EPA/ANGELO CARCONI Dostawca: PAP/EPA.

Kard. Hollerich: druga sesja Synodu Biskupów nie jest powtórką

Kard. Jean-Claude Hollerich podkreślił, że druga sesja XVI Zgromadzenia Ogólnego Synodu Biskupów na temat synodalności nie jest ani powtórzeniem, ani jedynie kontynuacją pierwszej. „W porównaniu z obradami sprzed dokładnie roku ważne jest, aby zrobić krok do przodu” – powiedział kard. Hollerich 2 października wieczorem w auli synodalnej w Watykanie.

Arcybiskup Luksemburga zwrócił uwagę, że celem pierwszej czterotygodniowej sesji, która odbyła się w październiku 2023 r., było wzajemne poznanie się, zwłaszcza między różnymi reprezentowanymi Kościołami. Jego zdaniem ta czasami trudna droga wydobyła na światło dzienne różnice w Kościele – język, kulturę, tradycje, płeć, stan zdrowia – i skłoniła uczestników do „uznania ich za bogactwo i dar od Boga”.

Doświadczenie pluralizmu kultur i owocność dialogu między nimi jest „warunkiem życia Kościoła, a nie zagrożeniem dla jego katolickości” – stwierdził kard. Hollerich. Teraz odkryte bogactwa nie powinny pozostać w szkatule, ale muszą wejść w „krąg wymiany darów, który zasila wspólnotę Kościoła jako całości”.

EPA/ETTORE FERRARI Dostawca: PAP/EPA.

Dokument roboczy (Instrumentum laboris) zatytułowany „Jak możemy być Kościołem misyjno-synodalnym”, który został celowo wybrany bez znaków zapytania, stanowi istotę tego, czego nauczyliśmy się w globalnym procesie synodalnym, rozpoczętym trzy lata temu. „Do tego zgromadzenia należy wskazanie, na co należy teraz położyć nacisk” – stwierdził relator generalny, nawiązując do dotychczasowych prac Synodu Biskupów na temat synodalności.

Synod i grupy studyjne połączyły się

Kard. Hollerich nawiązał także do dziesięciu grup studyjnych, powołanych przez papieża Franciszka w lutym, aby dogłębnie zająć się ważnymi kwestiami teologicznymi, na które nie starczyło czasu na sesji plenarnej. Wraz z powołaniem tych grup rozpoczęła się już realizacja zaleceń Synodu. „Te grupy są nie tylko naszymi partnerami rozmów, ale także pierwszymi owocami naszej pracy” – podkreślił relator generalny.

EPA/MAURIZIO BRAMBATTI Dostawca: PAP/EPA.

Zgodnie z wolą papieża w skład grup wchodzą przedstawiciele Kurii Rzymskiej, a także duszpasterze i eksperci różnego pochodzenia, mężczyźni i kobiety, księża, osoby zakonne i osoby o różnych umiejętnościach zawodowych. Są to „prawdziwe laboratoria synodalności” – podkreślił kard. Hollerich.

Następnie przedstawiciele różnych grup studyjnych przedstawili członkom synodu krótkie sprawozdania okresowe z dotychczasowej pracy.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze