Kard. Hollerich: plan Schumana czerpał z wiary chrześcijańskiej
Chrześcijańską wizję pojednania, która stała u podstaw Unii Europejskiej przypomina kard. Jean-Claude Hollerich SJ z okazji przypadającego dziś Dnia Europy.
Dokładnie przed 70 laty Robert Schuman, powojenny premier Francji, a następnie minister spraw zagranicznych, przedstawił plan zacieśnienia współpracy gospodarczej z Niemcami, aby w ten sposób kontrolować na przyszłość przemysł zbrojeniowy wschodniego sąsiada i uniemożliwić konflikt zbrojny między tymi dwoma krajami. Tak zwany Plan Schumana uznaje się za podwaliny przyszłej Unii Europejskiej.
W wywiadzie dla Radia Watykańskiego kard. Hollerich przypomina, że zarówno Schuman, jak i ówczesny kanclerz Niemiec Konrad Adenauer byli ludźmi wiary, kierowali się chrześcijańską wizją pojednania. Postulowany dziś przez Papieża powrót do ducha ojców założycieli jest powrotem do chrześcijańskich korzeni zjednoczonej Europy.
>>> Franciszek: krzyż jest wspaniałą księgą miłości Boga
Arcybiskup Luksemburga a zarazem przewodniczący Komisji Episkopatów Unii Europejskiej (COMECE) przypomniał, że integracja europejska rzeczywiście zapewniła naszemu kontynentowi pokój. Przyznał jednak, że niektóre posunięcia w czasie epidemii koronawirusa okazały się dotkliwe dla wielu obywateli. Mieszkańcy krajów najbardziej poszkodowanych na skutek epidemii odnieśli wrażenie, że w Unii zabrakło solidarności i empatii. Obywatele Luksemburga z wielkim rozgoryczeniem przyjęli natomiast zamknięcie granic.
W 70. rocznicę Planu Schumana życzę, aby on nadal ispirował tych, którzy pełnią odpowiedzialne funkcje w Unii Europejskiej, wezwani do stawienia czoła w duchu porozumienia i współpracy konsekwencjom społecznym oraz ekonomicznym pandemii. #EuropeDay2020
— Papież Franciszek (@Pontifex_pl) May 9, 2020
„Ubolewam z powodu zamknięcia granic. To bardzo zły sygnał i ludzie widzą ten sygnał. Ludzie nie widzą działań podejmowanych w Brukseli, ale widzą, że granice zostały zamknięte. Żyli w przyjaźni między narodami ponad granicami. A tu nagle niczym za dotknięciem magicznej różdżki powróciła dawna Europa. Sprawia to bardzo złe wrażenie. Nie zapominajmy, że ojcowie założyciele Unii Europejskiej pochodzili z regionów przygranicznych. To właśnie te regiony najbardziej opowiadają się za Europą, są nosicielami idei europejskich. A zatem otwórzmy granice“ – zaapelował w wypowiedzi dla Radia Watykańskiego kard. Hollerich.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |