekta Kongregacji ds. Edukacji Katolickiej; wieloletnią, prawdziwą życzliwość okazywaną Uniwersytetowi Papieskiemu.

vatican media

Ks. prof. Tomasz Rozkrut w laudacji na cześć wyróżnionego przypomniał jego biografię i osiągnięcia. Podkreślił, że kard. Grocholewski był bliskim współpracownikiem pięciu papieży i dwukrotnym elektorem biskupa rzymskiego, podczas konklawe w 2005 r. i w 2013 r.

– To wybitny prawnik Kościoła, kanonista rzeczywiście zatroskany, od dziesiątków już lat, o poprawne funkcjonowanie sądownictwa kościelnego oraz o jak najlepsze standardy wielowymiarowej edukacji prowadzonej przez Kościół w całym świecie – zwrócił uwagę w laudacji ks. prof. Rozkrut.

Dodał, że życie kardynała zbiega się z wieloma ważnymi wydarzeniami dla Kościoła i ludzkości. – Wymienić należy, tylko z życia kościelnego, sobór watykański II, promulgację posoborowych kodeksów prawa kanonicznego oraz innych powszechnych ustaw Kościoła, liczne synody biskupów zwoływane przez kolejnych papieży – mówił laudator.

>>> Ilu jest polskich kardynałów?

Podczas środowej inauguracji wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin wręczył zasłużonym pracownikom naukowym Uniwersytetu Papieskiego odznaki państwowe, przyznane przez prezydenta Andrzeja Dudę. Na Uniwersytecie Papieskim, według wstępnych danych przekazanych przez uczelnię, studiować będzie w tym roku ok. 2,7 tys. osób.

Zobacz także
Wasze komentarze