Jean-Claude Hollerich

Kard. Hollerich, fot. Wikimedia Commons/Autorstwa Conferencia Episcopal Española – https://www.flickr.com/photos/50702712@N05/33604472881/in/photostream/, CC BY-SA 2.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=79875722

Kard. Hollerich studzi oczekiwania wobec październikowego Synodu Biskupów

Przed rozpoczynającym się w październiku w Rzymie XVI Zwyczajnym Zgromadzeniem Ogólnym Synodu Biskupów kard. Jean-Claude Hollerich ostrzegł przed zbyt wysokimi oczekiwaniami wobec pierwszej sesji synodalnej. Jako relator generalny, arcybiskup Luksemburga jest współodpowiedzialny za przygotowanie i realizację przebiegu oraz postanowień Synodu Biskupów.

Kard. Hollerich odniósł się przede wszystkim do kwestii święceń dla kobiet i opieki duszpasterskiej nad homoseksualistami. – Tematy te są rzeczywiście kluczowe dla procesu reform „drogi synodalnej” Kościoła w Niemczech; są one jednak mniej pożądane w innych krajach, powiedział kardynał i ostrzegł: „Kościół będzie musiał znaleźć odpowiedzi na te pytania. Ale nie wszystko podczas tego zgromadzenia Synodu. Synodu nie można przeciążać swoimi oczekiwaniami. W przeciwnym razie będziemy rozczarowani”. Wyraził nadzieję, że październikowa sesja przygotuje „mapę drogową” tego, jakie kwestie powinny zostać poruszone w drugiej części sesji synodalnej w 2024 roku.

Jednocześnie kard. Hollerich wezwał wszystkich uczestników Synodu do otwartości i osobistej gotowości do pokuty. „Jeśli przychodzę z gotowym punktem widzenia: wiem już wszystko – wtedy nie słucham, wtedy nie mogę dokonać duchowego rozeznania” – zaznaczył.

>>> Kard. Hollerich: Synod potrzebuje chronionej przestrzeni

Kard. Hollerich uważa, że ze współpracy może się wyłonić harmonia, która jest ważniejsza niż większość w ostatecznym procesie decyzyjnym w Kościele. „Nie wszyscy muszą w tym uczestniczyć, głosy sprzeciwu wciąż pojawiały się nawet na Soborze Watykańskim II. Ale musi to być coś, co popiera zdecydowana większość” – podkreślił.

Kard. Hollerich dostrzega też, że Kościół w Niemczech stoi w obliczu poważnej restrukturyzacji. Zmniejsza się liczba katolików w kraju, natomiast pozostaje „ogromny aparat urzędniczy”. W tej sytuacji „Kościół w Niemczech będzie miał wielkie zadanie zredukowania administracji, a to się jeszcze nie udało żadnemu państwu”. Ponadto wezwał do nowych sposobów głoszenia Ewangelii, aby przeciwdziałać utracie wiary. „Jest to również zgodne z intencjami ‘drogi synodalnej’, ale nie wystarcza, aby określić całą misyjną obecność Kościoła” – zaznaczył relator generalny Synodu Biskupów który odbędzie się w dniach od 4 do 29 października w Rzymie.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze