Kard. Grzegorz Ryś: Czyją władzę przyjmujemy nad sobą? Kto w nas rządzi?
– Kto w nas rządzi? Czy rządzi mną to Dziecko, którym jest Jezus Chrystus, czy smok? Komu ufamy – temu Dziecku, czy temu smokowi? Kogo uważamy za silniejszego? Komu przyznajemy rację? Czyją władzę przyjmujemy nad sobą? Kto w nas rządzi? – mówił kard. Grzegorz Ryś.
Wraz z kard. Konradem Krajewskim – jałmużnikiem papieskim – kard. Ryś sprawował Eucharystię w święto Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, w 104. rocznicę Cudu nad Wisłą oraz w przypadające tego dnia święto Wojska Polskiego. W uroczystości wzięli udział przedstawiciele władz wojewódzkich, miejskich i samorządowych, służb mundurowych, poczty sztandarowe oraz wierni świeccy.
>>> Dogmat o wniebowzięciu Maryi. Wyjaśniamy, o co w nim chodzi
Odwołując się do Apokalipsy św. Jana, kardynał Ryś powiedział: „Teraz nastało zbawienie, moc, królestwo i władza tego małego Chłopca, który z Bogiem zasiada na tronie. Gdzie jest twa władza? Gdzie jest ta władza Jezusa Chrystusa? Nie rozglądajcie się dookoła, ale popatrzcie w siebie. Każdy z nas musi potrzeć w sam środek swojego myślenia, swojego decydowania, swoich postaw, swoich przekonań. Kto w nas rządzi? Czy rządzi mną to Dziecko, którym jest Jezus Chrystus, czy smok? Komu ufamy – temu Dziecku, czy temu smokowi? Kogo uważamy za silniejszego? Komu przyznajemy rację? Czyją władzę przyjmujemy nad sobą? Kto w nas rządzi?”.
– Władza Jezusa Chrystusa – Dziecięcia, Baranka, ukrzyżowanego Pana jest władzą ostateczną. Nie jest władzą doraźną tu i teraz, ale jest to władza, która nie przemija, która się nie kończy, bo ona jest władzą nad sercem człowieka – nad moim sercem – nad sercem każdej i każdego z nas – zauważył kaznodzieja.
Hierarcha podkreślił: „liturgia jest momentem decyzji – jest momentem wyboru, gdzie to słowo o brzemiennej Kobiecie i o smoku – to słowo jest jak miecz, który spada z góry. Gdy miecz spada z góry, potrzebujesz wybrać i być albo z jednej, albo z drugiej strony. Musisz stanąć po jednej lub po drugiej stronie. Najgorsze byłoby, gdyby to słowo nas do żadnego wyboru nie wezwało. Przyszliśmy tutaj, bo to słowo jest dla nas ważne! Przyszliśmy do tej katedry, by posłuchać Jezusa, bo to, co mówi, uznajemy, że jest dla nas niesłychanie ważne. Gdy my tu przychodzimy się modlić za Polskę, za nasze wojsko – to Jezus odpowiada nam słowem, czemu ta modlitwa miałaby służyć, jacy by mieli z nas narodzić się ludzie”.
Po zakończeniu liturgii na placu katedralnym odbyły uroczystości państwowe. Przedstawiciele duchowieństwa, władz miasta i województwa złożyli kwiaty pod pomnikiem księdza Ignacego Skorupki, który jest usytuowany przy katedrze łódzkiej.
W dalszej części uroczystości państwowych miała miejsce tradycyjna zmiana warty przy Grobie Nieznanego Żołnierza, apel pamięci, salwa honorowa i defilada kompanii honorowych oraz tradycyjne złożenie wieńców i kwiatów.
15 sierpnia to dzień Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, której to przypisywano cudowną opiekę nad polskim wojskiem podczas bitwy. Tego dnia obchodzimy również święto Wojska Polskiego, ustanowione właśnie na pamiątkę zwycięskiej Bitwy Warszawskiej 1920 roku, zwanej również „Cudem nad Wisłą”.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |